Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

Biodanza: tanec bez hranic

Biodanza: Tanec bez hranic

Proč právě tanec bez hranic? Biodanza je mimo jiné o tom jít za hranice svých stereotypů, za hranice toho, co si myslíme, že musíme. Dovolit si přejít tyto hranice. Objevit a prožít, co se za nimi skrývá. A teprve potom se rozhodnout, zda to chceme či nikoliv. Vědomě sami za sebe.

Biodanza je v první řadě o propojení se sám a sama se sebou. Tak, abychom (znovu) cítili své tělo, své potřeby a touhy. A některé z nich možná ještě čekají na to, až je objevíme. Protože se nacházejí za hranicemi toho, co jsem si mysleli, že musíme, toho, co od nás rodiče či společnost vyžadovali.

A právě díky tomuto objevování sebe sama, opravdového propojení se se sebou samým, se postupně můžeme začít otevírat tomu druhému. V setkáváních ve vzájemném respektu.

V intimitě a propojení se sebou i druhým.

Toto propojování se děje díky pohybu – protože jak jinak cítit než skrze své tělo. Díky hudbě, která pomáhá zážitky utvářet – dává nám jasný rytmus či naopak jemnou citlivost. A také díky skupině, která prožitek posiluje, a tak neexistují individuální lekce biodanzi.

Navíc, jak jinak bychom si mohli dovolit třeba říci ne, (třeba když tanec tančit nechci) a nebát se odezvy. Pokud by tam s námi nikdo další nebyl? Být přijímaný, i když v tuhle chvíli je pro mě těžké najít rytmus. Nebát se být vidět nebo prostě jen sdílet radost spolu s ostatními.

Zajímá vás kromě praktických informací více o biodanze či jejím vzniku? Poté pokračujte na tento článek.

Vivencie aneb lekce biodanzi

Vivencie je vymyšlené slovo, které vystihuje lekci biodanzi. Ta je o prožitku teď a tady, vnímání sebe sama i ostatních a vyzkoušení si něčeho nového.

Vivencie je sled pohybových cvičení, které na sebe navazují, tak aby se prožitek prohluboval v jemnosti a bez velkých skoků, ale zároveň neztrácel na intenzitě a síle. Abychom opravdu šli „tancem k sobě“ a nikoliv ke svým blokům. Pohybovým cvičením je kromě tance, který je základem, například i chůze na hudbu (můžeme jít s radostí či odhodláním, sami či s druhým) nebo jemné rolování na zemi během pomalejší fáze lekce.

I když já každé cvičení uvedu a hudba doprovází styl daného tance (např. tanec s intenzitou), je pak zcela na vás, jak bude váš tanec vypadat. Možná se pro začátek necháte inspirovat. Možná váš tanec budou spíš skoky kolem tanečního sálu. Vše je vítáno a v pořádku.

biodanza prakticke dotazy

Biodanza: Časté dotazy

Co když neumím tančit?

I to má velkou výhodu, nemusíte se odnaučovat zažité vzorce „správného“ tance. Biodanza totiž není o líbivosti, je to o našem prožitku, sladění se druhým, cítěním našeho těla.

Nemám, kdo by se mnou šel tančit. Je třeba někoho shánět?

To vůbec nevadí, většina lidí přichází sama. Má to navíc i tu výhodu, že se před tím druhým nebudete snažit zapadnout do role, ve které vás zná. Ano, jsou zde i tance ve dvou – ale dvojici střídáme i během jedné písně několikrát. Takže spolu byste si stejně tolik nezatančili. Jestli jste tedy plánovali romantický večer při tanci, raději zvolte jinou aktivitu.

Co dělat, když se stydím tančit před ostatními?

Nebojte, před nikým tančit nebudete. Všichni ostatní se totiž také budou věnovat tanci či danému pohybu. Takže nebudou mít čas pozorovat právě vás.
Zároveň se při biodanze nemluví (kromě facilitátora, který každé cvičení uvádí), takže není třeba se obávat trapných momentů small talku.

Co si mám vzít na sebe/s sebou?

Určitě se bude hodit uzavíratelná lahev s vodou a pohodlné oblečení na tanec. Tančí se na boso v pohodlném oblečení.
Dámy, pokud si chcete připadat krásné, klidně si šaty vezměte, já sama v nich často tančím. Jen počítejte s tím, že část večera můžeme strávit na zemi. Pánové, zkuste přijít v tom, v čem je vám příjemně a pokud možno to není vyloženě z tuhého materiálu, jako džiny – tepláky či bavlněné kalhoty jsou ideální volbou.
Krom toho část hodiny je pomalejší, tudíž v zimě se sebou klidně přibalte svetr či mikinu. Pokud se naopak hodně potíte, v létě s malým ručníkem chybu neuděláte.

S čím může pomoct biodanza

 • Jak mít radost ze života?
  Jak mít radost ze života?

  Žijeme v době a zemi, kde si vlastně nemáme na co stěžovat. A přes to všechno co máme, nám může chybět to nejdůležitější – radost ze života. Přečtěte si pár tipů, které můžete vyzkoušet.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak být sama sebou
  Jak být sama sebou

  Žijeme v době, kdy můžeme být kýmkoliv, žít kdekoliv a cokoliv. Nabídka je nekonečná, o to těžší může být najít sám sebe. Jak nám v tom může pomoci biondaza?

  Pokračovat ve čtení