Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

prilisna pestros
Domů » Sny » Jak na příliš živé sny?

Jak na příliš živé sny?

Zní to skvěle: zdají se vám živé sny. A tak prožíváte dobrodružství každou noc. Jenže čeho je moc toho je příliš. Když se druhý den budíte nevyspalí a vyčerpaní ze svých snů, máte jen jednu otázku: „Proč právě mně?“ „Co s tím?“ „Jak na příliš živé sny?“

Kromě toho, že se vám to děje v podstatě každou noc. Tak se často nejedná jen o jeden sen. Vlastně se divíte, že ráno vstanete a vyrazite do práce nebo do školy. To je vaše opravdová super-schopnost.

Zároveň máte skvělý dar. Jen je třeba se s ním naučit pracovat.

Živé sny a co s nimi

Přijměte, že tu jsou. To neznamená, že se musíte radovat, že se vám zdají. Ale když něco nepřijímáme, vyhýbáme se tomu i tím i řešení.

Možná je to dokonce i váš dar. A pokud se zajímáte o seberozvoj, sny vám můžou poskytnout skvělou cestu. Navíc zdarma a z pohodlí domova. A pravděpodobně vám půjde skvěle i technika vizualizace během koučingu či k vám snadno přijdou obrazy během meditace.

Než budeme pokračovat k praktickým tipům, zkuste odpovědět na tyto otázky:
(Doporučuji si následně přečíst všechny podkapitoly. Ne v každé vše vysvětluji znovu.)

  • Je u vašich živých snů opakující se motiv?
  • Začnou přicházet za podobných okolností?
  • Víte o čem se vám zdá? Nebo si sen pamatujete občas ráno, ale pak ho vypustíte?
V mých živých snech je/jsou opakující se motivy

Pak se vám sny fakt snaží vám něco sdělit. A nepřestanou, dokud s tím něco neuděláte.

Vaším úkolem je pochopit co. Co se vám snaží tak naléhavě sdělit?
Jak na výklad se můžete dočíst zde.

A až sen pochopíte, přijde na řadu akce. Udělat to, k čemu vás sen vybízí. Samozřejmě tak, aby to s vámi bylo v souladu.

Co to znamená? Například jste z výkladu pochopili, že máte výčitky kvůli vztahu s někým. A nebo, že si přejete tento vztah obnovit.
Na první pohled by vaše akce mohla vypadat tak, že dotyčné kontaktujete. Ale co když byl ten vztah velmi toxický? Nebo daná osoba už nežije?

Vaše výčitky jsou vaše – vyčítáte si, že jste nebyli takový a makový. Odpusťte si – technik je hodně od terapie po ho’oponopono, ale použít můžete i sny. A to tím stylem, že do snu znovu vstoupíte a začnete sen přetvářet. Pravděpodobně sny nezmizí hned. Což nijak nevadí – dovolte si posouvat se krok za krokem. Navíc do jednoho snu se dá vstoupit i víckrát. A tak můžete sen přetvářet postupně.

Podobně je to s vaší touhou po vztahu s danou osobou – je to opravdu ta osoba? Nebo spíš hledáte kvalitu, kterou osobě připisujete? Nebo hledáte někoho, kdo by vyplnil roli, kterou pro vás daná osoba byla (partnera, matku, nejlepší přítelkyni)

Přichází za podobných okolností

Zde je odpověď velmi podobné té předchozí – akorát je v tomto případě zjevné s čím sny souvisí. Ať už se jedná o rodinu, zkouškové období, Vánoce, cestování.

I v tomto případě se koukněte, co vám sny odhalují a vztáhněte si to k okolnostem. Opět bude potřeba „akce“, až sen pochopíte. (Občas stačí, že sen pochopíme. Začneme se tak automaticky chovat jinak. Přesto si zkuste napsat příklad jak, i když je to trochu otrava. )

Vlastně ani nevím, co se mi zdá

Mám pro vás špatnou zprávu. V tomto případě bude třeba si sny nejprve začít zapisovat. Chvíli je sledujete, týden či 3 dny, záleží na vás. Nicméně celý týden je na objevení opakovaných vzorců přeci jen lepší.

Sny jsou totiž každý den jiné. A tak si opakovaného vzorce nemusíme hned všimnout. Já si sny často nahrávám a po týdnu teprve přepisuji. (ještě před tím si přečtu sny z minulého týdne či dvou). Díky tomu jsou pro mě tyto vzorce jasnější. Můžu si například uvědomit, že i když je všechno na první pohled jiné, můj pocit (např. cítím se ztracená) je stený.

A pak si na otázky nahoře odpovězte ještě jednou.

Společný jmenovatel není

I to se může stát. Zkuste si dát před spaním záměr, že si tuto noc odpočinete. (Podobně jako když se chcete sami probudit a těsně před spaním si řekněte čas.) „Dnes v noci si odpočinu, mé sny budou klidné a možná je ani nezaznamenám“

svička jako modlidba k záměru

Pokud si sny nezapisujete, zkuste si přeci jen některý vyložit a zareagovat na to, co vám říká, ať už návratem do snu či konkrétní změnou.

Dobré by také bylo zvážit, zda sny nekorespondují s vaším životním stylem. Nejste až příliš ve stresu? Nepoužíváte příliš hlavu? A jak vypadají vaše večery – koukáte na akční fimy nebo čtete studii kvuli práci?
Pak možná stačí, když zařadíte před spaním dechové cvičení. Nebo pustíte některé projekty a místo nich půjdete na procházku a diverzifikujete své aktivity. Cokoliv, co by vás přimělo vypnout a uvolnit se.

Zdá si mi příliš mnoho snů

Záměr

I v tomto případě stojí za to vyzkoušet jednoduché řešení. A jenom říct: „Děkuji, teď ale potřebuji zpomalit, odpočinout si a pamatovat si jen jeden či dva sny.“ nebo „..pamatovat si jen opravdu zásadní sny.“

Napadá vás, co způsobilo, že si snů pamatujeme tolik, že nás to vyčerpává? Nezačal/a jsem se zabývat sny a nenechala jsem se příliš pohltit? Byl to můj útěk v dětství, dospívání před realitou? Mám pocit, že to je svět, který mi na rozdíl od mého reálného života, přijde zajímavý a barvitý? Podle odpovědi s tím pak můžete, ale nemusíte něco udělat.

Pokud vás nic nenapadá, nevadí.

Nezabralo to? V tom případě bude důležitá určitá disciplína a čas. Sepište si (alespoň heslovitě) sny, které se vám zdály, spolu s důležitými detaily a pocitem, který jste ve snu či po probuzení měli. Pro následnou práci doporučuji si psát sny na jednotlivé papírky, nikoliv do sešitu.

Roztřídění snů

Po určité době takovéhoto sepisování, tedy aspoň po týdnu, se pak můžete pustit do „třídění“ a sny seskupit podle tématu či druhu snů. Kategorie jsou zcela na vás: podle určitého detailu, druhu snu, atd. Toto můžete udělat i vícekrát. Než budete mít pocit, že jste objevili „ideální“ klíč právě pro vás. Nebo že máte dostatek vhledů či inspirace – každý typ třídění vám totiž můžete dát nový úhel pohledu na jednotlivé sny.

práce se sny může být jako probírat se mnoha sepsánými přáni či informacemi

Když vidíte sny takto sepsané a roztříděné, zamyslete se nad tím, zda by nestálo za to dát si záměr, že určitý typ snů si již nadále nechcete pamatovat. Je však důležité opravdu tyto sny pustit. „Tyto sny si teď nepotřebuji pamatovat, ale kdykoliv budu chtít, můžu se k nim vrátit.“
Pozor teď nemluvím o snech, které vám jsou nepříjemné či o nočních můrách! Může jít třeba o přílišné detaily z vašeho života, kdy mozek spíše ukládá a zpracovává, co se přes den dělo. Nebo si všimnete, že se vám jeden sen zdá s obměnami 3x během jedné noci – nestačilo by si zapamatovat jen jednu verzi?

Opakující se sny

Jiný typ snů může být voláním vašeho podvědomí po určité akci. Pokud jí chápete, poděkujte snu a akci učiňte nebo si zvědomte, co se děje. Protože akce může být až příliš extrémní jako seřvat svého šéfa nebo spořádat celý dort, když se snažíme jíst zdravě. Je celkem jasné, že seřvat svého šéfa asi nebude nejlepším řeším (stejně jako sníst celý dort). Ale uznat, že jsem frustrovaná a že mě můj nadřízený vytáčí do běla a následně se mi i špatně spí, je dobrý začátek. To mě pak může postrčit i k další akci. Ať už je to prozkoumání toho, co mě opravdu vadí nebo najít odvahu a s klidem mu říct, co mi vadí apod. Nebo uvědomění, že nejde o šéfa, že ten je vlastně docela fajn. Ale že mám problém s autoritami obecně – takže se můžu do snu vrátit a zpracovat to spíš ve svém podvědomí.

Další sny můžeme seskupit podle „detailů“ či toho, co v nich děláme, např. dějiště je různé, stejně tak i příběh, ale nakonec to skončí tak, že před něčím utíkám. Nebo si můžu uvědomit, že ať už cestuji autem, jsem na výletě v lese nebo hledám na nádraží správný spoj, hlavním jmenovatelem je, že vlastně nevím kudy jet či jít. Nebo se během cesty ztratím. Do takových to snů, se pak můžete vrátit a najít ze situace východisko. Pokud se jedná o různorodé scénáře, vřele doporučuji poté, co jeden sen zpracujete, zkusit jít ještě do jedno či dvou jiných. Je totiž dost pravděpodobné, že jiný kontext si bude žádat mírné pozměnění. Dobrou zprávou ale je, že se řešení dost možná posune ještě mnohem dál.


Další články

  • Jak si pamatovat sny?

    Jak si pamatovat sny?

    Fascinuje vás práce se sny, ale máte pocit, že to není nic pro vás, protože si je nepamatujete? Pak mám pro vás dobrou zprávu – s trochou cviku a vytrvalosti si sny může pamatovat každý.

    Pokračovat ve čtení

  • Jak (znovu) vyvolat sen?

    Jak (znovu) vyvolat sen?

    Znovu vstoupení do snu je velmi napomocná technika, která umožňuje se vrátit do snu, který se nám opakuje, který nás vyděsil či zaujal. Kromě vlastních snů můžeme vstupovat i do snů druhého či do tzv. vělkých snů.

    Pokračovat ve čtení

  • Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

    Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

    Zajímá vás, co vaše sny znamenají? Snář vám nenabídnu. Ale naučím vás, jak rozumnět poselství vašich vlastních snů.

    Pokračovat ve čtení

  • Jak na příliš živé sny?

    Jak na příliš živé sny?

    Zní to skvěle: zdají se vám živé sny. A tak prožíváte dobrodružství každou noc. Jenže čeho je moc toho je příliš. Když se druhý den budíte nevyspalí a vyčerpaní ze svých snů, máte jen jednu otázku: „Proč právě mně?“ „Co s tím?“ „Jak na příliš živé sny?“ Kromě toho, že se vám to děje v…

    Pokračovat ve čtení