Návrat do snu je velmi napomocná technika, která umožňuje se vrátit do snu, který se nám opakuje, který nás vyděsil nebo nás zaujal, ale nepochopili jsme ho zcela.
Kromě svých vlastních snů můžeme vstupovat do tzv. „velkých snů“, které nám pomáhají prozkoumat další realitu (některé tyto sny v blízké budoucnosti nabídnu v sekci Akce). Tyto sny jsou transpersonální a stává se, že sen zná více lidí, kterým se zdál. A možná se část tohotu snu zdála i vám. (Já osobně jsem byla překvapena, když jsem šla na workhosp snění a zjistila, že již některé sny znám).
Vstupovat se dá, ale i do snů, ve kterých se můžeme něco naučit, i když se uplně nedají klasifikovat jako „velké sny“ – tyto sny najdete v sekci základních snů. Nebo snít spolu s druhým, kde mu pomůžeme zjistit více informací.
Návrat do svého snu
Návrat do snu je jednou z „akcí“, která může následovat po výkladu snu. A kterou si volíme, buď protože máme pocit, že sen pro nás má důležitou zprávu. Nebo protože si např. všimneme opakujícího se vzorce v několika snech a rádi bychom tento vzorec prolomili.
Pro návrat do snu potřebujeme dvě věci
1. Mít jasný záměr : co se chci dozvědět, prozkoumat, změnit
2. Být na sen naladění – nejjednodušší je vrátit se do snu ráno po probuzení – nemusí to být ještě v posteli. Pokud se rozhodneme vstát (což je i moje osobní preference), je dobré si snem udržovat spojení a nezačít myslet na to, co je ten den třeba udělat, jestli je všechno přichystáno na … , atd.
Naladit se ale můžeme i zpětně např. při zapisovaní snu, jeho četbě či po sdílení s druhou osobou.

Poté co máme jasný záměr a jsme naladěni, můžeme vyrazit na cestu. Pomoci nám k tomu může buben – v ideálním případě vlastní, ale není to potřeba. Dále můžeme poslouchat šumění stromů, relaxovat ve vaně či sprše, ale klidně i jet v autobuse či vlaku (v tomto případě je potřeba sedět, jinak se jen těžko dosáhne opravdového uvolnění).
Co se během návratu do snu děje?
Do snu jste se dostali, a začínáte se ptát na otázky, které vás zajímají. Povoláte si na pomoc silové zvíře či hledáte skulinku, jak uniknout ze svízelné situace. Ale jak poznáte, že to je opravdu aktivní snění?
Ve skutečnosti každý toto pozná jakmile techniku skutečně vyzkouší. Jde totiž o to, že i když já aktivně do snu zasáhnu: např. rozhlédnu se, zda se z nepříjmné situace dá odejít. Dál už se sen začne odvíjet sám: všimnu si tajného vchodu za obrazem a vstoupim …, kde vidím louku a cítím klid …. Nemám to dopředu vymyšlené a může mě i dost překvapit, jak se sen rozvine.
Pokud by ale v mé představě bylo něco jako toto: „Rozhlénu se, za obrazem by mohl být vchod. Představím si ho. Představím si, jak procházím. Hm, kam jsem se tak tudy mohla dostat? Tak třeba na louku. Představím si louku. Hm, dobrá co by mohlo být tady?“
Tak se nejedná o aktivní snění, ale o vizualizaci našich myšlenek. A něco není v pořádku.
Co tedy potom s tím? Může se stát, že jste víc aktivní v hledání – napadne mě (prvotní myšlenka/nápad), že jsou za obrazem dveře. Nicméně pokud se mi do nich nedaří vstoupit, tak aby sen sám plynul, není to ta správná cesta. Můžu zkusit hledat dál. Nebo se zastavit a zkusit přijít na jiné řešení situace. A pokud se mi to stále a stále nedaří, možná je lepší se do snu vrátit za pár dní zase.
Vstoupení do snu někoho jiného
Chceme-li někomu pomoci a vstoupit s ním do snu, necháme ho, aby nám sen převyprávěl a poté se ho zeptáme, co přesně chce, abychom ve snu zjistili.
V ideálním případě se do snu vracíte oba ve stejnou chvíli, ale není to nutné. Platí však, že i když se vracíte oba, každý z vás může jít do snu s jiným záměrem.
Záměr snícího respektujte, na druhou stranu pokud by se vám nedařilo záměr naplnit, buďte otevření tomu, abyste zjistili proč.
Např. Ve snu máte zjistit, kdo je ona postava v pozadí. Ale ten nerudný pán vám neustale mizí a je na vás naštvaný, překážíte mu. Možná má pro snícího vzkaz – vám ho neřekne a štve ho, že za ním snící nepřišel sám. Když ho přestanete „pronásledovat“, abyste zjistili, kdo je. A místo toho se zaměříte na to, proč mizí nebo co je špatně, můžete zjistit více a stále respektovat původní záměr.
Velké sny
Pokud vstupujete do velkých snů či snů, které vám někdo poskytl jako hřiště pro prozkoumání svět snů. Je důležité si opravdu zabezpečit prostor – v ideálním případě ho očistit např. pomocí palla santa či šalvěje nebo si zapálit svíčku. A v každém případě si na úvod říct o ochranu.
Proč? Možná jste si už sami vyzkoušeli, že se můžete vrátit do svých snů díky napojení se na ně, díkz energii, která z nich vyzařuje. Možná jste již vyzkoušeli jít do snu svého partnera, takže víte, že z nějakého důvodu je to možné.
Můžete si představit, že žádost o ochranu chrání od toho, aby se k vám připojili zlé duše, pokud to je s vámi v souladu. Nebo si můžete představit, že je tu od toho, aby jste se vy sami „očistili“ od stresu všedního dne, strachu z neúspěchu atd. Můžete si představit, že jde především takovou pozitivní afirmaci, která vám pomůže ve snění.
Každopádně důrazně doporučuji jí udělat při vstupování do velkých snů, včetně snů, které jsou k dispozici zde.
(Při vstupu do svého vlastního snu to není nutné, při vstupu do snu druhého je to lepší. Nic vám nebrání jí říkat každý večer před usnutím.)
Žádost o ochranu
Tuto žádost si můžete jen v klidu přečíst a postupně jí zkrátit. Pro webové stránky jsem schválně přišla s delší variantou, tak aby byl zřejmý její záměr. A zároveň pokud se k návratům do snu vracíte po delší době, pomáhá tato delší varianta znovu se spojit se záměrem.

Strážci bran a cest, ochránci poutníků,
nechť jsou brány a cesty otevřeny do světů, které nabízejí vhledy, důležitá setkání či pomoc pro mě či mé okolí.
nechť jsou brány a cesty otevřeny těm, kteří z těchto světů přicházejí, aby se se mnou mohli setkat.
nechť se cesty do těchto světů otevírají s lehkostí a jasností v pravý čas.
ať jsou však brány uzavřeny a cesty neproniknutelné do světů, které přináší temnotu a těžkosti a které chtějí ublížit mě či mému okolí.
ať jsou brány uzavřeny a cesty neproniknutelné pro ty, kteří by z techto světů chtěli ublížit mě či mému okolí.
Tak se staň!