Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

aleji starych stromu
Domů » Sny » Jak (znovu) vyvolat sen?

Jak (znovu) vyvolat sen?

Máte pocit, že se vám zdálo něco důležitého, ale nestihli jste na to přijít? Nebo jste slyšeli o technikách, kdy si můžete nechat něco zdát na míru a sny ovlivňovat? A to vás zaujalo, jen nevíte jak na to? Já se lucidním snům nevěnuji. Ale můžu vás naučit, jak si (znovu) vyvolat sen, jak do něj opakovaně vstoupit či jak vstoupit do určitého snového rámce.

Znovu vyvolání snu, návrat do snu, je velmi nápomocná technika. Umožňuje totiž jít do snu, který se nám opakuje nebo který nás zaujal, ale nepochopili jsme ho zcela. Nebo nám může pomoci i s náročnými sny – ať už s nočními můrami nebo prostě jen příliš živými sny.

Kromě svých vlastních snů můžeme vstupovat do snových rámců, tzv. „velkých snů“, které nám pomáhají prozkoumat další realitu (některé tyto sny v blízké budoucnosti nabídnu v sekci Akce). Tyto sny jsou transpersonální a stává se, že sen zná více lidí, kterým se zdál. A možná se část tohoto snu zdála i vám.

Vstupovat se dá, ale i do snů, ve kterých se můžeme něco naučit, i když se možná úplně nedají klasifikovat jako „velké sny“ – tyto sny najdete v sekci základních snových pozvánek. Nebo snít spolu s druhým, kde mu pomůžeme zjistit více informací.

Jak vyvolat svůj sen?

Návrat do snu je jednou z „akcí“, která může následovat po výkladu snu. A kterou si volíme, buď protože máme pocit, že sen pro nás má důležitou zprávu. Nebo protože si např. všimneme opakujícího se vzorce v několika snech a rádi bychom tento vzorec prolomili.

Pro návrat do snu potřebujeme dvě věci
1. Mít jasný záměr : co se chci dozvědět, prozkoumat, změnit
2. Být na sen naladění: nejjednodušší je vrátit se do snu ráno po probuzení – nemusí to být ještě v posteli. Já osobně bych ale usnula úplně.
Takže sice vstanu, ale udržuji si se snem spojení. Takže nezačnu hned plánovat den, myslet na povinnosti, maximálně si vyřeším praktické věci (v kolik potřebuji odjet, kolik mám teď času, atd.)
Naladit se ale můžeme i zpětně např. při zapisovaní snu, jeho četbě či po sdílení s druhou osobou.

napojit se na vesmir

Cesta do snu

Poté co máme jasný záměr a jsme naladěni, můžeme vyrazit na cestu. Pomoci nám k tomu může buben – v ideálním případě vlastní, ale není to potřeba, nahrávky na youtube bohatě stačí. Dále můžeme poslouchat šumění stromů, relaxovat ve vaně či sprše, ale klidně i jet v autobuse či vlaku (doporučuji sedět).

Jak se do snu dostat?

Prostě se v něm jen ocitněte, není třeba nic vymýšlet. Pokud to nejde, můžete si představit třeba skluzavku, po které se sklouznete do místa, kde sen začal být noční můrou. Pokud jste si rovnou vybavili místo, které je pro vás náročné, proberte se. Začněte znovu, tentokrát vědomě ze chvíle „před tím“.

A co teď?

Do snu jste se dostali, a začínáte se ptát na otázky, které vás zajímají. Povoláte si na pomoc silové zvíře či hledáte skulinku, jak uniknout ze svízelné situace.
(Mějte na paměti, že je to sen. Můžete tedy dělat to, co chcete a neomezovat se na fyzikální zákony. Ve snu je možné lítat, zeď se může proměnit v papír, atd.)

Ale jak poznáte, že to je opravdu aktivní snění?

Až techniku vyzkoušíte, není možné to nepoznat. Jde totiž o to, že i když já aktivně do snu zasáhnu: např. situaci zmrazím, rozhlédnu se, zda se z nepříjemné situace dá odejít. Není za obrazem tajný vchod?
Ale dál už se sen začne odvíjet sám: všimnu si tajného vchodu za obrazem a vstoupím …, kde vidím louku a cítím klid …. Nemám to dopředu vymyšlené a může mě i dost překvapit, jak se sen rozvine.

Pokud by ale v mé představě bylo něco jako toto: „Rozhlédnu se, za obrazem by mohl být vchod. Představím si ho. Představím si, jak procházím. Hm, kam jsem se tak tudy mohla dostat? Tak třeba na louku. Představím si louku. Hm, dobrá, co by mohlo být tady?“
Tak se nejedná o aktivní snění, ale o vizualizaci našich myšlenek. A něco není v pořádku.

Může se stát, že jste víc aktivní v hledání – napadne mě (prvotní myšlenka/nápad), že jsou za obrazem dveře. Nicméně pokud se mi do nich nedaří vstoupit, tak aby sen sám plynul, není to ta správná cesta. Můžu zkusit hledat dál nebo se zastavit a zkusit přijít na jiné řešení situace. A pokud se mi to stále a stále nedaří, možná je lepší se do snu vrátit za pár dní zase.

Jak moc vymýšlet řešení / otázky dopředu?

To je různé, podle každého z nás, našich zkušeností. Podle daného snu. Pokud se budete vracet do noční můry, pravděpodobně se budete cítit jistější, pokud budete mít při ruce 3 scénáře. Jindy nebudete potřebovat žádný.

Co když se nic neděje?

Nic vám nejde a celá situace je taková jalová. Nevadí, příště to zkusíte znovu. A tento pokus určitě nebyl zbytečný – buď vám ukázal kudy ne či vaší touhu příliš určit, co by mělo být řešením situace. A je prostě jen moc brzy a tímto pokusem jste demonstrovali vaší touhu mu porozumět

Vstoupení do snu někoho jiného

vyvolat-sen

Chceme-li někomu pomoci a vstoupit s ním do snu, necháme ho, aby nám sen převyprávěl a poté se ho zeptáme, co přesně chce, abychom ve snu zjistili.
V ideálním případě se do snu vracíte oba ve stejnou chvíli, ale není to nutné. Platí však, že i když se vracíte oba, každý z vás vyvolává sen s jiným záměrem.

Záměr snícího respektujte. Na druhou stranu, pokud by se vám nedařilo záměr naplnit, buďte otevření tomu, abyste zjistili proč.
Např. Ve snu máte zjistit, kdo je ona postava v pozadí. Ale ten nerudný pán vám neustále mizí a je na vás naštvaný, překážíte mu. Možná má pro snícího vzkaz – vám ho neřekne a štve ho, že za ním snící nepřišel sám. Přestaňte ho „pronásledovat“, abyste zjistili, kdo je. Místo toho se zaměřte na to, proč mizí nebo co je špatně. Tak můžete zjistit více a stále respektovat původní záměr.

Vyvolat sen díky snovému rámci – velké sny

Pokud vstupujete do velkých snů či snů, které vám někdo poskytl jako hřiště pro prozkoumání svět snů. Je důležité si opravdu zabezpečit prostor – v ideálním případě ho očistit např. pomocí palla santa či šalvěje nebo si zapálit svíčku. A v každém případě si na úvod říct o ochranu.

Proč? Možná jste si už sami vyzkoušeli, že se můžete vrátit do svých snů díky napojení se na ně, díky energii, která z nich vyzařuje. Možná jste již vyzkoušeli jít do snu svého partnera, takže víte, že z nějakého důvodu je to možné.

Skrze velké sny se napojujeme na nevědomí, které je kolektivní. Není to jen o nás, není to sen, který přišel k nám.

Můžete si představit, že žádost o ochranu chrání od toho, aby se k vám připojili zlé duše, pokud to je s vámi v souladu. Nebo si můžete představit, že je tu od toho, abyste se vy sami „očistili“ od stresu všedního dne, strachu z neúspěchu atd. Můžete si představit, že jde především takovou pozitivní afirmaci, která vám pomůže ve snění.

Každopádně důrazně doporučuji jí udělat při vstupování do velkých snů, včetně snů, které jsou k dispozici zde.
(Při vstupu do svého vlastního snu to není nutné, při vstupu do snu druhého je to lepší. Nic vám nebrání ani jí říkat každý večer před usnutím.)

Žádost o ochranu před vyvoláním snu

Tuto žádost si můžete jen v klidu přečíst a postupně jí zkrátit. Pro webové stránky jsem schválně přišla s delší variantou, tak aby byl zřejmý její záměr. A zároveň pokud se k návratům do snu vracíte po delší době, pomáhá tato delší varianta znovu se spojit se záměrem.

ruka k nekonečnu

Strážci bran a cest, ochránci poutníků,
nechť jsou brány a cesty otevřeny do světů, které nabízejí vhledy, důležitá setkání či pomoc pro mě či mé okolí.
nechť jsou brány a cesty otevřeny těm, kteří z těchto světů přicházejí, aby se se mnou mohli setkat.
nechť se cesty do těchto světů otevírají s lehkostí a jasností v pravý čas.
ať jsou však brány uzavřeny a cesty neproniknutelné do světů, které přináší temnotu a těžkosti a které chtějí ublížit mě či mému okolí.
ať jsou brány uzavřeny a cesty neproniknutelné pro ty, kteří by z těchto světů chtěli ublížit mě či mému okolí.
Tak se staň!


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami, ale najít to co dělá dobře nám samotným, může být matoucí. Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.

Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.


Další články

 • Jak si pamatovat sny?

  Jak si pamatovat sny?

  Fascinuje vás práce se sny, ale máte pocit, že to není nic pro vás, protože si je nepamatujete? Pak mám pro vás dobrou zprávu – s trochou cviku a vytrvalosti si sny může pamatovat každý.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak (znovu) vyvolat sen?

  Jak (znovu) vyvolat sen?

  Znovu vstoupení do snu je velmi napomocná technika, která umožňuje se vrátit do snu, který se nám opakuje, který nás vyděsil či zaujal. Kromě vlastních snů můžeme vstupovat i do snů druhého či do tzv. vělkých snů.

  Pokračovat ve čtení

 • Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

  Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

  Zajímá vás, co vaše sny znamenají? Snář vám nenabídnu. Ale naučím vás, jak rozumnět poselství vašich vlastních snů.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak na příliš živé sny?

  Jak na příliš živé sny?

  Zní to skvěle: zdají se vám živé sny. A tak prožíváte dobrodružství každou noc. Jenže čeho je moc toho je příliš. Když se druhý den budíte nevyspalí a vyčerpaní ze svých snů, máte jen jednu otázku: „Proč právě mně?“ „Co s tím?“ „Jak na příliš živé sny?“ Kromě toho, že se vám to děje v…

  Pokračovat ve čtení