Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

Domů » Sny » Jak si pamatovat sny?

Jak si pamatovat sny?

Pokud patříte mezi ty, kterým připadá práce se sny fascinující, rádi by si jí vyzkoušeli, ale mají pocit, že je to pro ně z nějakého důvodu nemožné. Tak vás můžu ubezpečit o tom, že to je opravdu málo pravděpodobné.
Nejčastějším důvodem pak bývá argument, že si sny lidé nepamatují nebo že se jim vůbec nezdají. Jak si začít pamatovat sny?

Téměř každý má ke svým snům přístup. Může si je tak nejen začít pamatovat, ale jejich poselství začít rozumět. Anebo se dokonce díky aktivnímu snění může pustit na své cestě ještě dál.

Nicméně aby nedošlo k nedorozumění, stále se jedná o práci, tedy o něco, do čeho je třeba vložit čas a energii. Není to tak, že se probudíte a vše se bude dít tak nějak samo, bez vašeho úsilí. Pokud tedy hledáte super-schopnost, která se stane tak nějak sama a vy pro ni nemusíte udělat vůbec nic, zklamu vás.

Sny se mi nezdají

To, že se vám nezdají nebo si sny nepamatujete, může mít více důvodů:

1) nemáte dost odpočinku a spíte poměrně málo hodin. V prvních hodinách (uvádí se 4,5hod) slouží spánek především k fyzické obnově. Ocitáme se v hlubokém spánku a fáze REM, ve kterých se zdají sny, jsou méně časté a kratší. Čím déle spíme, tím je spánek lehčí a fáze REM delší.
Čas první fáze se může lišit v závislosti na naší únavě. To znamená, že i když za normálních podmínek by stačilo 4,5hodiny, za určitých okolností může naše tělo potřebovat hlubokého spánku více.

2) záměr: nechcete, aby se vám sny zdály. Je možné, že jste si někdy v minulosti řekli, že se tak dobře nevyspíte, když se vám sny zdají. Nebo se vám zdály nepříjemné sny a už jste o ně nestáli. (Já si třeba velmi matně pamatuji, že kdysi dávno jsem si něco takové řekla, zklamaná, že jim stejně nemůžu rozumět. Teď to dělám vědomě, pokud začne snů být hodně, tak část z nich „vypnu“.)

unavena veverka na zaprazi

3) alkohol, léky či zdravotní stav: některé zdravotní stavy neumožnují, aby se vám sny zdály, totéž můžou zapříčinit léky (především tedy léky na psychické poruchy). No a jak známo alkohol snižuje kvalitu spánku, nicméně kvalitu spánku může snižovat mnoho dalších věcí. A každý z nás je na různé faktory jinak citlivý, neexistuje tedy striktní pravidlo v oblasti alkoholu. Samozřejmě v tuto chvíli mluvím o moderovaném pití, tedy skleničce vína či dvou.

4) nedostatek disciplíny: pokud chceme se sny pracovat, je třeba určitá disciplína (psát si deník, vyhradit si čas, atd.). Její nedostatek může způsobit, že si budeme pamatovat méně a méně snů.

Jak si začít pamatovat své sny?

I když jsem psala, že sny se zdají každému, jsou šité na mírů a jsou navíc zadarmo. Není to tak úplně pravda, neplatíme sice penězi, ale na práci se sny je třeba si vyhradit čas (a prostor). A občas je třeba i jistá dávka disciplíny.

Zapisovat, zapisovat, zapisovat

Tento tip jste pravděpodobně již četli nesčetněkrát. Ale nejde ho nezmínit, neboť je opravdu základem práce se sny. I když vhodnějším slovem by bylo – zaznamenat. Sen si totiž nemusíte nutně zapsat, můžete si ho třeba i nahrát. Zvlášť, když se probudíte uprostřed noci a lampička by vás mohla příliš probudit.

Zpočátku asi nebudete zaznamenávat romány, úplně stačí jedna věc či pocit, který jste ve snu či po probuzení měli. Jak si postupně vytvoříte zvyk, budete si snadněji sny pamatovat. A navíc se vaše záznamy stanou delší. (V noci samozřejmě stačí pár klíčových slov)

psani deniku
Sen uctěte

Chcete se snovým světem začít pracovat, ale jenom ráno něco naškrábete a tím to pro vás končí? Zpočátku to stačí, vytváříte si návyk, abyste si své sny pamatovali. Nicméně, co byste cítili, kdyby někdo, s kým mluvíte, jen stroze zapsal, co říkáte a to by bylo vše? Nezájem? Nedůležitost? Že to podstatné je prostě přehlíženo?

Tím jak se snem následně zacházíte, ukazujete, co pro vás vlastně znamená.

Časem je potřeba si na sny vyhradit více času – ať už v sobotním dopoledni, kdy si například sepíšete všechny své nahrávky. Či dva večery v měsíci, kdy si své sny zpětně pročtete a jeden z nich třeba nakreslíte. Nebo se při cestě v MHD či vlaku uzavřete do své bubliny a sen si vyložíte a napíšete si i své poznatky. (Nemusíte se bát – to, že jste trochu mimo, nebude pravděpodobně nikomu divné). Záleží na vás, co je vám nejbližší – výklad jednotlivých snů je základ, avšak až si techniku osvojíte, toho důležitého si s největší pravděpodobností všimnete i při zpětném čtení snů.

Neporovnávejte se

Vzbudil ve vás zájem o sny někdo, kdo vám líčil, jak barvité sny má? A vy jste se přistihli, že mu trochu závidíte a chcete také takové sny? A nebo si ráno u stolu vyprávíte sny a máte pocit, že by sny měly mít nějakou konkrétní formu?

Pak mějte také na paměti, že každému se zdají sny trochu jinak. Možná vám blízká osoba má hodně vizuální sny s mnoha barvami. Někdo si zase jasně vybavuje konverzace, kterých se během snů účastnil. Jiný bude sny vnímat spíše pocitově, ale vlastně si bude jistý tím, co se mu ve snu událo.
Netlačte se tedy do toho, že sen má nějak vypadat. Třeba já osobně mám málokdy konverzační sny a pokud ke komunikaci dochází děje se to více telepaticky. Nikdy mi to nepřišlo divné, dokud jsem nežila v zahraničí a ostatní se mě nezačali ptát: „A v jakém jazyce se ti zdají sny?“, „Už se ti zdají ve francouzštině?“ Nedovedla jsem odpovědět, neboť se mi vlastně nezdály v žádném jazyce.

Nahrávky

Pokud si opravdu nepamatujete žádné sny a nemáte si co zapsat, doporučuji začít sny, které mám v nabídce. (Nemusíte nic kupovat, úplně stačí ty, které jsou v sekci zdarma. Tam dávám k dispozici základní pomůcky, které se hodí mít osvojené při práci se sny.)

Poslechnete si tak totiž pozvánku, čímž začne pracovat imaginace a části mozku, které jsou ve stavu beta (klasický vědomí stav) upozaděné, se aktivují. Následně v tomto pocitu, ve stavu relaxace a za zvuku bubnu bude mnohem snazší vstoupit do snu.
Až sen skončí, tak si zapište i tento sen.

večerní cesta plachetnice na moři symbulizujíci cestu ke snům

Nezapomeňte, že disciplína a praxe je důležitá. Takže pokud bylo vše napoprvé jen velmi matné, ale sen jako takový nepřišel, nevadí. Zapište si cokoliv, jakkoliv hloupě, vágně či neužitečně se vám daná věc jeví. Dáváte tím totiž svému mozku jasný signál: „Toto je pro mě důležité, chci se na to soustředit a lépe to vidět, vnímat.“ A zkuste to zítra znovu a potupně se posouvejte dál.

Naprosto jste vytuhli? Asi potřebujete víc odpočinu – to je základem pro to, aby se vám sny zdály. Ovšem může se stát, že jste si zvolili nevhodný čas – zkuste ho tedy změnit. Ač se to může zdát na první pohled zvláštní, všeobecně se dá říct, že ráno (ve chvíli, kdy vstaneme, ale nejsme ještě úplně probuzení) je ideálním časem. 

workshopy

Také můžete navštívit workshop zaměřený na práci se sny, díky energii skupiny se pak do snů vpravíte mnohem snadněji. Navíc v této atmosféře strávíte celý den či víkend. Je to tedy opravdu skvělá příležitost nastartovat své snění, pokud se vám to nedaří s nahrávkami nebo máte problém najít si doma patřičný prostor. (S prostorem doma vám seminář asi nepomůže, ale může fungovat jako motivace. Přeci jen pustit se do menší re-organizace je o dost lehčí, když víme, že výsledek je na dosah.)

záměr při usínání

Také skvěle funguje mít záměr, zvláště pak po workshopu nebo po práci s nahrávkami. Proces je stejný jako když se chceme ráno probudit v určitý čas bez budíku. Ve chvíli, kdy usínáme, si dáme jasný záměr ohledně snění, respektive zapamatování si svého snu. Můžeme si říct: „Dnes si své sny zapamatuji! „ nebo „Mám v hlavě skvělé nahrávající zařízení a to zaznamená můj sen.“  

divka foukajici do odkvetlé pampelišky

A jak už jsem naznačila, když máte se sněním větší praxi, zvláště v období, kdy se jim více věnujete, můžete si nechat zdát sen na přání. Např: „Co se se mnou doopravdy děje, když se chystám na návštěvu zubaře?“ , „Chci si nechat zdát sen o tomto problému, abych ho pochopil/a“, nebo „abych z něho uměl/a vystoupit“ atd.

Sen si pamatuji

Skvělé, gratuluji. Pokud chcete o snech zjistit víc, porozhlédněte se na mých stránkách. Nebo rovnou zamiřte na článek o tom, jak porozumět významu snů. Nebo to tom, jak se do snu vrátit.

Může se také stát, že pokud se snům začnete věnovat, začnete si pamatovat víc a víc, sny budou živější, ale vy budete ráno vyčerpanější. V tom případě je dobré si dát záměr. Jaký? To nechám na vás. Záleží, zda chcete na chvíli sny stopnout úplně či je jen omezit.

Každopádně je nasnadě, že pokud jste právě začali pracovat s velkými sny. Je normální, že se vám teď zdá více snů. Je dobré zjistit proč – je třeba něco integrovat a můžu to udělat formou snů? Nebo jsem opravdu jen otevřela přehradu a bylo by dobré sny trochu omezit.


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami, ale najít to co dělá dobře nám samotným, může být matoucí. Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.

Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.


Další články

 • Jak si pamatovat sny?

  Jak si pamatovat sny?

  Fascinuje vás práce se sny, ale máte pocit, že to není nic pro vás, protože si je nepamatujete? Pak mám pro vás dobrou zprávu – s trochou cviku a vytrvalosti si sny může pamatovat každý.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak (znovu) vyvolat sen?

  Jak (znovu) vyvolat sen?

  Znovu vstoupení do snu je velmi napomocná technika, která umožňuje se vrátit do snu, který se nám opakuje, který nás vyděsil či zaujal. Kromě vlastních snů můžeme vstupovat i do snů druhého či do tzv. vělkých snů.

  Pokračovat ve čtení

 • Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

  Význam snů: přímé spojení s naším nevědomím

  Zajímá vás, co vaše sny znamenají? Snář vám nenabídnu. Ale naučím vás, jak rozumnět poselství vašich vlastních snů.

  Pokračovat ve čtení

 • Jak na příliš živé sny?

  Jak na příliš živé sny?

  Zní to skvěle: zdají se vám živé sny. A tak prožíváte dobrodružství každou noc. Jenže čeho je moc toho je příliš. Když se druhý den budíte nevyspalí a vyčerpaní ze svých snů, máte jen jednu otázku: „Proč právě mně?“ „Co s tím?“ „Jak na příliš živé sny?“ Kromě toho, že se vám to děje v…

  Pokračovat ve čtení