Jak najít sám sebe, když je tolik možností?
Dnešní svět nám přináší dříve těžko představitelnou svobodu, jako by ani neexistovaly hranice. Můžeme žít nomádským životem, stát se influencerem na sítích, bez přestání se vzdělávat se a být neustále v obraze. Můžeme celý vesmír věcí.
Jenže také se na nás valí pravidla a tipy o tom, jak jíst, jak vypadat, co dělat, abychom byli fit a žili pohádkový život. Ale jak najít sám sebe? A vůbec vědět, co to znamená být sám sebou.
Protože, i když autenticitu najdeme skloňovanou ve všech podcastech, na sociální sítích, v mediích, jak poznat, že to jsem opravdu já, že jsem sám sebou? A ne jenom já v rámci společenských hranic toho, jak se můžu chovat.
Jak najít sám sebe? A jde to vůbec?
5 tipů jak najít sám sebe
- Uvědomte si, kdy se skutečně cítíte dobře a naopak. Tehdy jste totiž opravdu sami sebou. Ale pozor na generalizování. Například všichni se cítíme dobře, když můžeme někomu pomoc, jsme k druhému milí a pozorní. Jenže takto se budeme cítit v situaci, kdy na takovou věc máme kapacitu, chceme jít udělat nebo jí chceme udělat pro konkrétního člověka.
Jinak se ale budeme cítit, když budeme mít pocit, že musíme vyhovět, že pokud to či ono neuděláme, tak …
Navíc pak máme méně času i energie na to, co doopravdy chceme.
A tak dovolit sami sobě, že nemusíme být vždy milí, může být nejen velkým krokem k tomu, jak najít sám sebe. Ale i větší radosti ze života. - Zpět do těla – není nutné hned hledat sportovní aktivitu, stanovit si cíle nebo ujít denně 10 tisíc kroků, jak vám to nabízí hodinky a telefon. Na druhou stranu sedavé zaměstnání, přemýšlení, plánování, sociální sítě nás odpojují.
Pokud jste sportovní typ, budete se cítit propojeni se sebou mnohem více, pokud si najdete sportovní aktivitu. Jinému stačí, že vystoupí o zastávku dřív a trochu se projde. Klíčem ale může být i aktivita, která je více manuální – ať už je to zahradničení, kutilství nebo háčkování.
- Relax a dostatek spánku – tento bod asi není třeba připomínat, najdete ho všude. Proč? Pokud nejsme dostatečne odpočatí, dostáváme se snadno do stresu. A ve stresu neobjevíme náš potenciál a to, kým doopravdy jsme. Ale spíše naše zažité vzorce chování, strachy a obranné mechanismy. A to je často spíše opak toho být sám sebou.
Další způsoby, jak najít sám sebe
- Zkoušejte to – to, že je dnes hodně možností má své nevýhody i výhody. Využijte výhod a vyzkoušejte si, co vás zajímá. Zkuste aktivity jen tak neprojížděť jako videa na instagramu, ale zvědomit si sebe sama. Proč vás daná věc zaujala? Co vás na ní bavilo a co nakonec vůbec ne?
I to je cesta, jak najít sám sebe, jak postupně vyjít z bubliny toho, co si o sobě my i okolí myslíme a považujeme to za přirozenou součást sebe sama.
Můžete se tak o sobě dozvědět opravdu hodně. Nakonec vás možná překvapí, u čeho zůstanete a čím se necháte inspirovat. - Terapie – víte, co vám dělá dobře, tušíte kdo jste a kam vás to táhne. Ale z nějakého důvodu to nejste schopni zrealizovat? Ať už kvůli strachu, systému přesvědčení, že se to či ono nehodí, nebo vlastně ani nevíte proč. Zkuste terapii. A nemusí to být klasická psychoterapie, kam budete každý tyden či dva docházet. V tomto případě může být vhodnější nějaká alternativa jako kineziologie, NLP nebo konstelace.
Jak najít sám sebe je jedním ze základních tématů seberozvoje, více o osobním rozvoji se můžete dočíst zde.
Příklady témat, se kterými kineziologie může pomoci:
- Stará přesvědčení a nevědomá traumata
- Nízké sebevědomí
- Onemocnění a psychosomatika, Alergie
- Nová rozhodnutí, Hubnutí
- Stres
- Strachy a fobie
- Deprese
- Pro děti – problémy s učením, chováním, atd.
- a další
- Více o kineziologii
- Sezení krok za krokem
Být sám sebou skrze biodanzu
Jednou z cest, jak najít sám sebe a lépe se poznat i skrze druhého a své tělo, je biodanza. I když název znamená tanec života, ve skutečnosti se spíš jedna o tanečně-pohybový koncept. Jehož záměrem je mimojiné propojení našeho těla, být sám sebou a vyjádřit to, co v danou chvíli prožíváme. Ale i objevit, co se v nás skrývá díky pozvánkám k aktivitám, které nás dostavají za naše pohybové stereotypy a naučené vzorce.
A tak je možné najít sám sebe skrze:
- Pohyb: který nás spojí zpět s naším tělem, s tím co cítíme a prožíváme. Není zde špatně ani dobře.
- Hudbu: která jednotlivá cvičení podporuje. A díky ní se můžeme snadněji propojit s naší radostí ze života, odevzdání se plynutí, rytmickému uzemnění či procítění spojení s druhými
- Druhého: stejně jako v životě, díky druhému se toho můžeme o sobě dozvědět nejvíce. Navíc se můžeme nechat inspirovat, rozesmát. Nebo si dovolit si propojit se s druhým v vzájemné důvěře a respektu – bez očekávání a nároků. Prostě jen pro ten daný okamžik.
- Skupinu: i skupina tvoří komunitu a atmosféru daného večera. Lidé, kteří v danou chvíli dějí to samé, se svými výzvami, se svými talenty, se svými pochybami. A přesto všichni spolu. Tak jak jsou. A i o tom je přijetí.
Martina Bazgerová
Chcete dostávat občasnou inspiraci a nebo si nechcete nechat ujít pozvánky na workshopy či nově otevřené lekce biodanzi?
Zaregistrujte se k odběru newsletteru.