Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

naše strachy a fobie
Domů » Kineziologie » Jak se zbavit strachu

Jak se zbavit strachu

Je zřejmé, že strach je důležitý pro přežití – chrání nás, abychom přežili nebo si zbytečně neublížili. Jenže co když je náš strach přehnaný? Jak se zbavit strachu, který nás omezuje?

Zatímco zdravý strach nás nutí být ostražití v situacích, kdy by nám hrozí nebezpečí, nebo nás zastaví, pokud chceme udělat hloupost. Nabudí tělo, zbystří smysly a tak funguje podobně jako eustres (o stresu více zde).

Strach, který nás omezuje, dělá pravý opak – zmrzneme, chováme se hysterický či nepřiměřeně, mozek vypne. Nemluvě o fobiích, které můžou mít značný dopad na kvalitu života nás i našich blízkých.

Jak se zbavit strachu a fobií v těchto případech? A proč je vůbec máme?

jak se zbavit strachu nebo fobie, třeba z temného lesa

Strach, fobie a jejich příčiny

Co je strach není třeba představovat. A mnoho z nás jistě zná i někoho, kdo trpí některou fobií – tedy chronickým, přehnaným strachem, kde fyzické i mentální příznaky jsou mnohem větší než u strachu. (Ať už se jedná o srdeční tep, nemožnost dýchat nebo neschopnost se soustředit pro obavy.)

Jak však strach a fobie vznikají? A co za ně může?

 • Traumatický zážitek – možná jsme se nenarodili jako extroverti, nicméně nepříjemné zážitky ve škole způsobily, že nyní nejen, že je nám na veřejnosti nepříjmné mluvit. Ale máme opravdu strach.
 • Strach zděděný po předcích – ano i epigenetika zde má vliv. Protože naše genetika se mění jen velmi zvolna, epigenetika má na starosti to, že důležité věci se přepíší rychleji. A co je důležitější než ohrožení?
 • Výchova – jako malí se od rodičů učíme. Vše. Nejlépe funguje nevědomé učení – předávané každodenním chováním. A tak se můžeme naučit i strach – čeho je třeba bát a mít se před tím na pozoru.
jak se zbavit strachu, které nám dala výchova (třeba strachu z labutí)
 • Tlak a očekávání – může se stát, že se náš strach rozvine až druhotně jako reakce na tlak být dokonalí a perfektní, předvést skvělý výkon, atd. Samozřejme s tlakem a očekáváním jsou často spjatá i negativní představy o tom, co se stane pokud neuspějeme.
 • Kombinace faktorů – jak už to v životě bývá, často se jedná i o kombinaci faktorů. Můžeme se narodit s určitou predispozicí, kterou podpoří výchova doma. A vše nakonec završí náš nebo sociální tlak na úspěch. A jak dospíváme, náš strach roste.

Jak se zbavit strachu / fobie?

Na to, jak se zbavit strachu nebo fobie, sice najdete na internetu tipy. Jenže mnoho z nich funguje spíše jako podpůrný prostředek. Ale i ten nejlepší podpůrný prostředek, není sám o sobě receptem na to, jak se zbavit strachu.

Je to podobné, jak byste chtěli hubnout tím, že budete pít podpůrný čaj na hubnutí. Pomůže, ale pokud bude pít jen čaj nebo zkombinujete 2-3 podpůrné prostředky, pravděpodobně vás výsledek zklame.

Podpůrné tipy

Tyto podpůrné tipy vedou k tomu, abychom byli více v pohodě a méně ve stresu. Díky tomu pak můžeme zvládat stresovější situace (mezi které strach jistě patří) lépe.

 • Dostatek spánku a odpočinku
 • Meditace
 • Pohyb a cvičení (pro snížení stresu i posílení středu těla, což má vliv na naše sebedůvěru)
 • Dostatek vitamínu a minerálů
 • Dechové techniky
 • Blízkost a kontakt s druhým člověkem (objetí je nejrychlejší způsob, jak se zbavit stresu a uklidnit se)

Jak se zbavit strachu / fobie natrvalo?

Nicméně jak se zbavit strachu či fobie už napořád? V tu chvíli je dobré sáhnout na terapeutických technikách dle našeho výběru.

Pokud jste zvyklý chodit na terapie typu holotropní dýchání nebo kraniosakrální terapie – představují pro vás relaxaci či seberozvojovou techniku, kam nemusíte / nemůžete chodit s konkrétním záměrem. Téměř jistě nakonec dojde i na váš strach.

Pokud se však chcete na strach zaměřit rovnou – vyberte si jednu z technik, kde se pracuje přímo z tématem. Jedním z příkladů je kineziologie One Brain (více o kineziologii zde). I v případě, že je váš strach ovlivněn více faktory, již na prvním kineziologickém sezení se na jeden zaměříte.

Více o kineziologii:

Výsledek tak uvidíte již po prvním sezení. Další sezení pak může, ale nemusí, být potřeba.

Zaleží na komplexitě a význačnosti tématu pro váš život. Pokud máte strach z xxx, ale tento strach spíš reflektuje to, že jste v životě celkově ustrašení a s nesmělí. Bude sezení třeba více. Pokud se daný strach objevil kvůli jednomu konkrétnímu zážitku z dětství, jedno sezení bude pravděpodobně dostatečné.

Příklad sezení – jak se zbavit strachu / fobie

Na sezení přichází Aneta – vždy měla strach o své děti, nepřikládala tomu velkou váhu, neboť od kamarádek věděla, že je to normální. V poslední době se však přistihla, že její strach začíná přecházet v úzkost, je přehnaný a chronický. Uvědomuje si, že se chová bláznivě, jenže vlastně nemá volbu, cítí se přemoženě. A tak se rozhodla vyzkoušet kineziologii.

Na sezení se pak dostává do věku 3 let, kdy šla na výlet s rodiči do okolí chaty, kde byli na prázdninách. Její starší bratr si cestou hrál s kamínky podél řeky – chvíli byl před, jindy zase za skupinkou. V jednu chvíli se rodiče otočily a všimly si, že Anetině bratrovi podklouzla noha a trochu nešťastně se pere s proudem u břehu.

Ani nešlo o nic dramatického, kdyby se rodiče neohlédli, bratr by je doběhl. Jenže rodiče, kteří se zrovna otočili, se v tu chvíli lekli a v panice se k bratrovi rozeběhli. Všichni se pak vrátili zpátky do chaty, aby se bratr převléknul. Rodiče se již cestou na chatu sami uklidnili. Jenže malé Anet se nikdo nevěnuje, nikdo si nevšiml, že i ona je v šoku a neví, co dělat.

Výsledek sezení

Po korekcích se Aneta do situace vrací. Sice trochu lekne, ale i ona popoběhne a vidí, že než rodiče doběhnou, tak se bratr sám zvedne. Vidí, že si brácha připadá jako dobrodruh. A sice vyhoví mamince, že se jde převléct, ale už cestou zpět si najde novou dobrodružnou hru (i když už ne u břehu řeky). Všechno je v pořádku.

dětské dobrodružství

Aneta si uvědomuje, že si může vybrat – může se rozeběhnout, aby lépe viděla, může se zeptat maminky, co se stalo. Dokonce může i maminku potěšit, protože vidí, že maminka se opravdu lekla a tak jí natrhá kytičku. Cítí se součástí.

Aneta odchází domů s novou volbou vidět věci takové, jaké jsou, nejen v jejich nebezpečí. Vnímat své potřeby – třeba i to, že může dětem říct, na co chce, aby si dávaly pozor – a vnímat i potřeby dětí po dobrodružství.

Strach zděděný po předcích

A jak se zbavit strachu zděděného po předcích? Tedy strachu, který nám do vínku vložila epigenetika.

I s tím umí kineziologii pracovat – lze se místo našeho vnitřního dítěte napojit na tuto esencii, kterou v sobě máme od předka. A uvolnit jí podoboným způsobem.

Zároveň to, co patří jemu, vrátíme předkovi – jeho zkušenosti, životní osud i volby jsou jeho. Vracíme je s respektem k tomu, že si sám zvolil svůj životní osud. A poděkujeme za to, že my už podobnými zkušenostmi díky němu procházet nemusíme. A tak si můžeme dál volit naší vlastní cestu.

Chcete se spíše ještě porozhlédnout a ujistit se, jak kineziologie funguje či mě poznat o něco lépe?
Nebo jste naopak rozhodnutí a nechcete ztrácet čas?


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami. Ale najít cestu k sobě a k tomu, co si doopravdy přejeme i k sobě samým, může být náročnější.
Pomůžu vám tuto cestu najít i překonat překážky, které se skrývají ve vašem podvědomí.

Pomůžu vám překonat překážky, které se skrývají ve vašem podvědomí, i najít cestu k tomu, co si přejete.

To o čem píšu také žiji. Chcete dostávat občasnou inspiraci?
Zaregistrujte se k odběru newsletteru.


Další články

naše strachy a fobie
Jak se zbavit strachu
Znáte to, udělali jste již spoustu kroků, několikrát jste situaci podstoupili. Ale váš strach je stále s vámi. Jak se ho zbavit? A v případě fobií, jak změnu i podpořit.
Pokračovat ve čtení
jak mám zhubnout aniž bych téměr nejedl?
Psychika a hubnutí
Přemýšlíte nad tím, že byste zhubli, ale bojíte se, že to (zase) nevyjde. Co když vám v tom brání psychika? Ať už kvůli načasování nebo podvědomému bloku. A co se s tím dá dělat?
Pokračovat ve čtení
deprese z chození do práce - nasazujeme si usměv i když do něj máme daleko
Deprese z chození do práce
Na první pohled se to může zdát jako nesmysl. Jak by něco co děláme každý den jako je chození do práce či starost o malé děti mohlo způsobit depresi. Neměli bychom to prostě zvládnout?
Pokračovat ve čtení
skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti - i čtení může být hra
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení

O kineziologii

skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti - i čtení může být hra
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení
pomocná ruka - s čím pomůže kineziologie
S čím pomůže kineziologie
Kineziologie One Brain snižuje stres a díky tomu otevírá nejenom možnost vidět nová řešení tam, kde předtím neexistovaly. Navíc může pomoci s širokou škálou problémů od problémů s účením přes zlozvyky po vracející se nemoci či bolesti.
Pokračovat ve čtení
co je kineziologie
Co je kineziologie
Kineziologie One Brain je práce na sobě, při které se postupně odstraňují staré přesvědčení a vzroce chování a otevírají nové možnosti. Zajímají vás praktické informace? Pak pokračujte ve čtení
Pokračovat ve čtení
,