Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

sny, sneni a meditace

Šamanské snění

Sníme každou noc, ať už si své sny pamatujeme či nikoliv.

Každý z nás má tedy k dispozici nástroj, díky kterému nejen, že může přijímat vzkazy od svého podvědomí. Ale dokonce s ním může i přímo komunikovat, ať už skrze návrat do snu, který se mu zdál či skrze tzv. velké sny.
Pokud si v tuto chvíli své sny nepamatujete, a přesto vás zajímají, pokračujte směle ve čtení, nebo rovnou klikněte sem a k úvodu se vraťte později.

Protože mozek nerozlišuje rozdíl mezi tím, co si představujeme ve své mysli a co reálně prožíváme, mají sny i reálný dopad na náš život. (Pokud jste se někdy probudili z děsivého snu, jistě si dobře vzpomínáte, že váš strach byl zcela reálný. A možná si i vzpomenete, jak skvěle jste se cítili po báječném snů a že pak i váš den začal jinak, s radostí a lehkostí.) Zvu vás tedy k prozkoumání toho, jaké poklady vám snění může nabídnout.

Než začnete se sny pracovat přečtěte si prosím především článek o výkladu snů a návratu do snu.  A až budete připraveni, zvu vás k vyzkoušení základů šamanské práce se sny. Kromě těchto základů, nepotřebujete k práci s vašimi sny nic dalšího. Pokud by vás však krajina snů zajímala víc a hlouběji nebo byste se rádi potkali i dalšími snícími, prozkoumejte i další nabídku.

Šamanské aktivní snění

Technika šamanského snění nám umožňuje prohloubit spojení s jednotlivými částmi našeho já, protože

  • se díky ní můžeme vracet do svých vlastních snů, abychom je lépe pochopili nebo „vyřešili“.
  • můžeme snít se záměrem, pokud chceme něco pochopit, s někým se setkat, atd.
  • nebo se můžeme nechat pozvat do tzv. velkých snů, abychom získali nové vhledy, vyzkoušeli něco nového či měli přímější cestu k důležitým vzkazům našeho podvědomí.
    Velké sny jsou branou tedy takovou branou do další světů – ukazují nám cestu a říkají nám, jak co funguje. V pozvánce do takového snu se dozvíme např. kudy jít, co je třeba cestou vykonat, kam dojít a co na místě udělat – např. vstoupit do dveří, vybrat si předmět apod. Co se ale stane následně je už individuální cesta a sen.

Oproti lucidním snům se však nemusíme ve snech kontrolovat, zjišťovat, zda sníme a pak si utvářet svůj sen. Důležité je si sen zapamatovat (tedy natrénovat tuto dovednost, pokud je to třeba), udělat si čas na jeho/jejich zapsání a výklad. A pokud cítíme potřebu či touhu, můžeme se do vybraného snu znovu vydat, ať už za zvuku bubnů, zurčení vody či jen tak v ranním tichu.

Krom toho můžete vstupovat do snů druhých lidí, abyste jim pomohli daný sen pochopit nebo vidět něco dalšího. Nebo se můžete přijmout pozvánku do tzv. velkých snů a aktivně objevovat své podvědomí. Je to trochu jako byste tentokrát vy řekli svému podvědomí: „Vyprávěj mi o tom, jak …“

prosvetlena knizka se svetly

Vzhledem k tomu, že když se na tyto cesty pouštíme, stále zůstáveme při vědomí – není to jako bychom si vzali drogy, jsou tyto cesty bezpečné. Naše podvědomí nás pustí jen tam, kde nás naší démoni můžou vystrašit nebo nikoliv pohltit. Nicméně pokud chcete se sněním pracovat více a rozhodnete se i pro pozvánku do velkých snů – je to cestou osobního rozvoje a té můžou nastat i náročnější okamžiky. Zároveň máte všechny potřebné nástroje, pro jejich zvládnutí. A pokud byste potřebovali konzultaci, můžete mi vždy napsat.

Druhy snů

Druhy snů vám pomůžou uvědomit si, jaké sny se vám zdají a případně si i dát záměr, abyste si tento typ snů již nepamatovali. Toto jsou dle mého názoru nejdůležitější typy, o kterých je dobré vědět pro práci se sny.

  • Co se dělo během dne: ať už se to skutečně dělo (práce s tabulkami v počítači) nebo jste to viděli v televizi (detektivka, zábavný pořad) > S těmito sny není třeba dále pracovat, mozek si opravdu jen čistí a ukládá informace.
    Můžeme si říct, že si od pořadu raději dáme na chvíli pauzu, pokud se nám již o vraždách i zdá, nebo si uvědomit, že možná pracujeme příliš. Na druhou stranu je velmi běžné, že pokud jste se v práci začali intenzivně zabývat něčím novým, tak se vám o tom i zdá. Náš mozek tak prostě funguje a není třeba s tím nic dělat, časem tyto sny pominou samy.
  • Stav naší duše > sny nám ukazují příběhy. Avšak vždy v symbolech, pokud nerozumíme jednomu snu, podvědomí nám pošle jiný sen, tak abychom se mohli rozvíjet a léčit. Právě zápis a výklad snů nám může pomoci vytvořit si vlastní „slovník“ symbolů, aby pro nás bylo stále snazší vlastním snům rozumět.
magicky svet skrze sklenenou kouli
  • Blízká budoucnost > pravděpodobně každý z nás již zažil stav, kterému se říká „deja vu“. Podle šamanského výkladu je to právě proto, že se vám o situaci již zdálo. Téma snů s blízkou budoucnosti si však zaslouží vlastní článek, pokud vás zajímá, vraťte se na stránky později nebo zapište do newsletteru, aby vám neunikl.
  • Léčení > naše tělo a náš mozek věří obrazům, je tedy možné klasické léčbě pomoci i skrze sny. Neříkám však, že byste měli opustit klasickou léčbu. Podobně jako u tématu blízké budoucnosti i toto téma potřebuje vlastní článek. Pokud vás zajímá, vraťte se na stránky později nebo zapište do newsletteru, aby vám neunikl. (Nebojte, nebudu posílat každý článek zvlášť. To není ani v mých silách.)
  • Velké sny >  jsou bránou do dalších světů či realit a můžeme se do nich vracet vícekrát s různými problémy či záměry. Zároveň tyto sny můžeme nabídnout i ostatním.
  • Sny o „světě“ > jedná se vlastně o specifickou kategorii blízké budoucnosti. Pokud jsme velmi citliví, můžou se nám začít zdát sny o katastrofách ve světě před tím, než se stanou. Tyto sny můžou být velmi frustrující, protože s nimi nemůžete nic udělat. Doporučuji vám dát si záměr, aby se vám tento typ snů nezdál. (resp. aby se vám nezdály sny, se kterými v realitě nemáte kapacitu nic udělat)
  • Sny pro někoho druhého > i to se stává, zpráva dorazila k vám, buď protože druhý si sny nepamatuje nebo protože by tématu nevěnoval takovou pozornost. Doporučuji sen sdělit s co nejvíce detaily (to, že vám něco nepřipadá důležité, neznamená, že to není důležité pro druhou osobu) a vybrat správný čas. Zavolat např. spíše ráno či o víkendu, kdy ten druhý ještě nepracuje a lépe se do snu vcítí.
Více o práci se sny: