Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

sny, sneni a meditace

Sny a šamanská práce se sny a sněním


Sníme každou noc, ať už si své sny pamatujeme či nikoliv.

Každý z nás má tedy k dispozici nástroj, díky kterému nejen, že může přijímat vzkazy od svého podvědomí. Ale dokonce s ním může i přímo komunikovat. Jedním z nástrojů, který vám k práci se sny může pomoci je technika šamanského aktivního snění. Ať již skrze ať už skrze návrat do snu, který se vám zdál či skrze tzv. velké sny.

Pokud si v tuto chvíli své sny nepamatujete, a přesto vás zajímají, pokračujte směle ve čtení, nebo rovnou klikněte sem a k úvodu se vraťte později.

Protože mozek nerozlišuje mezi tím, co si představujeme ve své mysli a co reálně prožíváme, mají sny i reálný dopad na náš život. (Pokud jste se někdy probudili z děsivého snu, jistě si dobře vzpomínáte, že váš strach byl zcela reálný. A možná si i vzpomenete, jak skvěle jste se cítili po báječném snů a že pak i váš den začal jinak, s radostí a lehkostí.) Zvu vás tedy k prozkoumání toho, jaké poklady vám snění může nabídnout.

Co bude třeba se naučit?

Na rozdíl od lucidního snění není potřeba trénovat techniky. Zatímco v lucidním snění jste vy tím, kdo si přivolává realitu a noční zážitky. Metoda aktivního snění pracuje se vzkazy od vašeho podvědomí a představuje bezpečnou cestu k nevědomí. Stačí jen si pamatovat své sny a především se uvolnit při následném aktivním snění, až se do snu budete vracet.

Na těchto stránkách se můžete o této technice dozvědět víc a zároveň rovnou vyzkoušet některou z pozvánek k technikám snů.

Šamanské aktivní snění

Technika šamanského snění umožňuje prohloubit spojení s jednotlivými částmi našeho já a to díky tomu, že

  • se můžeme vracet do svých vlastních snů, abychom je lépe pochopili nebo „vyřešili“.
  • můžeme snít se záměrem, pokud chceme něco pochopit, s někým se setkat, atd.
  • nebo se můžeme nechat pozvat do tzv. velkých snů, abychom získali nové vhledy, vyzkoušeli něco nového či měli přímější cestu k důležitým vzkazům našeho podvědomí.
    (Velké sny jsou branou tedy takovou branou do další světů – ukazují nám cestu a říkají nám, jak co funguje. V pozvánce do takového snu se dozvíme např. kudy jít, co je třeba cestou vykonat, kam dojít a co na místě udělat Instrukce tak může být vstoupit do dveří, vybrat si předmět apod. Co se ale stane následně je už individuální cesta a sen.)

Jak na práci se sny?

Na rozdíl od lucidního snění se nemusíte v noci ve snech kontrolovat. Zjišťovat, zda sníte. A pak si utvářet svůj sen. V noci je důležité jen si sen zapamatovat, udělat si čas na jeho zapsání a výklad. Samozřejmě výklad nemusíte dělat každé ráno, můžete si vyhradit čas v týdnu. Nebo mít období, kdy se sny pracujete a kdy nikoliv.

Na základě vašeho snu se pak můžete rozhodnout, co s ním. Máte radost, z toho, co jste se dozvěděli? Oslavte to. Ukazuje vám něco o vašem chování – změňte ho. A pokud cítíte potřebu či touhu, můžete se do vybraného snu znovu vydat, ať už za zvuku bubnů, zurčení vody či jen tak v ranním tichu. Více o tom návratech do snu najdete zde.

Kromě toho můžete vstupovat do snů druhých lidí, abyste jim pomohli daný sen pochopit nebo vidět něco dalšího. Nebo můžete přijmout pozvánku do tzv. velkých snů a aktivně objevovat své podvědomí a části nevědomí. Je to trochu jako byste tentokrát vy řekli svému podvědomí: „Vyprávěj mi o tom, jak …“

prosvetlena knizka se svetly

Druhy snů

Druhy snů vám pomůžou uvědomit si, jaké sny se vám zdají a případně si i dát záměr, abyste si tento typ snů již nepamatovali. Toto jsou dle mého názoru nejdůležitější typy, o kterých je dobré vědět pro práci se sny.

Každodenní sny

Tak jsem si pro sebe nazvala ty sny, které jsou sice velice užitečné z hlediska funkce našeho mozku, ale neskrývají v sobě další snový potenciál. Mozek vlastně „jen“ třídí informace.

  • Myšlenky daného dne/období: pokud si nad něčím lámeme hlavu tak, že se nám o tom i zdá, tak to nemusí nutně znamenat, že nám sen něco říká. Mozek si spíš tříbí informace. Zároveň nám i toto projasnění může pomoci najít odpovědi.
  • Události dne: ať už se skutečně staly – měli jsme zkoušku ve škole, obávaný rozhovor nebo jsme se prostě dívali na thrillery v televizi a teď to podobně vypadá i v našem snu.
  • Nové znalosti: asi mnohým z nás se stalo, že pokud jsme se něčemu intenzivně věnovali a učili se to. Zdálo se nám o tom. Ať už se se jednalo o práce s tabulkami v počítači nebo prořezávání stromů.
    Není třeba si s nimi lámat hlavu. Pokud je to samozřejmě aktivita, kterou už důvěrně znáte a poslední dobou pracujete hodně, je dobré zvážit, zda není čas na zvolnění.

Sny s dalším potenciálem

Tento typ snů nám pak může poodhalit, ukázat či zprostředkovat cestu k sobě, k dalšímu pochopení či seberozvoji.

Co takové sny ukazují?

  • Stav naší duše > sny nám ukazují příběhy, které k nám mluví v symbolech. Právě proto je dobré si dělat výklad snů.
    Zároveň platí, že pokud nerozumíme jednomu snu, podvědomí nám pošle jiný sen, tak abychom se mohli rozvíjet a léčit.
magicky svet skrze sklenenou kouli
  • Blízká budoucnost > pravděpodobně každý z nás již zažil stav, kterému se říká „deja vu“. Podle šamanského výkladu je to právě proto, že se nám o situaci již zdálo. Téma snů s blízkou budoucnosti si však zaslouží vlastní článek. Pokud vás zajímá, zapište do newsletteru, aby vám neunikl.
  • Léčení > naše tělo a náš mozek věří obrazům, je tedy možné klasické léčbě pomoci i skrze sny. Neříkám však, že byste měli opustit klasickou léčbu.
  • Velké sny >  jsou bránou do dalších světů či realit a můžeme se do nich vracet vícekrát s různými problémy či záměry. Zároveň tyto sny můžeme nabídnout i ostatním.
  • Sny o „světě“ > jedná se vlastně o specifickou kategorii blízké budoucnosti. Akorát tykající se dění ve světě.
    Tyto sny můžou být velmi frustrující, protože s nimi většina z nás nemůže nic udělat. Doporučuji vám dát si záměr, aby se vám tento typ snů nezdál. (resp. aby se vám nezdály sny, se kterými v realitě nemáte kapacitu nic udělat)
  • Sny pro někoho druhého > i to se stává, zpráva dorazila k vám, buď protože druhý si sny nepamatuje nebo protože by tématu nevěnoval takovou pozornost. Doporučuji sen sdělit s co nejvíce detaily (to, že vám něco nepřipadá důležité, neznamená, že to není důležité pro druhou osobu) a vybrat správný čas. Zavolat např. spíše ráno nebo o víkendu, kdy ten druhý ještě nepracuje a lépe se do snu vcítí.

Více o práci se sny

  • Jak si pamatovat sny?

    Jak si pamatovat sny?

    Fascinuje vás práce se sny, ale máte pocit, že to není nic pro vás, protože si je nepamatujete? Pak mám pro vás dobrou zprávu – s trochou cviku a vytrvalosti si sny může pamatovat každý.

    Pokračovat ve čtení

  • Jak (znovu) vyvolat sen?

    Jak (znovu) vyvolat sen?

    Znovu vstoupení do snu je velmi napomocná technika, která umožňuje se vrátit do snu, který se nám opakuje, který nás vyděsil či zaujal. Kromě vlastních snů můžeme vstupovat i do snů druhého či do tzv. vělkých snů.

    Pokračovat ve čtení

  • Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

    Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

    Zajímá vás, co vaše sny znamenají? Snář vám nenabídnu. Ale naučím vás, jak rozumnět poselství vašich vlastních snů.

    Pokračovat ve čtení

  • Jak na příliš živé sny?

    Jak na příliš živé sny?

    Zní to skvěle: zdají se vám živé sny. A tak prožíváte dobrodružství každou noc. Jenže čeho je moc toho je příliš. Když se druhý den budíte nevyspalí a vyčerpaní ze svých snů, máte jen jednu otázku: „Proč právě mně?“ „Co s tím?“ „Jak na příliš živé sny?“ Kromě toho, že se vám to děje v…

    Pokračovat ve čtení