Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

Biodanza: tanec bez hranic

Biodanza

Biodanza je v ČR spíše novou věcí a na rozdíl o mnohých jiných alternativních tanců je mimo jiné o tom jít za hranice svých stereotypů, za hranice toho, co si myslíme, že musíme. Dovolit si přejít tyto hranice. Objevit a prožít, co se za nimi skrývá. A teprve potom se rozhodnout, zda to chceme či nikoliv. Vědomě sami za sebe.

Biodanza je tedy v první řadě o propojení se sám a sama se sebou. Tak, abychom (znovu) cítili své tělo, své potřeby a touhy. A některé z nich možná ještě čekají na to, až je objevíme. Protože se nacházejí za hranicemi toho, co jsem si mysleli, že musíme. Toho, co od nás rodiče či společnost vyžadovali.

A právě díky tomuto objevování sebe sama, opravdového propojení se se sebou samým, se postupně můžeme začít otevírat tomu druhému. V setkáváních ve vzájemném respektu.

V intimitě a propojení se sebou i druhým.

Toto propojování se v biodanze děje díky pohybu – protože jak jinak cítit než skrze své tělo? Díky hudbě, která pomáhá zážitky utvářet – dává nám jasný rytmus či naopak jemnou citlivost. A také díky skupině, která prožitek posiluje, a tak neexistují individuální lekce biodanzi.

Protože jak jinak bychom si mohli dovolit třeba říci ne, (například když tanec tančit nechceme) a nebát se odezvy, pokud by tam s námi nikdo další nebyl? Být přijímaný, i když v tuhle chvíli je pro mě těžké najít rytmus. Nebát se být vidět nebo prostě jen sdílet radost spolu s ostatními?

Zajímá vás kromě praktických informací více o biodanze či jejím vzniku? Poté pokračujte na tento článek.

Vivencie, lekce Biodanzi

Vivencie je vymyšlené slovo, které vystihuje lekci biodanzi. Ta je o prožitku teď a tady, vnímání sebe sama i ostatních a vyzkoušení si něčeho nového.

Vivencie je sled pohybových cvičení, které na sebe navazují, tak aby se prožitek prohluboval v jemnosti a bez velkých skoků, ale zároveň neztrácel na intenzitě a síle. Abychom opravdu šli „tancem k sobě“ a nikoliv ke svým blokům. Pohybovým cvičením je kromě tance, který je základem, například i chůze na hudbu (můžeme jít s radostí či odhodláním, sami či s druhým) nebo jemné rolování na zemi či kroužení hlavou během pomalejší fáze lekce.

I když biodanza probíhá tak, že facilitátor/ka každé cvičení uvede a hudba doprovází styl daného tance (např. tanec s intenzitou), je zcela na vás, jak bude váš tanec vypadat. Možná se pro začátek necháte inspirovat. Možná váš tanec budou spíš skoky kolem tanečního sálu. Vše je vítáno a v pořádku.

Jde především o to, opět se propojit se sebou, naučit se znovu cítit své tělo, vyjádřit, co se děje. Ale i zpomalit, skutečne vidět a vnímat druhého a tím se více a více dostávat k naší podstatě a lidskosti.

biodanza prakticke dotazy

Biodanza: Časté dotazy

Co když neumím tančit?

I to má velkou výhodu, nemusíte se odnaučovat zažité vzorce „správného“ tance. Biodanza totiž není o líbivosti, je to o našem prožitku, sladění se druhým, cítěním našeho těla.

Nemám, kdo by se mnou šel tančit. Je třeba někoho shánět?

To vůbec nevadí, většina lidí přichází sama. Má to navíc i tu výhodu, že se před tím druhým nebudete snažit zapadnout do role, ve které vás zná. Ano, jsou zde i tance ve dvou – ale dvojici střídáme i během jedné písně několikrát. Takže spolu byste si stejně tolik nezatančili. Jestli jste tedy plánovali romantický večer při tanci, raději zvolte jinou aktivitu.

Co dělat, když se stydím tančit před ostatními?

Nebojte, před nikým tančit nebudete. Všichni ostatní se totiž také budou věnovat tanci či danému pohybu. Takže nebudou mít čas pozorovat právě vás.
Zároveň se při biodanze nemluví (kromě facilitátora, který každé cvičení uvádí), takže není třeba se obávat trapných momentů small talku.

Co si mám vzít na sebe/s sebou?

Určitě se bude hodit uzavíratelná lahev s vodou a pohodlné oblečení na tanec. Tančí se na boso v pohodlném oblečení.
Dámy, pokud si chcete připadat krásné, klidně si šaty vezměte, já sama v nich často tančím. Jen počítejte s tím, že část večera můžeme strávit na zemi. Pánové, zkuste přijít v tom, v čem je vám příjemně a pokud možno to není vyloženě z tuhého materiálu, jako džiny – tepláky či bavlněné kalhoty jsou ideální volbou.
Krom toho část hodiny je pomalejší, tudíž v zimě se sebou klidně přibalte svetr či mikinu. Pokud se naopak hodně potíte, v létě s malým ručníkem chybu neuděláte.

S čím může pomoct biodanza

 • Společné aktivity – děti a rodiče
  Společné aktivity – děti a rodiče

  Co kdybychom do společných aktivit začlenily i takové, kde není hned vidět jasný cíl či výsledek. Možná si to ani neuvědomuje, ale i naše děti žijí ve světě, kde po nich stále někdo požaduje výkon.

  Pokračovat ve čtení

 • Pohybem k sobě aneb Co je biodanza?
  Pohybem k sobě aneb Co je biodanza?

  Propojit se znovu se sebou a jít k sobě je tématem dnešní doby, stejně jako témata osobního rozvoje, zapojování pohybu do našeho každodenního života. A jednou z možností, jak na to, je biodanza. Neboť nás díky pozvánkám, pohybu dostává jednak k sobě – zpět do těla i do našeho nitra (především v pomalejší fázi lekce),…

  Pokračovat ve čtení

 • Jak mít radost ze života?
  Jak mít radost ze života?

  Žijeme v době a zemi, kde si vlastně nemáme na co stěžovat. A přes to všechno co máme, nám může chybět to nejdůležitější – radost ze života. Přečtěte si pár tipů, které můžete vyzkoušet.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak být sám sebou?
  Jak být sám sebou?

  Máme svobodu být kýmkoliv, hranice neexistují. A přesto se zdá, že najít sám sebou je dnes o něco těžší. Jak se tedy opět spojit se sebou, se svým nitrem? A co nám k tomu může pomoci?

  Pokračovat ve čtení