Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

Biodanza tancem k radosti

Biodanza: tancem k radosti

Proč právě tancem k radosti? Oba obrázky na této stránce biodanzu skvěle vystihují. Radost, hravost, živost, ale i souznění se skupinou a laskavost jeden k druhému, umění být na plno v přítomném okamžiku. To vše je biodanza a to, co vám může nabídnout.

Biodanza je v první řadě o propojení se sám a sama se sebou. O tom, abychom (znovu) cítili své tělo, své potřeby a touhy a mohli je tím pádem i začít naplňovat. Prostě se protančili k radosti, spokojenosti, uvolněnosti. A zároveň se díky tomu otevřeli i k propojení se s druhým. A být či tančit s ním podle toho, jak se v tuto chvíli oba cítíme.

Vždy tančíme ve skupině, neexistují individuální lekce, protože i díky ostatním ve skupině si můžeme vyzkoušet i to, co bychom rádi dělali i v běžném životě a je to pro nás náročné.

Biodanza detska radost z pohybu

Ať už je to říct ne, (třeba když tanec tančit nechci) a nebát se odezvy. Být přijímaný, i když v tuhle chvíli je pro mě těžké najít rytmus. Nebát se být vidět nebo prostě jen sdílet radost spolu s ostatními.

Zajímá vás kromě praktických informací více o biodanze či jejím vzniku? Poté pokračujte na tento článek.

Vivencie aneb lekce biodanzi

Vivencie je vymyšlené slovo, které vystihuje lekci biodanzi. Ta je o prožitku teď a tady, vnímání sebe sama i ostatních a vyzkoušení si něčeho nového.

Vivencie je sled pohybových cvičení, které na sebe navazují, tak aby se prožitek prohluboval v jemnosti a bez velkých skoků, ale zároveň neztrácel na intenzitě a síle. Abychom opravdu šli „tancem k radosti“ a nikoliv ke svým blokům. Pohybovým cvičením je kromě tance, který je základem, například i chůze na hudbu (můžeme jít s radostí či odhodláním, sami či s druhým) nebo jemné rolování na zemi během pomalejší fáze lekce.

I když já každé cvičení uvedu a hudba doprovází styl daného tance (např. tanec s intenzitou), je pak zcela na vás, jak bude váš tanec vypadat. Možná se pro začátek necháte inspirovat. Možná váš tanec budou spíš skoky kolem tanečního sálu. Vše je vítáno a v pořádku.

biodanza prakticke dotazy

Časté dotazy

Co když neumím tančit?

I to má velkou výhodu, nemusíte se odnaučovat zažité vzorce „správného“ tance. Biodanza totiž není o líbivosti, je to o našem prožitku, sladění se druhým, cítěním našeho těla.

Nemám, kdo by se mnou šel tančit, je třeba někoho shánět?

To vůbec nevadí, většina lidí přichází sama. Má to navíc i tu výhodu, že se před tím druhým nebudete snažit zapadnout do role, ve které vás zná. Ano, jsou zde i tance ve dvou – ale dvojici střídáme i během jedné písně několikrát. Takže spolu byste si stejně tolik nezatančili. Jestli jste tedy plánovali romantický večer při tanci, raději zvolte jinou aktivitu.

Co dělat, když se stydím tančit před ostatními?

Nebojte, před nikým tančit nebudete. Všichni ostatní se totiž také budou věnovat tanci či danému pohybu, takže nebudou mít čas pozorovat právě vás.
Zároveň se při biodanze nemluví (kromě facilitátora, který každé cvičení uvádí), takže není třeba se obávat trapných momentů small talku.

Co si mám vzít na sebe/s sebou?

Určitě se bude hodit uzavíratelná lahev s vodou a pohodlné oblečení na tanec. Tančí se na boso v pohodlném oblečení.
Dámy, pokud si chcete připadat krásné, klidně si šaty vezměte, já sama v nich často tančím. Jen počítejte s tím, že část večera můžeme strávit na zemi. Pánové, zkuste přijít v tom v čem je vám příjemně a pokud možno to není vyloženě z tuhého materiálu, jako džiny – tepláky či bavlněné kalhoty jsou ideální volbou.
Krom toho část hodiny je pomalejší, tudíž v zimě se sebou klidně přibalte svetr či mikinu. Pokud se naopak hodně potíte, v létě s malým ručníkem chybu neuděláte.