Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

kineziologické sezení
Domů » Kineziologie » Kineziologie-postup

Kineziologické sezení v 9 krocích

Ze zkušenosti vím, že mnoho lidí zajímá, jak přesně kineziologický odblok probíhá, a chápu to. Přeci jen se chystáte přijít k někomu zatím neznámému, navíc s problémem, který vás stresuje, a ještě k tomu ani nevíte, co máte čekat. Právě pro vás jsem napsala tento článek „Kineziologické sezení v 9 krocích“. S cílem vám představit, jak to alespoň po procesní stránce, bude při našem setkání probíhat.

Pokud jste se na článek dostali náhodou a nechcete zacházet do detailů, zde naleznete mnohem kratší verzi průběhu sezení.

(Pozn. text pojednává o kineziologie 3in1 Concepts, dříve One Brain. Vždy, když tedy v textu mluvím o kineziologii mám na mysli tuto větev.)

Než začneme

1) Nejprve se Vás zeptám na to, s čím přicházíte.
Co je to, co byste rádi ve svém životě změnili? Je možné, že se vás budu ptát na podrobnosti, abych lépe porozuměla tématu. Např. pokud se bojíte mluvit před lidmi, nabízí se otázka, zda je to vždy nebo zda jsou situace, kdy vám to nevadí. Zároveň však nejde o to, abychom problém rozpitvali, ale opravdu čistě o jeho porozumění. Tak abychom měli jasný směr během následující práce.

rozcesti

2) Poté následují takzvané před-testy.
Ty slouží k zajištění toho, že tělo bude reagovat u svalových testů „správně“. Což znamená ukazovat reakci na podněty, na které se zaměřuje daná otázka během sezení, nikoliv na cokoliv dalšího. Což může být například stres, z toho, že jsme teď o tématu mluvili. A nebo z toho, že toho právě máte opravdu hodně a jste celkově ve stresu.
A na jejich základě, pokud to bude potřeba, uděláme krátké korekce – může se jednat masáž akupresurních bodů či zcela jednoduše doplnění tekutin.

3) Posledním bodem před tím, než se pustíme do práce na tématu je zjištění, zda můžeme na tématu pracovat jemně a zda jste ochotni přijmout výsledek.
Asi každý z nás je na sebe občas příliš přísný nebo máme témata, která jsou s námi už tak dlouho, že si na vlastně ani nedovedeme představit, že bychom se od nich mohli jen tak oprostit. Nebo si vlastně uvědomujeme určitou rozpolcenost, kdy bychom rádi to či ono přestali dělat, ale máme pocit, že to jinak nejde.
U témat, které nás opravdu tíží, toto platí dvojnásob. Pokud se objeví tato překážka, většinou stačí krátká korekce nebo prosté uvědomění si tohoto faktu.
(pozn. V případě, že by to tak nebylo museli bychom změnit téma práce právě na to být k sobě jemní nebo si dovolit přijmout pozitivní změny v našem životě.)

Svalový test

Ještě než půjdu v postupu dál, zastavím se na chvíli u tzv. svalového testu. Všechno zjišťování, ať už se jedná o před-testy, hledání věku pro nejlepší odblok nebo určení korekce, se dělá skrze svalový test. Se svalovou reakcí pracuje kineziologie všeobecně, nicméně v 60.letech chiropraktik dr. Goodheart zjistil, že svaly oslabují i v závislosti na okolních vlivech. Především pak oslabují při stresových podnětech.

Testování v kineziologii 3in1 Concepts (One Brain) probíhá většinou na vašem předním deltovém svalu (lze testovat i na jiných svalech a pro určité korekce je to i potřeba). Vypadá to tak, že paže spustíte dolu k tělu a pak je mírně zvednete jako bystě chtěli předpažit. Nicméně zastavíte se už cca 20cm od těla. Sval tak již musíte vědomě zapojit, zároveň to pro vás není nijak namáhavé.

Já pak položím ruce na vaše předloktí, abych mohla cítit svalový tonus. Vy pravděpodobně budete mít pocit, že se nic moc neděje. Což je v pořádku, vaše paže by pravděpodobně úplně povolily jen v případě, že by něco bylo příliš stresující. Zároveň jde také o praxi – moje paže reagují hodně. Myslím si, že je to kombinace mnoha odbloků, které mám za sebou, a výcviku jako takového. Kde jsme se zpočátku všichni učili reakce rozpoznat, tápali jsme a potřebovali jsme jasnou svalovou odezvu.

Práce na tématu

4) Všechny přípravy máme za sebou a můžeme se pustit do práce jako takové. Napřed si ještě zvědomíte, jak se opravdu v rámci tématu cítíte. Co je váš základní pocit a emoce? A jak byste se naopak cítit chtěli a jak by to vypadalo? I toto zjišťování proběhne skrze svalový test a tzv. barometr chování. Pak si o něm chvíli popovídáme, abychom vše dali do kontextu.

5) Potom už jdeme do věku pro nejlepší odblok. V kineziologii tomu říkáme věková recese (nikoliv regrese). A to z toho důvodu, že i když se spojíte se vzpomínkou, obrazem či pocitem, tak zároveň zůstáváte i v přítomnosti. Je to vlastně takový výlet za tím, kdy určitá část vašeho já byla zraněná nebo si vytvořila systém přesvědčení. Ten jí mohl v danou chvíli skvěle sloužit. Nicméně teď už vám nejenom, že neslouží, ale naopak vám buď ubližuje nebo sabotuje vaše snahy o změnu.

V tomto okamžiku se podíváme na to, co se děje / jak se cítíte, na co jste si vzpomněli či co vám vytanulo na mysli. Vůbec se nemusíte bát, že si ze svého dětství nic vědomě nepamatujete. A už vůbec se nemusíte bát, že v nepříjemné chvíli strávíte dlouhý čas, jde o to se s tímto momentem spojit. Nezapomeňte, že pracujeme jemně – tudíž vzpomínka ani nemusí přijít, pokud by byla příliš traumatická. Můžete mít například jen pocit, že vás nikdo nevidí či neslyší, apod.

Zároveň je důležité si uvědomit, co chcete. Potřebujete se projevit? Toužíte po tom, aby vás někdo obejmul? Chcete mít pocit, že zapadáte mezi ostatní? atd.

6) V vaší mysli pak budete vytvářet obraz této změny, samozřejmě tak abyste jí věřili. Nejedná se o donucení vás k nějakému obrazu, který si musíte představit. Pomůžou nám k tomu různé techniky a korekce. Ty slouží k tomu, aby se rozpustily strachy, bloky či vzorce přesvědčení. Může se jednat o čtení textu, vyrovnání meridiánů, uvolnění konkrétního svalu či drobné cvičení jako je práce s dechem či symboly.

Cílem je, abyste obraz, vzpomínku či pocit mohli přetvořit dle vašeho přání a cítili se dobře.

detska radost

Může se zdát, že takovéto přetváření jen tak v podvědomí nemůže mít žádný reálný dopad. Pravdou ovšem je, že mozek nerozlišuje realitu od naších myšlenek či snů. Právě proto mnoho terapeutických, psychologických i technik používaných v psychiatrii pracují s přepisováním podvědomí.

Závěrečná práce

7) Pokud je vše v pořádku vracíte se s tímto novým pocitem zpět do přítomnosti. Já si ověřím, že i zde je vše v tak jak má být či zda ještě něco potřebujete.

8) A pokud ano, může se jedna například o lepší/jasnější začlenění právě prožitého do vědomého tématu (s kterým jste přišli) nebo vizualizaci toho, jak to může nově probíhat v budoucnosti.

9) Je také možné, že si vaše tělo řekne o posilující cvičení na doma. Je na vás, zda ho budete dodržovat. Pokud ano, změnu lépe a rychleji ukotvíte v těle.

Teď už tedy víte, jak probíhá kineziologické sezení, ale jaké změny očekávat? Jak už zmiňuji při představování kineziologie, nejedná se o magickou pilulku a to i přesto, že změny ucítíte prakticky okamžitě. Aha moment je klíčem (ať už jste objevili, co způsobilo váš systém přesvědčení a to vám pomohlo se posunout dál nebo jste se spojili s tím, že ve chvílích, kdy to tak nemusí vypadat, máte stále volbu a můžete si vybrat, jak se zachováte). Nicméně do dveří, které jste tímto klíčem otevřeli je pak třeba i vstoupit a utvářet vlastní život.

Samozřejmě nejde ani o to, že byste se najednou měli vyhecovat k tomu či onomu, protože máte za sebou kineziologický odblok. Spíš pokud ucítíte volání, že něco chcete udělat, dovolte si to vyzkoušet i přes to, že jste to 30let dělali jinak. S tím, že na sebe můžete být jemní a dovolit si postupné kroky.