Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

orel leticí večerem

Jak se zbavit nočních můr


Upřímně, jak se zbavit nočních můr, vám tak úplně neporadím. Ale řeknu vám, jak s nimi pracovat. Tak aby se jejich počet snížil a možná jste se z nich naopak začali radovat. Já osobně na nich nemám rada jen jednu věc, a to když se je nepamatuji. (Když mi někdo druhý řekne: „Co se ti v noci zdálo za noční můru?“ A já vůbec nemám tušení, o čem mluví.)

Noční můry nám ukazují naše strachy a stíny, které je na čase zpracovat. Ať už protože jsme připravení mu čelit a nebo na nás na jejích konci čeká „dar“.

Samozřejmě toto neplatí pro případy, kdy jsou noční můry způsobené
1. traumatem, které se nedávno stalo. Resp. platí i neplatí, každopádně vám v tomto případě doporučuji zvážit i terapii – ať již „alternativní“ (na mojí nabídku můžete kouknout zde) nebo klasickou psychoterapii, případně jejich kombinace. Sny si pak přiberte až v průběhu.
2. vašim životním stylem: tedy v prostě proto, že noční můru žijete ve dne. Ať už je to koukání na horory a thrillery nebo neustálý stres. V případě filmů a seriálů vám práce se sny nepomůže, mozek prostě jen zpracovává, co viděl. V další případech na nich možná uvidíte, co vlastně žijete. Pokud se honíte od deadlinu k deadlinu, tak není s podivem, že vás ve snu někdo honí. A je třeba to upravit, nemusí se jednak o nic drastického – možná bude stačit 10min strečingu před spaním neodpovídat na pracovní e-maily po 19h atd.

Tím, chci především poukázat na fakt, že řešení skrze sny je skvělé (tedy pokud ho pak i aplikujeme do svého života). Ale v některých případech je vhodnější vyhledat i odborníka a jindy naopak věci nekomplikovat a nehledat tajná znamení, když mozek jen zpracovává naš netflix maraton.

Noční můra

Nejste přihlášení

Nahrávka pro cestu k silovému zvířeti je k dispozici zdarma. Pro její poslech je však třeba se příhlásit.
Nebo pokud jste zde poprvé, registrovat.

A to buď v pravém horním rohu či zde.

Registrací zároveň udělujete souhlas se zpracováním osobních údajů. Osobní údaje nejsou poskytovány třetím stranám, ale podléhají oprávněnému zájmu z mé strany.
(Například vám tak můžu poslat mail s nabídkou workshopu, z newsletteru se lze kdykoliv odhlásit.)

Transkript

Další důležitou technikou, o které bych ráda mluvila, je postavení se našim nočním můrám a strachům. Tentokrát zde nebude nahrávka, protože vás nezvu do konkrétního snu. V tomto případě je potřeba vrátit se právě do toho vašeho. Budu zde ale mluvit o tom, v čem je to užitečné a také řeknu pár tipů, co si s noční můrou počít a pár příkladů toho, jak může dopadnout

Sny představují skvělou příležitost vyrovnat se s některým z vašich strachů. Takovým ideálním řešením ve světe snících je obejmutí toho, čeho se bojíte. Samozřejmě není to tak, ze by k obejmutí muselo vždy dojit, zároveň co platí vždy je, ze nikdy nejde o boj a porážení.

A i když vnímáte, že právě obejmutí, které je symbolem přijetí, je tou správnou cestou. Nemusí být zpočátku možné a bude třeba se do snu znovu vrátit po čase.  Nebo se můžeme s tím, koho se bojíme potkat na jiném místě – například na místě setkání, na neutrální půdě se tak propojit, zjistit o sobě víc a pak se teprve vrátit do původního snu.

Jak aktivně snít?

Až se budete do snu vracet, nezapomeňte, že tentokrát sníte aktivně.

A i když to zpočátku nebude příjemné. Protože návratem do snu se znovu dotknete svého strachu. Ten je to žádoucí, proto, abyste se skutečně dotkly esence daného snu, takže klidně nechte sen zajít spíš dál, mimo vaší komfortní zónu. Ale mějte na paměti, že na rozdíl od noci, kdy nevíte, že spíte. Můžete nyní dynamiku snu změnit mnohem snadněji.

Kromě toho, že do snů vstupujete se záměrem, nebojte se předem si připravit klidně i více scénářů. Aby pokud by první nefungoval, tak jste nepanikařili a mohli hned vyzkoušet jiný.

Jak by mohly takové scénáře vypadat?

  • Pokud tedy před někým utíkáte, jedním ze scénářů může být otočit se a zjistit před čím vlastně.
  • Nebo se té osobě postavit čelem.
  • Můžete nechat vše zmrznout, kromě sebe, a danou osobu si v klidu prohlédnout.  
  • Můžete sen nechat zpomalit, tak abyste měli na všechno více času.
  • Můžete si zavolat pomocníka.

A nebo pokud vás nikdo nehoní – ale třeba se topíte, dejte si masku nebo vám může někdo masku podat nebo vám podá pomocnou ruku. Nebo si můžete představit, že se voda promění v cokoliv jiného. Nebo vy sami se můžete stát vodním tvorem.

Může se stát, že situace dopadne úplně jinak než jste si představovali.

Sen s pronásledováním

Mě se jednou zdál sen, že mě někdo pronásleduje. Do snu jsem se vrátila a už v tu chvíli jsem si říkala, jak to vím, že tam opravdu někdo je? Vrátila jsem se tedy do snu a šla cestou z města, po chvíli jsem začala mít pocit, že je někdo za mnou někdo je.

Začala jsem utíkat, dostala jsem strach a zároveň jsem získala náskok. V jednu chvíli, místo, abych se schovala, jsem se rozhodla se zastavit a otočit. V tu chvíli se dotyčný rozplynul. Pravděpodobně tam vůbec nikdo a to, co se rozplynulo, byl můj strach nebo pocit ohroženi.

Ohrožení divokými psy

Jindy můžeme danou bytost začít vidět takovou, jaká opravdu je. Jednou se mi zdálo, že musím projít tunelem, ale byli tam psy, štěkali a doráželi na mě. Zvládla jsem se přes tunel dostat, ale vyběhla jsem se srdcem naprosto bušícím hrůzou.

Do snu jsem se tedy vrátila – první návrat byl s představou děsivých psů, ke kterým se musím nějak přiblížit. Psi byli zuřiví a já zase sebrala nohy na ramena a utíkala. Zkusila jsem to podruhé, tentokrát jsem zaměřila pozornost na tunel.  Psi byli pryč, nic se nedělo, ale sen byl takový divně prázdný.

Zkusila jsem to do třetice – posadila jsem se poblíž tunelu a rozhodla jsem se zkusit potkat psi. Ale tentokrát se s nimi skutečně setkat, ne jako poprvé. A objevila se štěňata, především to jedno se ke mně postupně přiblížilo. Měla jsem radost a jak jsem si s ním hrála, tak jsem ho postupně i obejmula.

Posléze mi došlo, že se vlastně jedná o nové silové zvíře. Od té doby se z tohoto psa, který poměrně rychle opět dospěl, stal můj věrný průvodce.

Doufám, že vám tato nahrávka dala užitečné tipy a inspirace, tak aby vy jste měli odvahu se do takovýchto snů vrátit.

Než se vrátíte do noční můry

  1. Udělejte si výklad původního snu (vaší noční můry) , jak na to se můžete dočíst zde.
  2. Případně se seznamte s tím, jak se do snu vracet.
  3. Rozhodně si předtím vyzkoušejte změny v jiném snu, než v noční můře. Posloužit vám může tato nahrávka
  4. Dobré, ale ne nutné, je i znát své silové zvíře. Není vždy potřeba, ale může vám pomoci vědomí, že ve světě snů máte parťáka. A pokud ho chcete najít, klikněte sem.

Až sen dozní

Až se vrátíte z cesty do vaší noční můry zpět, znovu si sen vyložte.

To samozřejmě neplatí, pokud se návrat tak úplně nezdařil. Ale i tehdy je dobré udělat si reflekci proč a/nebo si zkusit říct, kdy se ke snu vrátíte. Např. až si příště budu zapisovat své sny, udělam si více času. Nebo v neděli večer jsem více uvolněný/á než o všední den.