Pokud patříte mezi ty, kterým připadá práce se sny fascinující, rádi by si jí vyzkoušeli, ale májí pocit, že je to pro ně z nějakého důvodu nemožné. Tak vás můžu ubezpečit o tom, že to je opravdu málo pravděpodobné. Téměř každý má ke svým snů přístup a může jejich poselství přečíst a zvolit si, co s ním dál. A dokonce se může díky aktivnímu snění pustit na své cestě ještě dál.
Nicméně aby nedošlo k nedorozumění, stále se jedná o práci – není to tak, že se probudíte a vše se bude dít tak nějak samo, bez vaší větší pozornosti, času a energie. Pokud tedy hledáte super-schopnost, která se stane tak nějak sama a vy pro ni nemusíte udělat vůbec nic, zklamu vás.

Pro vás ostatní jsem připravila návod na nejčastější překážky – pocit, že se vám sny nezdají; víte, že se vám zdály, ale nepamatujete si je a nebo se vám zdá příliš mnoho snů. Samotná práce se sny je popsána v další článcích – Jak vykládat sny a Návrat do snu.
Sny se mi nezdají
To, že se vám sny nezdají / nepamatujete si je, může mít více důvodů:
1) nemáte dost odpočinku a spíte poměrně málo hodin. V prvních hodinách (uvádí se 4,5hod) slouží spánek především k fyzické obnově. Ocitáme se v hlubokém spánku a fáze REM, ve kterých se zdají sny, jsou méně časté a kratší. Čím déle spíme, tím je spánek lehčí a fáze REM delší.
Čas první fáze se může lišit v závislosti na naší únavě. To znamená, že i když za normálních podmínek by stačilo 4,5hodiny, za určitých okolností může naše tělo potřebovat hlubokého spánku více.

2) záměr – nechcete, aby se vám sny zdály. Je možné, že jste si někdy v minulosti řekli, že se tak dobře nevyspíte, když se vám sny zdají. Nebo se vám zdály nepříjemné sny a už jste o ně nestáli. (Já si třeba velmi matně pamatuji, že kdysi dávno jsem si něco takové řekla, zklamaná, že jim stejně nemůžu rozumět. Teď to dělám vědomě, pokud začne snů být hodně, tak část z nich „vypnu“.)
3) alkohol, léky či zdravotní stav – některé zdravotní stavy neumožnují, aby se vám sny zdály, totéž můžou zapříčinit léky (především tedy léky na psychické poruchy). No a jak známo alkohol snižuje kvalitu spánku, nicméně kvalitu spánku může snižovat mnoho dalších věcí. A každý z nás je na různé faktory jinak citlivý, neexistuje tedy striktní pravidlo v oblasti alkoholu. Samozřejmě v tuto chvíli mluvím o moderovaném pití, tedy skleničce vína či dvou.
4) nedostatek disciplíny – pokud chceme se sny pracovat, je třeba určitá disciplína (psát si deník, vyhradit si čas, atd.). Její nedostatek může způsobit, že si budeme pamatovat méně a méně snů.
Jak si začít pamatovat své sny?
I když jsem psala, že sny se zdají každému, jsou šité na mírů a jsou navíc zadarmo. Není to tak úplně pravda, neplatíme sice penězi, ale na práci se sny je třeba si vyhradit čas (a prostor). A občas je třeba i jistá dávka disciplíny.
Zapisovat, zapisovat, zapisovat
Tento tip jste pravděpodobně již četli nesčetněkrát. Ale nejde ho nezmínit, neboť je opravdu základem práce se sny. I když vhodnějším slovem by bylo – zaznamenat, sen si totiž nemusíte nutně zapsat, můžete si ho třeba i nahrát. Zvlášť, když se probudíte uprostřed noci a lampička by vás mohla příliš probudit.
Zpočátku asi nebudete zaznamenávat romány, úplně stačí jedna věc či pocit, který jste ve snu či po probuzení měli. Jak si postupně vytvoříte zvyk, budete si snadněji pamatovat víc a vaše záznamy se stanou delší.

Sen uctěte
Chcete se snovým světem začít pracovat, ale jenom ráno něco naškrábete a tím to pro vás končí? Zpočátku to stačí, vytváříte si návyk, abyste si své sny pamatovali. Nicméně, co byste cítili, kdyby někdo, s kým mluvíte, jen stroze zapsal, co říkáte a to by bylo vše? Nezájem? Nedůležitost? Že to podstatné je prostě přehlíženo?
Časem je potřeba si na sny vyhradit více času – ať už v sobotním dopoledni, kdy si například sepíšete všechny své nahrávky. Či dva večery v měsíci, kdy si své sny zpětně pročtete a jeden z nich třeba nakreslíte. Nebo se při cestě v MHD či vlaku uzavřete do své bubliny a sen si vyložíte a napíšete si i své poznatky. (Nemusíte se bát – to, že jste trochu mimo, nebude pravděpodobně nikomu divné). Záleží na vás, co je vám nejbližší – výklad jednostlivých snů je základ, avšak až si techniku osvojíte toho důležitého si s největší pravděpodobností všimnete i při zpětném čtení snů.
Neporovnávejte se
Vzbudil ve vás zájem o sny někdo, kdo vám líčil, jak barvité sny má? A vy jste se přistihli, že mu trochu závidíte a chcete také takové sny? A nebo si ráno u stolu vyprávíte sny a máte pocit, že by sny měly mít nějakou konkrétní formu?
Pak mějte také na paměti, že každému se zdají sny trochu jinak. Možná vám blízká osoba má hodně vizuální sny s mnoha barvami. Někdo si zase jasně vybavuje konverzace, kterých se během snů účastnil. Jiný bude sny vnímat spíše pocitově, ale vlastně si bude jistý tím, co se ve snu událo.
Netlačte se tedy do toho, že sen má nějak vypadat. Třeba já osobně mám málokdy konverzační sny a pokud ke komunikaci dochází děje se to více telepaticky. Nikdy mi to nepřišlo divné, dokud jsem nežila v zahraničí a ostatní se mě nezačali ptát: „A v jakém jazyce se ti zdají sny?“, „Už se ti zdají ve francouzštině?“ Nedovedla jsem odpovědět, neboť se mi vlastně nezdály v žádném jazyce.
Nahrávky
Pokud si opravdu nepamatujete žádné sny a nemáte si co zapsat, doporučuji začít sny, které mám v nabídce. (Nemusíte nic kupovat, úplně stačí ty, které jsou v sekci zdarma. Tam dávám k dispozici základní pomůcky, které se hodí mít osvojené při práci se sny.)
Poslechnete si tak totiž pozvánku, čímž začne pracovat imaginace a části mozku, které jsou ve stavu beta (klasický vědomí stav) upozaděné, se aktivují. Následně v tomto pocitu, ve stavu relaxace a za zvuku bubnu bude mnohem snazší vstoupit do snu.
Až sen skončí, tak si zapište i tento sen.

Nezapomeňte, že disciplína a praxe je důležitá. Takže pokud bylo vše napoprvé jen velmi matné, ale sen jako takový nepřišel, nevadí. Zapište si cokoliv, jakokoliv hloupě, vágně či neužitečně se vám daná věc jeví. Dáváte tím totiž svému mozku jasný signál: „Toto je pro mě důležité, chci se na to soustředit a lépe to vidět, vnímat.“ A zkuste to zítra znovu a potupně se posouvejte dál.
Usnuli jste? Asi potřebujete víc odpočinu – to je základem pro to, aby se vám sny zdály. Ovšem může se stát, že jste si zvolili nevhodný čas – zkuste ho tedy změnit. Ač se to může zdát na první pohled zvláštní, všeobecně se dá říct, že ráno (ve chvíli, kdy vstaneme, ale nejsme ještě úplně probuzení) je ideálním časem.
workshopy
Také můžete navštívit workshop zaměřený na práci se sny, díky energii skupiny se pak do snů vpravíte mnohem snadněji. Navíc v této atmosféře strávíte celý den či víkend. Je to tedy opravdu skvělá příležitost nastartovat své snění, pokud se vám to nedaří s nahrávkami nebo máte problém najít si doma patřičný prostor. (S prostorem doma vám seminář asi nepomůže, ale může fungovat jako motivace. Přeci jen pustit se do menší re-organizace je o dost lehčí, když víme, že výsledek je na dosah.)
záměr při usínání
Také skvěle funguje mít záměr, zvláště pak po workshopu nebo po práci s nahrávkami. Proces je stejný jako když se chceme ráno probudit v určitý čas bez budíku. Ve chvíli, kdy usínáme, si dáme jasný záměr ohledně snění, respektive zapamatování si svého snu. Můžeme si říct: „Dnes si své sny zapamatuji! “ nebo „Mám v hlavě skvělé nahrávající zařízení a to zaznamená můj sen.“

A jak už jsem naznačila, když máte se sněním větší praxi, zvláště v období, kdy se jim více věnujete, můžete si nechat zdát sen na přání. Např: „Co se se mnou doopravdy děje, když se chystám na návštěvu zubaře?“ , „Chci si nechat zdát sen o tomto problému, abych ho pochopil/a“, nebo „abych z něho uměl/a vystoupit“ atd.
Sny se mi zdají a co dál?
V tomto případě platí pro práci se sny podstatě stejně tipy jako pro ty, kterým se sny nezdají. Dá se však předpokládat, že vaše cesta bude rychlejší, neboť máte splněn první bod – sen si zapamatovat.
Jak si však možná rychle všimnete, i když se v noci či ráno probudíte a sen si zcela jasně pamatujete, když si ho chcete později zapsat, nemůžete si na nic kloudného vzpomenout. To je zcela normální a děje se to většině lidí.
Je tedy třeba zapisovat či nahrávat hned. A to cokoliv – pokud si zpočátku pamatujete jen nesmyslné útržky jako něco s autem, někam jsem šel/šla ve spěchu, zapište si to. Tím si vytvoříte zvyk a budete si pamatovat stále více a více.
Já osobně si spíš sny nahrávám na mobil a po čase si je přepíšu. Nemusím tak rozsvěcet, když mě sen probudí v noci. A zároveň si tak automaticky dělám cca 1xtýdně čas si své sny, kdy si sny přepíšu. Odstup mi navíc dovoluje mít nadhled a lépe pochopit o co šlo či si všimnout opakujících se prvků. Také si můžu lépe vybrat s čím chci dále pracovat – do jakého snu se vrátit, abych zjistila více informací či jaký opakovaný vzorec chovaní řešit.
Ať si zvolíte jakoukoliv metodu, je dobré si sny jednou za čas pročíst, nejen je zapisovat. Vykladát si je a občas se do některého vrátit pro odpovědi či řešení. Pokud je metoda snění ta, která vám nejvíc láká z hlediska práce na sobě, doporučuji vám navštívit seminář či zkusit z domova některou z pozvánek, které jsou na tomto webu.
Zdá se mi naopak příliš mnoho snů
I to se může stát a nemusí to být příjemné, pokud to není naším záměrem. Můžeme se totiž budit značně vyčerpaní nebo s pocitem nedostatečného odpočinku během noci.
3 Tipy
Jednoduchým řešením je zkusit si jenom říct: „Děkuji, teď ale potřebuji zpomalit, odpočinout si a pamatovat si jen jeden či dva sny.“
V ideálním případě je dobré si uvědomit, co způsobilo, že si snů pamatujeme tolik, že nás to vyčerpává. Začal/a jsem se zabývat sny a příliš mě to pohltilo? Byl to můj útěk v dětství, dospívání před realitou? Mám pocit, že to je svět, který mi na rozdíl od mého reálného života, přijde zajímavý a barvitý? Podle odpovědi s tím pak můžete, ale nemusíte něco udělat.
Pokud vás nic nenapadá, nevadí. V tom případě bude i zde důležitá určitá disciplína a čas. Sepište si (alespoň heslovitě) sny, které se vám zdály, spolu s důležitými detaily a pocitem, který jste ve snu či po probuzení měli. Pro následnou práci doporučuji si psát sny na jednotlivé papírky, nikoliv do sešitu.

Roztřídění snů
Po určité době takovéhoto sepisování, tedy aspoň po týdnu, se pak můžete pustit do „třídění“ a sny seskupit podle tématu či druhu snů. Kategorie jsou zcela na vás: podle určitého detailu, druhu snu, atd. V tomto textu byste měli najít dostatek inspirace. Tuto práci můžete udělat i vícekrát než budete mít pocit, že jste objevili „ideální“ klíč právě pro vás nebo že máte dostatek vhledů či inspirace – každý typ třídění vám totiž můžete dát nový úhel pohledu na jednotlivé sny.
Když vidíte sny takto sepsané a roztříděné, zamyslete se nad tím, zda by nestálo za to dát si záměr, že určitý typ snů si již nadále nechcete pamatovat. Je však důležité opravdu tyto sny pustit a říct si: „Tyto sny teď nepotřebuji pamatovat, ale kdykoliv budu chtít, můžu se k nim vrátit.“
Pozor teď nemluvím o snech, které vám jsou nepříjemné či o nočních můrách! Může jít třeba o přílišné detaily z vašeho života, kdy mozek spíše ukládá a zpracovává, co se přes den dělo. Nebo si všimnete, že se vám jeden sen zdá s obměnami 3x během jedné noci – nestačilo by si zapamatovat jen jednu verzi?
Další kategorie
Jiný typ snů může být voláním vašeho podvědomí po určité akci. Pokud jí chápete, poděkujte snu a akci učiňte nebo si zvědomte, co se děje. Protože akce může být až příliš extrémní jako seřvat svého šéfa nebo spořádat celý dort, když se snažíme jíst zdravě. Kdy je jasné, že seřvat svého šéfa asi nebude nejlepším řeším (stejně jako sníst celý dort). Ale uznat, že jsem frustrovaná a že mě můj nadřízený vytáčí do běla a následně se mi i špatně spí, je dobrý začátek. To mě pak může postrčit i k další akci – ať už je to prozkoumání toho, co mě opravdu vadí nebo najít odvahu a s klidem mu říct, co mi vadí apod. Nebo si uvědomit, že nejde o šéfa, že ten je vlastně docela fajn, ale že mám problém s autoritami obecně – takže se můžu do snu vrátit a zpracovat to spíš ve svém podvědomí.
Další sny můžeme seskupit podle „detailů“ či toho, co v nich děláme, např. dějiště je různé, stejně tak i příběh, ale nakonec to skončí tak, že před něčím utíkám. Nebo si můžu uvědomit, že ať už cestuji autem, jsem na výletě v lese nebo hledám na nádraží správný spoj, hlavním jmenovatelem je, že vlastně nevím kudy jet či jít. Nebo se během cesty ztratím. Do takových to snů, se pak můžete vrátit a najít ze situace východisko. Pokud se jedná o různorodé scénáře, vřele doporučuji poté, co jeden sen zpracujete, zkusit jít ještě do jedno či dvou jiných. Je totiž dost pravděpodobné, že jiný kontext si bude žádat mírné pozměnění. Dobrou zprávou ale je, že se řešení dost možná posune ještě mnohem dál.