Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

kineziologie deti - i čtení může být hra
Domů » Kineziologie » Kineziologie pro děti

Kineziologie pro děti

Kineziologie One Brain není věkově omezená a řeší tak i problémy, se kterými se potýkají děti. Ať už se jedná o problémy s učením – čtením, počítáním, špatnou pamětí nebo s chováním – agresivitou, nesoustředěním apod. A stejně jako u dospělých, se kineziologie pro děti zabývá tím, co vaše dítě nějakým způsob omezuje. Ať už je to strach mluvit před ostatními, nízké sebevědomí, velká stydlivost, problémy s pomočováním nebo různé zlozvyky.

Děti se vlastně v tomto ohledu příliš neliší od dospělých, jen danou věc nestihly překrýt tím, že se zapřou a zvládnout jí i přes svůj strach a nervozitu. Případně ji plně začlenit do svého života. A tak jí může být i mnohem snazší proměnit. (to se pak mimochodem projevuje i na délce sezení kineziologie pro děti)

Zde se můžete dozvědět více o kineziologii One Brain. Pokud vás zajímají i detaily pokračujte na tento podrobnějším článku nebo se koukněte, jak vypadá terapeutovna

strach u dětí

Specifika kineziologie pro děti

Protože je však dítě silně navázáno na prostředí a své rodiče, má kineziologie pro děti svá specifika:

  • Dítě vždy přichází s dospělým a ten standardně zůstává po celou dobu s námi. (Výjimka je možná jen za velmi specifických podmínek). Pokud je dítě malé, je třeba doprovodu 2 dospělých. 1 dospělý se mnou může pracovat, když se dítě nesoustředí, 2. dospělý se může věnovat v tomto čase dítěti.
  • Je mnohem efektivnější, pokud na problému dítěte pracuje dospělý. Je to z toho důvodu, že právě vy připravujete pro své dítě prostředí, ve kterém může načerpat energii, podporu a dovednosti a s těmi pak jednotlivé překážky zdolat jednodušeji. A vaše dítě může zcela jednoduše potřebovat něco jiného, než jste si představovali.
  • Je lepší, pokud alespoň jeden z rodičů má sám s kineziologií zkušenost, aby věděl, jak probíhá. Můžeme prostě spolu začít pracovat na problému, které trápí dítě (viz předchozí bod). Tedy na tom, jak tento problém doléhá na vás. A podle toho, jak se práce vyvine se můžeme domluvit, co dál.

Krom toho, ale řeší stejné problémy a má i stejnou strukturu.

Kineziologie dětí: Rodič a problém dítěte

Jak to, že práce rodiče může být tolik prospěšná pro dítě?

Každý jsme jiný a potřebujeme trochu něco jiného. I když zgeneralizovat tyto potřeby je snadné. To, co reálně potřebujeme a v jaké míře, může být velmi odlišné. A tak pro příklad uvádím dvě modelové situace.

Moje dítě nemá kamarády

Extrovertního rodiče může například trápit, že jeho dítě nemá dost kamarádů a nechápe, jak to. „Vždyť jsme oba s manželem /manželkou stále obklopeni lidmi, rádi se projevujeme. A tak když vidím své dítě, že si hraje často samo nebo mu trvá než se na hřišti seznámí, trhá mi to srdce.“ A tak se ho doma snaží vyptávat, podporovat a vysvětlovat, jak na to, aby se snadněji seznámilo.

dítě v lese
Co se ale může dít s dítětem?

Možná je prostě introvertní, s druhými si hraje rádo, ale potřebuje mnoho více prostoru pro to být samo. (zde je práce čistě jen na rodiči)
Možná by si dítě rádo hrálo více i s dalšími dětmi, ale cítí se pod tlakem. Že musí uspět, jinak zklame rodiče nebo bude vypadat hloupě. Nebo nejenom, že se mu to nepovedlo, ale navíc ví, že doma mu bude jeho neúspěch připomínán. (i v tomto případě je lepší začít rodičem. To že se doma zvolní tlak/nároky/očekávání, může naprosto změnit to, jak se dítě chová).

Možná jste na vaše dítě, když bylo malé, měli málo času. Mohlo to být způsobené rodinou situací, nedostatkem financí, kdy prostě bylo třeba pracovat, abyste měli na nájem, nebo se narodilo 2. dítě poměrně krátce po tom prvním.

Takové věci se prostě stávají.

Jenže vaše dítě to možná trochu poznamenalo tím způsobem, že má pocit, že ostatní nezajímá, nemají na něj čas atd. (Překvapivě i v tomto případě je lepší začít práci s rodičem. Je možné, že jste pro nedostatek času začali vaše dítě jen vychovávat, ale času s ním trávíte málo. A může to být i vzorec, který znáte i ze svého dětství. Nebo se jedná o přesvědčení, ve kterém jste se utvrdili, aby nebylo tolik bolestivé, že se svému dítěti nemáte tolik času věnovat. Pomohlo to. A teď možná nazrál čas toto nastavení změnit a najít jiné, radostnější)

Problémy s učením

Dítě chodí do školy, ale stává se z toho čím dál větší stres a strach, zvlášť pokud mu nejde nějaký základ – jako je soustředění, čtení, počítání apod. Měl by i tehdy přijít rodič?

kineziologie pro děti: problémy s učením

Pokud jste si v dětstvím prošli něčím podobným – tak zcela určitě, i když nevědomky, můžete na dítě přenášet to, jak by to mělo vypadat. Jste pro dítě vzorem a může vás tak napodobovat i tam, kde byste si spíše přáli opak.

Nic takového neznáte, doma se s dítětem učíte jako o život nebo mu to vlastně trochu vyčítáte. Zde může pomoci práce na vás s tím, aby se vám snáze nastolovalo zdravější prostředí, měli jste větší trpělivost, uměli dát dítěti i pauzu, neměli přehnaná očekávání atd.

Kineziologie pro děti: Zapojení dítěte do procesu řešení

A kdy je čas na práci s dítětem? Změnilo se prostředí, váš přístup a vaše dítě sice krásně zareagovalo, ale máte pocit, že to není úplně ono? Pak možná stačí krátká práce s dítětem, aby se tyto změny lépe ukotvili i pro něj. Ať už se jedná o korekci kvůli písmenku/číslici nebo lepší soustředění či větší odvahu.

Můžeme se ale i rozhodnout po vašem 1. odbloku přizvat dítě, abychom lépe viděli, co doopravdy trápí jeho. A pak uvidíme, jak se situace vyvine, možná budeme střídat práci na vás a na něm.

Více o kineziologii:

Každopádně platí to, že dítě je velmi ovlivněno prostředím, ve kterém je. A tak pokud je plaché, nesoustředěné, protože doma probíhají často hádky a vy danou situace nechcete nebo nemůžete změnit, budou i výsledky limitované.

Stále můžou pomoci – do jaké míry záleží především na věku a charakteru vašeho dítěte. Může pro něj být vlastně „snadné“ se od hádek oprostit a najít si, jak se ukotvit v sobě. A může to být i naopak – sice mu pomůžeme, ale po nějaké době se začnou problémy opakovat.

To je koneckonců stejné i s kineziologii u dospělých – pokud se rozhodneme pro změnu, vycházíme posilněni, že tentokrát můžeme. Když ale změny neuděláme (častěji je to případ věcí, o kterých si myslíme, že není problém s nimi něco udělat), tak se nám po čase můžou problémy vrátit.

Já i dítě, jsme každý odlišný

Některé děti si se svými rodiči natolik rozumí, protože jsou si podobní. A tak vlastně rodič dokáže pochopit jejich problémy a správně na ně zareagovat. Kineziologie / kineziologie pro děti vám tak může pomoci připomenout si, jaké to pro vás bylo, odstranit vaše staré vzorce a být tak příkladem pro vaše dítě.
(I když, co si budeme namlouvat, někdy nás může naštvat/frustrovat nejvíc právě to, že se dítě chová přesně jako my.)

dítě a rodič - společná cesta

Když je naše dítě jiné než my, je to těžší. Kineziologie nám pomůže k větší trpělivosti, otevření se možnostem, že věci můžou být i jinak a je to v pořádku atd. Nicméně je pochopitelné, že každodenní komunikace může být o něco náročnější.

A tak pokud se hlavní problémy odblokují, vřele především v tomto případě doporučuji vyzkoušet techniky respektujícího rodičovství, které vám pomůžou s dítětem navázat komunikaci, dát hranice a skutečně slyšet, co vám dítě říká. (Pokud je vaše dítě opravdu problematické, kombinace obou technik by mohla být ta pravá volba)

A případně se vrátit na kineziologii už jen s takovým problémem, kde ucítíte, že nejste schopní techniku následovat nebo je to jen velmi těžké. Neboť záměrem kineziologie je pomoci vám efektivně se zbavit toho, co není již nepotřebujete. Není tedy třeba řešit každou drobnost. A kde takové kurzy najít? Vřele doporučuji například web Šťastný rodič – zde, kde si můžete vybrat hned z několika možností od kurzu po konzultaci.

Chcete se spíše ještě porozhlédnout a ujistit se, jak kineziologie funguje či mě poznat o něco lépe?
Nebo jste naopak rozhodnutí a nechcete ztrácet čas?


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami. Ale najít cestu k sobě a k tomu, co si doopravdy přejeme i k sobě samým, může být náročnější.
Pomůžu vám tuto cestu najít i překonat překážky, které se skrývají ve vašem podvědomí.

Pomůžu vám překonat překážky, které se skrývají ve vašem podvědomí, i najít cestu k tomu, co si přejete.

To o čem píšu také žiji. Chcete dostávat občasnou inspiraci?
Zaregistrujte se k odběru newsletteru.


Další články

naše strachy a fobie
Jak se zbavit strachu
Znáte to, udělali jste již spoustu kroků, několikrát jste situaci podstoupili. Ale váš strach je stále s vámi. Jak se ho zbavit? A v případě fobií, jak změnu i podpořit.
Pokračovat ve čtení
jak mám zhubnout aniž bych téměr nejedl?
Psychika a hubnutí
Přemýšlíte nad tím, že byste zhubli, ale bojíte se, že to (zase) nevyjde. Co když vám v tom brání psychika? Ať už kvůli načasování nebo podvědomému bloku. A co se s tím dá dělat?
Pokračovat ve čtení
deprese z chození do práce - nasazujeme si usměv i když do něj máme daleko
Deprese z chození do práce
Na první pohled se to může zdát jako nesmysl. Jak by něco co děláme každý den jako je chození do práce či starost o malé děti mohlo způsobit depresi. Neměli bychom to prostě zvládnout?
Pokračovat ve čtení
skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti - i čtení může být hra
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení

O kineziologii

skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti - i čtení může být hra
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení
pomocná ruka - s čím pomůže kineziologie
S čím pomůže kineziologie
Kineziologie One Brain snižuje stres a díky tomu otevírá nejenom možnost vidět nová řešení tam, kde předtím neexistovaly. Navíc může pomoci s širokou škálou problémů od problémů s účením přes zlozvyky po vracející se nemoci či bolesti.
Pokračovat ve čtení
co je kineziologie
Co je kineziologie
Kineziologie One Brain je práce na sobě, při které se postupně odstraňují staré přesvědčení a vzroce chování a otevírají nové možnosti. Zajímají vás praktické informace? Pak pokračujte ve čtení
Pokračovat ve čtení
, ,