Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

jeleni v mlžném oparu
Domů » Sny » Co znamenají sny?

Co znamenají sny?

Sny mě vždy přitahovaly a zajímaly. I když si toho ze svého dětství pamatuji poměrně málo, zcela zřetelně si vzpomínám, jak jsem jednou fascinovaně poslouchala rádio. V pořadu měli hostku, která mluvila o výkladu snů. Posluchači mohli zavolat se svým snem do radia a paní jim řekla, co by daný sen mohl znamenat. To jsem chtěla také umět, chtěla jsem vědět, co sny znamenají.

A tak jsem dostala snář. Občas jsem si v něm četla, znovu a znovu jsem se vrhala ke snáři, když se mi zdál sen, v očekávání skvělých odhalení. Často jsem ale byla zklamaná, buď protože pro mě to zásadní jsem neobjevila a nebo mi celkový výklad moc neseděl. Občas jsem měla radost z toho co sen znamená. Ale v nitru jsem věděla, že je daný výklad trochu mimo.

Později se ke mě dostala informace, že snům můžeme rozumnět jen my sami. Ale protože to byla jen informace bez širšiho kontextu, moje přesvědčení z dětství bylo silnější.

Až jsem jednoho dne šla na wokshop o snech, v tu dobu už se mi sny skoro nezdály, což me sice mrzelo. Ale zároveň, vzhledem k tomu, že jsem jim nedokázala porozumnět, to byla vlastně i úleva.

A na workshopu, kdy jsem si udělala opravdu čas na zamyšlení se, mi to došlo. Vždyť by vůbec nebylo logické, abychom na své vlastní sny museli mít příručku. A nebo jim sami nemohli rozumnět. Je mnohem logičtější, že právě JÁ můžu rozumnět SVÝM snům nejlépe a vědět, co MÉ sny znamenají.

5 pravidel výkladu

Protože je sen určen mě (alespoň ve vetšině případů), já jsem ten, kdo ho skutečně může pochopit. Je klidně možné, že kdyby se zdál někomu jinému, znamenal by něco jiného. Ale zdá se mě, tudíž ten, kdo opravdu zná význam jsem právě já.

dítě jdoucí v mlze

To ale neznamená, že si nemůžu říct o pomoc s jeho rozšifrováním. Přeci jen ve dvou se to lépe táhne. Ten druhý mi může pomoct sen pochopit a to i přes to, že jeho návrh sama pro sebe zavhrnu. Nicméně nápad druhého mě může posunout či inspirovat a já tak díky tomu přijdu na to, co můj sen / sny znamenají.

I když se zdají i zcela jasné sny, velmi často mluví v symbolech. Nicméně i zde platí, že se zdají mě. Pokud tedy symbol prstenu bude pro většinu lidí v naší kultuře symbolem slibu a svazku, pro mě může být primárně o autoritě. Třeba protože jsem měla přísnou pratetu, které jsem se bála a která nosila velmi výrazný prsten. Je tedy mnohem důležitější, co daný symbol znamená pro mě.

Věřte si! Máte pocit, že daný symbol pro vás neměl do současnosti žádný význam (nic ve stylu příkladu s prstenem), ale máte pocit, že daná věc znamená to či ono. Bude to tak. Dokonce je fascinující, že mnoho lidí příkládá některým symbolům stejný význam bez toho, aniž by si je hledali.
Nenechte si sebrat radost a sebedůvěru pramenící z toho, když na význam přijdete. Je to skvělý pocit. Vzpomínám si, jak jsem přišla na svůj první symbol (bylo to právě na mém prvním workshopu) a s očima na vrch hlavy jsem to sdělovala někomu mnohem zkušenějšímu. A ten dotyčný mé vysvětlení příjal stylem „no samozřejmě, co jiného by to bylo“. Což bylo potěšující a sloužilo mi to jako potvzení. Posléze se mnou tento symbol sdílelo více lidí a vždy přišli na to samé.

To ale neznamená, že si symbol nemůžete vygooglit. Máte pocit, že daná věc něco symbolizujete a vy nevíte co. Vyhledejte si význam. Ten, který se vás dotkne, bude ten správný.

Postup výkladu snu

Jak na výklad snů ve dvou, technika podle Roberta Mosse

 1. Snící vypráví svůj sen

  Tak jak se odehrál a zmíní vše, co mu přišlo důležité, i když se do může zdát jako detail.
  V této fázi ještě nic neinterpretuje, ani nedoplňuje nic o svém životě.

 2. Pojmenování snu

  Pokud tak snící ještě neučinil, teď přichází čas na pojmenování snu.

 3. Otázky, na které se posluchač zeptá snícího

  1. Jak jsi se cítil, když jsi se probudil?
  2. Mohlo by se to stát v budoucnosti? / Poznáváš tam něco ze svého života?
  3. Co bys o tom snu rád věděl?

 4. Doptání, pokud je třeba

  V tomto kroku už by posluchač měl mít všechny informace, aby přešel k následujícímu bodu, neboť otázky ve 3.bodě jsou dosti široké, aby pokryly vše podstatné.
  Pokud však má pocit, že mu něco podstatného uniká či chybí, může se ještě doptat.
  Např. Znamená pro tebe symbol X něco speciálního?

 5. Kdyby to byl můj sen..

  Posluchač sdílí, co by si on o snu myslel, kdyby to byl jeho sen. Důležitá je Ich forma za všech okolností.

  Já na tvém místě >> Kdybych já byl učitel a toto se mi zdálo.
  Symbol X znamená > já vnímám X jako

 6. Snící během bodu 5

  Jen poslouchá, nejde o to posluchače opravovat. Ten totiž jen říká, jak by to bylo pro něj, aby snícího inspiroval. Nikoliv, aby mu radil. A to se dá i „špatným nápadem“, neboť u snícího to může vyvolat reakci: „To je ale blbost, vždyť přeci … a proto … “ A správný výklad je na světě.

 7. Akce

  Jedná se o význačný sen či sérií snů? V tom případě je dobré převést sen či jeho řešení do reality a to skze konkrétní „akci“.
  Např: Koupím si notýsek a své napady si začnu zapisovat. Sen si nakreslím. atd. Akcí, ale může být i to, že se do snu vrátíte, abyste ho lépe pochopili.
  I když akci nemusí byt možné zrealizovat hned, je třeba jí vymyslet již jako součást výkladu snu.