Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

pomocná ruka
Domů » Kineziologie » S čím pomůže kineziologie

S čím pomůže kineziologie

Kineziologie One Brain dokáže pomoci s širokou škálou problému (o kineziologii více zde). Má to však jednu podmínku – vy sami danou změnu musíte chtít. Tohle by vlastně úplně stačilo napsat – nicméně pro někoho, kdo kineziologii nezná, je to těžko představitelné. Vždyť jak by jedna metoda mohla pomoci s depresí, problémy s učením u dětí, strachem z výšek nebo fyzickými bolestmi?
Pojďme se tedy konkrétněji podívat jak a s čím pomůže kineziologie.

Věřím, že na základě uvedených příkladů toho, a zároveň omezení bude to, s čím pomůže kineziologie, respektive to, s čím může pomoci, mnohem lépe uchopitelné i pro ty , kteří jste zatím s kineziologií nesetkali.  Anebo ty z vás, kteří kineziologii sice znáte, ale využíváte jí na jednu konkrétní oblast a je pro vás těžko představitelné, jak by mohla fungovat v jiných oblastech.

S čím pomůže kineziologie (stručně)

Kromě toho, že kineziologie může pomoci s čímkoliv, pokud danou změnu vy sami chcete. Zároveň platí, že jednoduchou odpovědí na tuto otázku je, že kineziologie snižuje náš stres.

Tím otevírá dveře novým možnostem a řešením a zároveň tak pomáhá znovu obnovit naší volbu. Tedy to, jak na situaci zareagujeme. Ať už se chceme zabývat čistě naším osobním rozvojem (více zde) nebo zpracovat některé zranění z dětství.

aha momenty

Takto jednoduché to opravdue je a v tomto článku se tak vlastně nedozvíte o moc více. Nicméně pevně věřím, že si po jeho přečtení budete schopni lépe představit proč a jak.

Kdy kineziologie nefunguje?

Než se pustíme do tématu s čím pomůže kineziologie, tak pro úplnost však začnu od toho, kdy kineziologie nefunguje nebo velmi, velmi omezeně.
Je to tehdy, když danou změnu klient nechce.

Kdy se však může stát, že bychom vůbec něco řešili, aniž bychom sami chtěli? Když
– podlehneme tlaku okolí (že bychom měli)
– podlehneme svému tlaku, že něco musíme, ale v nitru jsme se situací spokojení (anebo se nám prostě krok udělat nechce.)
– se necháme od ostatních přesvědčit, aniž si to vůbec uvědomujeme

Jenže i ve výše uvedených případech asi nebudete úplně v pro vás příjemné situaci. Někdy stačí si to jen uvědomit a je po problému. Ale co když se nám to stává často nebo je pro nás dané téma těžké? I tehdy může kineziologie pomoci – jen bude třeba předefinovat téma, se kterými přicházíte.

S čím pomůže kineziologie a jak – 7 modelových příkladů

A teď už k typům jednotlivé pomoci, mějte na paměti, že jednotlivé řešení jsou ilustrační. Můj záměr byl poskytnout vám různorodost, tudíž každé řešení může být aplikovatelné pro jakoukoliv situaci.

Pokud vás spíše zajímá postup kineziologického odbloku než to s čím pomůže kineziologie, můžete si také přečíst tento článek.

Vyřešení vzorce chování a zlozvyků

Pokud máme nějaký zlozvyk (ať už se jedná o kousání nehtů, kouření nebo drobné lhaní) anebo vzorec chování, o kterém víme že už nám neslouží (např. mít vše hotovo hned), je dobré si nejprve uvědomit, že nám dřív s něčím pomáhal. Ať už nás uklidňoval nebo nás před něčím/někým chránil.

Představte si dítě, které chce mít věci do školy spíše správně. Doma má ale starší sourozence, nedostatek vlastního prostoru. A jediný čas a prostor na úkoly (a nejen na úkoly, ale na vše, na co chce mít trochu klidu) je hned poté, co si vrátí ze školy.

Může si tak vypěstovat zvyk, že vše důležité, vše, na čem mu záleží, je potřeba udělat hned.

Tím, že jako dospělí si uvědomíme situaci (vznik našeho vzorce chování), může dojít k aha momentu a my snáze přijmeme to, že teď už nemusíme – že máme dost času a prostoru. A nebo, budeme tento vzorec chování využívat jako naší schopnost – tohle je třeba udělat hned a to já umím a jindy si uvědomím, že není třeba. Začnu mít volbu. A ta obnáší i to, že já budu dělat věci pořád hned, ale díky svému pocitu volby, nemusím být ve stresu. A navíc můžu stejnou volbu nechat i ostatním.

zbavit se zlozvyku

Stará přesvědčení

a další různorodé problémy (naučit se anglicky, mluvit na veřejnosti)

Toto je velmi podobný scénář jako výše popsaný. Tentokrát se však nejedná o jasně opakovaný vzorec v různých situacích, ale pro nás nepřekonatelné přesvědčení či problémy. Ať už jím je mluvení na veřejnosti, naučení se anglicky, projevení svého názoru před autoritou, atd.

Nicméně opět jde o něco, co nás v minulosti chránilo – ať už protože jsme měli příliš přísnou učitelku ve škole nebo pro nás bylo něco velmi zraňující a tak jsme se dané dovednosti začali vyhýbat nebo se z ní stal strašák.

I zde může dojít k prostému pochopení situace, které nám dovolí vše pustit (konec konců všechny ilustrační scénáře jsou platné, na kterýkoliv typ problému). Krom toho se například u strachu z autorit, můžeme spojit s naší vnitřní sílou, díky které se nebudeme cítit menší než druhý. A tak budeme moci projevit a říci náš názor, postavit se za sebe a své hodnoty atd. Najednou se to stane uvěřitelné a možné.

Strachy a závislosti

I zde pokračujeme v podobné lince jako jsou výše dva uvedené příklady – nicméně zde jsou většinou naše traumata silnější, ať už je to dané naší predispozicí nebo souhrou okolností. A proto je náš strach silnější, neovladatelnější a nápadnější.

V případě závislostí – to s čím pomůže kineziologie, je naše touha potlačit daný stav nebo se vyhnout určitým situacím silnější. (Ať už mluvíme o vyhnutí se „celému světu“ (naší životní situaci) a naše závislost bude na alkoholu či na vyhnutí se situaci, kdy nemáme věci pod kontrolou a naše nutkání věci kontrolovat se stane naší závislostí).

Výhodou této situace je to, že je nápadnější a může být mnohem více obtěžující. A proto i naše touha to změnit může být mnohem silnější než v předchozích případech.   

Občas nás do strachu můžou znovu a znovu uvádět zatuhlosti v našem těle. Pokud se dostaneme do stresové situace, naše tělo automaticky ztuhne a tím se i naší hlavě vybaví strach z minulosti. V případě strachů, tak může být jedním z řešení uvolnění svalů v těle.
(Řešení může být i jakékoliv jiné ilustrační řešení uvedené jinde)

S čím pomůže kineziologie dětem

S čím pomůže kineziologie dětem? Děti se potýkají s obdobými problémy, práce má však svá specifika. Doporučuje se, a to zvláště u dětí, aby daný problém začal řešit rodič. Občas se totiž může stát, že svůj nevědomý problém předává dál na dítě. Nebo si neuvědomuje, že tím, že pro dítě dělá to nejlepší, co umí a zná. Případně to, co se tak skvěle rodiči osvědčilo, může být pro dítě (které má jiný charakter, jiné podmínky ve škole, apod.) nevyhovující a velmi stresující.

V každém případě – i tehdy, pokud si neumíte představit, že by tento problém nějak souvisel s vámi. Je velmi dobré dopředu vědět, s kým se vaše dítě setká, jak bude práce probíhat a moci mu doma zodpovědět jeho otázky, než ho na kineziologii doprovodíte. A jaké může být vaše téma v tu chvíli? Například otevření se novým možnostem řešení a podpory, která by byla přínosná pro vaše dítě, nebo větší trpělivosti a tak podobně. 

Jako děti jsme přejali přesvědčení, které byli zase našich rodičů nebo našeho okolí, a abychom se cítili milováni zařídili jsme se podle nich. A protože pro naše děti chceme to nejlepší, tak jim tento vzorec chceme předat. Ale možná tehdy byla i jiná cesta a nebo si v práci v našem podvědomí můžeme uvědomit, že naše dítě může mít i jiné možnosti. A práce tak bude především na uvolňování toho, že takto to musí být, aby… K tomuto uvědomění lze například dojít skrze texty, se kterými kineziologie pracuje (spjatými s bachovými esencemi, čakrami apod).

Více si o kineziologii pro děti, můžete přečíst zde.

problemy deti

Deprese a jiné psychické problémy

Pokud se se svými psychickými problémy léčíte (berete léky), je důležité kineziologii zkonzultovat se svým psychiatrem nebo mu ideálně předat kontaktní informace na facilitátora. A to protože léky můžou velmi ovlivňovat vaše prožívání – proto kineziologie nemusí mít očekávaný výsledek.

Zároveň z mých zkušeností (s lidmi s depresí) platí i to, co je uvedeno výše – pokud jste si vy sami vnitřně rozhodli, že takto ne a že chcete sami aktivně něco změnit. Výsledky jsou pozitivní. Pokud jen hledáte, co by vám ještě mohlo pomoci se cítit lépe, může se stát, že sezení pro vás bude spíše ztrátou času.  

V životě se může stát, že jsme vystaveni situacím, které jsou pro nás obzvlášť těžké a když se věci sejdou, může se stát, že ztratíme veškerou naději na lepší zítřky. A tak nejsme schopni vidět nic jiného než problémy, nemůžeme jinak.

Práce v rámci kineziologie pak může být právě na prosvětlování těchto okamžiků, kdy jsme ztratili naději. Či na tvoření si bezpečné bubliny, do které se můžeme uchýlit pro klid a podporu, ať se děje kolem cokoliv. Abyste si vytvořili bezpečně / nadějné místo nebo zdroj, na který se budete umět napojit.
(Opět platí, že řešení je jen ilustrační, forma může být jakákoliv záleží na konkrétním případu)

Psychosomatika

chronické a vracející se nemoci, alergie, atd.

Především pokud máte chronické a stále se vracející nemoci, může být psychosomatika extrémně nápomocná. Pokud jste nemocní, je důležité se o tělo postarat – dopřát mu čas na regeneraci a dbát na rady lékaře, tak aby se vaše tělo uzdravilo, co nejdříve.

Nicméně jen tato léčba může vést k začarovanému kruhu toho, že se nemoc znovu zopakuje nebo přijde něco podobného či horšího. A právě z toho důvodu je dobré zapojit i naší psychiku, neboť naše emoce a strachy mají velký vliv na fungování našeho těla.

Ať už se jedná o velký stres, strach, které mu jsme neustále vystaveni, únavu / nedostatek odpočinku, toxické prostředí, naše výčitky vůči sobě, častý vztek vůči … , potlačování sebe sama v zájmu ostatních a tak by se dalo pokračovat dál a dál.

Stejně jako v předchozích případech I zde budeme pracovat na tom, co vedlo k tomuto opakujícímu se vzorci. A kromě výše uvedených příkladů, zde například může pomoci to, že cítíme, že se můžeme projevit, jak potřebujeme.

Možná si kolem sebe vytvoříte ochrannou bublinu, díky které na vás vnější okolnosti tolik nedolehnout a vy si budete moci zvolit více podle sebe nebo se propojíte s něčím, co ve vás bude vyvolávat tento pocit ochrany (ať už se jedná o silové zvíře, anděla, světlo – dle toho, s čím pro vás bude přirozenější se spojit)

Onemocnění a fyzické bolesti

Použít kineziologii jako jedinou léčbu rakoviny či bolestech zubů by asi nebyl ten nejideálnější nápad. Na druhou stranu kineziologie snižuje stres. Ať už se jedná o bolest, která je největším stresorem, který naše tělo zná. Anebo o klasický stres z nemoci jako takové – že nemůžeme být nemocní, protože kdo se postará o … , stres z výsledků vyšetření, strach z bolesti, atd.

Zároveň může být naše nemoc i únikový manévr, když už prostě vnitřně nevíme kudy kam.

Na základě předchozích ilustračních řešení je již asi snadné si představit, jak by řešení mohlo vypadat. Krom toho, abychom více ulevili tělu, může jako korekce vyjít například práce na meridiánových bodech, se kterými pracuje čínská medicína. (tím, že my před tím budeme pracovat na psychologických příčinách bude nám stačit se zaměřit na jeden či dva body. Na rozdíl od čínské medicíny, která stimulací těchto bodů přímo léčí)

Přečetli jste si celý článek s čím pomůže kineziologie, ale stále máte pochybnost, zda je pro vaše témat tím pravým řešením. V tom případě mě neváhejte kontaktovat.


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami, ale najít to co dělá dobře nám samotným, může být matoucí. Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.

Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.


Další články

 • Deprese z chození do práce
  Deprese z chození do práce

  Na první pohled se to může zdát jako nesmysl. Jak by něco co děláme každý den jako je chození do práce či starost o malé děti mohlo způsobit depresi. Neměli bychom to prostě zvládnout?

  Pokračovat ve čtení

 • Nezpracované trauma
  Nezpracované trauma

  Pokud traumatickou / zraňující událost překonáme, znamená to, že je vše v pořádku? Jak nás může i tak ovlivňovat a kdy je na čase s ní něco dělat?

  Pokračovat ve čtení

 • Kineziologie pro děti
  Kineziologie pro děti

  Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.

  Pokračovat ve čtení

 • S čím pomůže kineziologie
  S čím pomůže kineziologie

  Kineziologie One Brain snižuje stres a díky tomu otevírá nejenom možnost vidět nová řešení tam, kde předtím neexistovaly. Navíc může pomoci s širokou škálou problémů od problémů s účením přes zlozvyky po vracející se nemoci či bolesti.

  Pokračovat ve čtení

 • Co je kineziologie
  Co je kineziologie

  Kineziologie One Brain je práce na sobě, při které se postupně odstraňují staré přesvědčení a vzroce chování a otevírají nové možnosti. Zajímají vás praktické informace? Pak pokračujte ve čtení

  Pokračovat ve čtení

 • Jak si zvýšit sebevědomí
  Jak si zvýšit sebevědomí

  Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak probíhá kineziologie v 9 krocích
  Jak probíhá kineziologie v 9 krocích

  Ze zkušenosti vím, že mnoho lidí zajímá, jak přesně kineziologický odblok probíhá, a je to logické. Chystáte se jít k někomu zatím neznámému, s problémem, který vás stresuje, a navíc ani nevíte, co čekat.

  Pokračovat ve čtení