Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

jeleni v mlžném oparu
Domů » Sny » Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

Sny mě vždy přitahovaly a zajímaly. I když si toho ze svého dětství pamatuji poměrně málo, zcela zřetelně si vzpomínám, jak jsem jednou fascinovaně poslouchala rádio. V pořadu měli hostku, která mluvila o výkladu snů. Posluchači mohli zavolat se svým snem do radia a paní jim řekla, co by daný sen mohl znamenat. To jsem chtěla také umět, chtěla jsem vědět, jaký je význam konkrétních snů.

A tak jsem dostala snář. Občas jsem si v něm četla, znovu a znovu jsem se vrhala ke snáři, když se mi zdál sen, v očekávání skvělých odhalení. Často jsem ale byla zklamaná, buď protože pro mě to zásadní jsem neobjevila a nebo mi celkový výklad moc neseděl. Občas jsem měla radost z toho co sen znamená. Ale v nitru jsem věděla, že je daný výklad trochu mimo.

Později se ke mě dostala informace, že snům můžeme rozumět jen my sami. Ale protože to byla jen informace bez širšího kontextu, moje přesvědčení z dětství bylo silnější.

Až jsem jednoho dne šla na wokshop o snech, v tu dobu už se mi sny skoro nezdály, což mě sice mrzelo. Ale zároveň, vzhledem k tomu, že jsem nedokázala pochopit význam jednotlivých snů, to byla vlastně i úleva.

A na workshopu, kdy jsem si udělala opravdu čas na zamyšlení se, mi to došlo. Vždyť by vůbec nebylo logické, abychom na své vlastní sny museli mít příručku. A nebo jim sami nemohli rozumět. Je mnohem logičtější, že právě JÁ můžu rozumět SVÝM snům nejlépe a vědět, co MÉ sny znamenají.

Nechat si sen zdát – přímá linka k nevědomí

Pokud nechcete jen čekat na to, co se vám bude zdát. Ať už proto, že vás něco trápí a rádi byste se se snem poradili. Nebo protože chcete sny využít jako cestu k osobnímu rozvoji, tak i to je možné.

Můžete si buď přát večer před tím, o čem by se vám mělo zdát. (např. „Co mi má ukázat vztah s tímto člověk? O co tam jde?). Váš úspěch bude záviset na vašich zkušenostech a/nebo na vašem naladění. Jste v klidu a snům se věnujete? Pak je velká šance, že tu noc se vám sen zdát bude a zapamatujete si ho. A pak stačí si ho jen vyložit (a případně se nechat okouzlit symbolikou daného snu).

Do snů, které se vám zdály se také můžete vracet. Nebo můžete přijmout pozvánku do tzv. velkých snů, abyste odhalili nové „světy“.

Výklad takového snu pak probíhá stejně.

Jak na odhalit význam snů?

Protože je sen určen mně (alespoň ve většině případů), já jsem ten, kdo ho skutečně může pochopit. Je klidně možné, že kdyby se zdál někomu jinému, znamenal by něco jiného. Ale zdá se mě, tudíž ten, kdo opravdu zná význam snu jsem právě já.

k významu snu

Pomoc druhého

To však neznamená, že si nemůžu říct o pomoc s jeho rozšifrováním. Přeci jen ve dvou se to lépe táhne. Ten druhý mi může pomoct sen pochopit, a to i přes to, že jeho návrh sama pro sebe zavrhnu. Nicméně nápad druhého mě může posunout či inspirovat a já tak díky tomu přijdu na to, co můj sen / sny znamenají.

A často stačí to jen to, že tam druhý je. Že řeknu sen nahlas. Nebo že mě poslouchá někdo další a tak musím své myšlenky jasněji formulovat.

Symboly

I když se zdají i zcela jasné sny, velmi často mluví v symbolech. Nicméně i zde platí, že se zdají mě. Pokud tedy symbol prstenu bude pro většinu lidí v naší kultuře symbolem slibu a svazku, pro mě může být primárně o autoritě. Třeba protože jsem měla přísnou pratetu, které jsem se bála a která nosila velmi výrazný prsten. Je tedy mnohem důležitější, co daný symbol znamená pro mě.

Věřte si! Máte pocit, že daný symbol pro vás neměl do současnosti žádný význam (nic ve stylu příkladu s prstenem) a zároveň máte pocit, že daná věc znamená to či ono. Bude to tak. Dokonce je fascinující, že mnoho lidí přikládá některým symbolům stejný význam bez toho, aniž by si je hledali.
Nenechte si sebrat radost a sebedůvěru pramenící z toho, když na význam přijdete. Místo toho, abyste šli hned hledat na internet. Je to skvělý pocit.

Vzpomínám si, jak jsem přišla na svůj první symbol (bylo to právě na mém prvním workshopu) a s očima na vrch hlavy jsem to sdělovala někomu mnohem zkušenějšímu. A ten dotyčný mé vysvětlení přijal stylem „no samozřejmě, co jiného by to bylo“. Což bylo potěšující a sloužilo mi to jako potvrzení. Posléze se mnou tento symbol sdílelo více lidí a vždy přišli na to samé.

To ale neznamená, že si symbol nemůžete vygooglit. Máte pocit, že daná věc něco symbolizujete a vy nevíte co. Vyhledejte si význam. Ten, který se vás dotkne, bude ten správný.

Význam snu krok po kroku

Jak na výklad snů ve dvou, technika podle Roberta Mosse

 1. Snící vypráví svůj sen

  Tak jak se odehrál a zmíní vše, co mu přišlo důležité, i když se do může zdát jako detail.
  V této fázi ještě nic neinterpretuje, ani nedoplňuje nic o svém životě.

 2. Pojmenování snu

  Pokud tak snící ještě neučinil, teď přichází čas na pojmenování snu.

 3. Otázky, na které se posluchač zeptá snícího

  1. Jak jsi se cítil, když jsi se probudil?
  2. Mohlo by se to stát v budoucnosti? / Poznáváš tam něco ze svého života?
  3. Co bys o tom snu rád věděl?

 4. Doptání, pokud je třeba

  V tomto kroku už by posluchač měl mít všechny informace, aby přešel k následujícímu bodu, neboť otázky ve 3.bodě jsou dosti široké, aby pokryly vše podstatné.
  Pokud však má pocit, že mu něco podstatného uniká či chybí, může se ještě doptat.
  Např. Znamená pro tebe symbol X něco speciálního?

 5. Kdyby to byl můj sen..

  Posluchač sdílí, co by si on o snu myslel, kdyby to byl jeho sen. Důležitá je Ich forma za všech okolností. Neváhejte používat začátek věty, kdyby to byl můj sen. Pomůže vám.

  Já na tvém místě >> Kdybych já byl učitel a toto se mi zdálo.
  Symbol X znamená > já vnímám X jako.

 6. Snící během bodu 5

  Jen poslouchá, nejde o to posluchače opravovat. Ten totiž jen říká, jak by to bylo pro něj, aby snícího inspiroval. Nikoliv, aby mu radil. A to se dá i „špatným nápadem“, neboť u snícího to může vyvolat reakci: „To je ale blbost, vždyť přeci … a proto … “ A správný výklad je na světě.

 7. Výklad a Akce

  Jaký je tedy význam snu a co potřebuji udělat?
  Jedná se o význačný sen či sérií snů? V tom případě je dobré převést sen či jeho řešení do reality a to skze konkrétní „akci“.
  Např: Koupím si notýsek a své napady si začnu zapisovat. Sen si nakreslím. atd. Akcí, ale může být i to, že se do snu vrátíte, abyste ho lépe pochopili.
  I když akci nemusí byt možné zrealizovat hned, je dobré jí vymyslet již jako součást výkladu snu.


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami, ale najít to co dělá dobře nám samotným, může být matoucí. Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.

Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.


Další články

 • Jak si pamatovat sny?

  Jak si pamatovat sny?

  Fascinuje vás práce se sny, ale máte pocit, že to není nic pro vás, protože si je nepamatujete? Pak mám pro vás dobrou zprávu – s trochou cviku a vytrvalosti si sny může pamatovat každý.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak (znovu) vyvolat sen?

  Jak (znovu) vyvolat sen?

  Znovu vstoupení do snu je velmi napomocná technika, která umožňuje se vrátit do snu, který se nám opakuje, který nás vyděsil či zaujal. Kromě vlastních snů můžeme vstupovat i do snů druhého či do tzv. vělkých snů.

  Pokračovat ve čtení

 • Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

  Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

  Zajímá vás, co vaše sny znamenají? Snář vám nenabídnu. Ale naučím vás, jak rozumnět poselství vašich vlastních snů.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak na příliš živé sny?

  Jak na příliš živé sny?

  Zní to skvěle: zdají se vám živé sny. A tak prožíváte dobrodružství každou noc. Jenže čeho je moc toho je příliš. Když se druhý den budíte nevyspalí a vyčerpaní ze svých snů, máte jen jednu otázku: „Proč právě mně?“ „Co s tím?“ „Jak na příliš živé sny?“ Kromě toho, že se vám to děje v…

  Pokračovat ve čtení