Trápí vás otázka, jak mám zhubnout? Držíte diety, cvičíte, žijete (celkem) zdravě, ale výsledek není takový, jaký byste si přáli. A nebo moc dobře, jak na to, a stejně dobré znáte své „hříchy“ – jakými jsou nedostatek spánku nebo emoční jedení ve stresu či pro pohodu? Ale ne a ne je překonat? A pak babo raď – jak mám zhubnout, když psychika je vlastně proti?
Je zřejmé, že psychika a hubnutí spolu souvisí, konec konců stejně jako u všeho. Asi není problém si vzpomenout na situace, kdy něco, co nám nešlo (ať už hubnutí, nebo cokoliv jiného), šlo najednou snadno s novou motivací. Nebo když na dovolené bez jakéhokoliv snažení (pokud tedy nejdeme na all inclusive) zčista jasna zhubneme pár kilo ani nevíme jak. Prostě zmizel stres, více spíme a jsme psychicky víc v pohodě. Jak tedy využít potenciálu psychiky a zjistit, jak zhubnout, ideálně natrvalo a hlavně bez jojo efektu?
Psychika a hubnutí – jak začít
Psychika a hubnutí jsou silně propojené a tak není radno tento faktor podceňovat. Protože psychika vám může s hubnutím, jak pomoci, tak i způsobit, že celá vaše snaha v posilovně i s dietou přijde na zmar.
A tak než se do hubnutí pustíte, je dobré si odpovědět na tyto otázky, které jsou zásadní pro psychiku a hubnutí.
- Jaká je moje motivace zhubnout? A opravdu jí mám nebo jsem jenom podlehl/a tomu, že bych měl/a. Platí, že silnější motivaci máme, tím spíše zhubneme. (nejsilnější motivací je zhubnutí ze zdravotních důvodů – zvlášť pokud chceme být zdraví pro někoho dalšího. Stane se z toho nutnost přes kterou nejede vlak)
- Je právě teď vhodná doba na hubnutí? Jsou situace, které prostě nejsou hubnutí nakloněné – a to především stres, nedostatek spánku, náročné období. V tomto období můžete mít naopak sklon tloustnout – pokud je situace jasně časově limitovaná, vyplatí se zatím přijmout opatřetí proti přibývajícím kilům. Ale s hubnutím samotným je lepší počkat než se situace vyřeší a ustálí. Dokonce je možné, že díky novým zvykům proti přibývájícím kilům, váha půjde dolu mnohem snáz.
- Co jsou pro mě lákadla? Co považuji za odměnu nebo psychickou pohodu, ale je to „neslučitelné“ s hubnutím? Pokud se jedná o věci, které nejsou časté – jako je navštěva u babičky jednou za 3měsíce, není potřeba nic dělat. Ale pokud se brambůrky staly symbolem večerní pohody, bylo by dobré najít si nový návyk.
Co když nemám motivaci hubnout?
Zasekli jste se už prvního bodu a uvědomili jste si, že vlastně nemáte motivaci hubnout. Jenže zároveň nemáte ani sílu odolávat tlaku okolí (ať už blízkého či společnosti jako takové) na hubnutí? A tak máte stále tendenci se ptát: Jak mám zhubnout?
Jde s tím něco dělat?
Ano, můžete si zkusit uvědomit, kde je vlastně zakopaný pes – chcete se líbit, chcete zapadnout, jste přesvědčeni o tom, že krásní/úspěšní/… lidé jsou hubení?
Vlastně se bude jednat o takovou cestu sebepoznání – více o různých technikách si můžete přečíst zde. A možná, že během ní pro vás přestane být aktuální otázka „jak mám zhubnout“. Díky tomu, že si zjistíte, o co vlastně jde hlavně – například chci se cítit krásně, doufám, že pak budu oblíbený/á, atd.
Pak se jen můžete zeptat – a co teď? chci ještě vůbec hubnout a jak moc? Možná můžete vyhledat i pomoc kouče, terapeuta nebo facilitátora (průvodce) na cestě sebepoznání a sebepřijetí.
Hubnutí v tomto případě může totiž reprezentovat rozsáhlejší problém ohledně přijetí sebe sama, toho, jak se cítíme v kolektivu, jak zvládáme stresové situace apod. A práce na tomto tématu může mít zásadní vliv na kvalitu našeho života.
Vyzkoušet můžete například Kineziologii One Brain, která se zabývá konkrétním problémem a díky tomu, že jde do hloubky, je i velmi efektivní (více zde).
Jak mám zhubnout na trvalo?
Zhubli jste už několikrát, ale spíše si pokládáte otázku, jak mám zhubnout natrvalo? Ideální je najít si takovou kombinaci vlivů, která vám vyhovuje – a nebo ne nutně vyhovuje, ale víte, že právě to potřebujete a zároveň je udržitelná. A užitečné je také nezapomenout na faktor psychika a hubnutí.
- Psychika – ujistěte se, že psychika nesabotuje vaší snahu zhubnout. Vyplatí se jí nepodceňovat.
- Podpora okolí – ať už je to naše rodina, to, že náš progres sdílíme na sociální sítích a nechceme nikoho zklamat (ani sebe sama). Nebo si najdeme skupinu či sparing parnera – a prostě jdeme, protože sami bychom budík zamáčkli, ale ten druhý by se nás pak nedočkal.
- Tipy pro lenochy – nepodceňujte ani jednoduché tipy, které lze snadno dodržovat nebo rozhodně s menším usílím než se přimět cvičit a správně jíst. Je to například dostatečný pitný režim.
- Cvičení a pohyb – pokud se do toho ze začátku opřete a cvíčíte téměř každý den, dejte si časový limit. A svoje tempo poté zvolněte tak, aby bylo trvale udržitelné. Stejně jako aktivity už nemusí být tak náročné a hlavně by vás měly bavit. (V opačném případě se můžete cítit zklamaní a frustrovaní, když po 4měsících nebudete již tempo zvládat. A příště již nebudete tak motivovaní se do cvičení znovu pustit. )
- Odpočinek – odpočinek a relaxace snižují stres a tak můžou přispět k hubnutí téměř zázračně. Stejně jako dostatek spánku. A navíc přeci nechcete zhatit všechno úsilí, jen protože si neopočinete?
- Najděte si experta – trenér a/nebo nutriční terapeut vám můžou usnadnit spoustu času při hledání té správné aktivity / jídelníčku pro vás.
Psychika a hubnutí: když přibereme i ze vzduchu
Přemýšlíte, jak silné je spojení psychika a hubnutí? Možná si můžete zkusit vzpomnout na případ někoho, u koho se zdá, že není důvod, proč nehubne. Ale přesto to nejde. Může se stát, že má nějaký podvědomý blok nebo „rozhodnutí“, které učinil jako dítě.
Proč bychom se takto mohli podvědomě rozhodnout?
Možná jsme měli dvě babičky – jednu, která o nás pečovala, cítili jsme se u ní v bezpečí a milovaní a měla korpulentnější postavu. A druhá, kterou jsme moc nezajímali nebo nás něčím i děsila a byla štíhlá. A my jsme si tak štíhlost mohli spojit s něčím, co nás ohrožuje, čeho se bojíme.
Nebo aniž bychom si to uvědomovali, tak si toho na sebe nakládáme hodně / nebo jsme v prostředí, které je pro nás náročné. A tukové polštáře jsou naší ochranou před vnějšími vlivy.
Pokud vás vaše postava a otázka, jak mám zhubnout, dlouhodobě trápí. Nebo se zdá, že ve vašem případě máte podobný blok. Je v tomto případě nejlepší zvážit některý druh alternativní terapie – například již zmiňovanou kineziologii One Brain. Kde se (postupně) rozklíčuje, co se děje a rovnou se v rámci sezení s tématem bude pracovat. Tudíž první výsledky uvidíte hned a postupně se zbavíte všech bloků, které vám v hubnutí bránily.
Více o kineziologii:
- Více o kineziologii
- Sezení v 9 krocích
- S čím kineziologie pomůže: 7 situací
- Modelová ukázka sezení
- Pro děti – problémy s učením, chováním, atd.
- Terapeutovna v Praze
O tom, jak kineziologie pracuje, se můžete dočíst zde, praktické informace (včetně detailů o kineziologii) se dozvíte tady.
Příklad sezení – psychika a hubnutí
Jak mám zhubnout je otázka, kterou si v poslední době Pavel pokládá čím dál častěji. Že bude řešit něco takového by ho dřív ani ve snu nenapadlo. Když s druhým těhotenstvím své ženy před časem přibral a už svá kila nezhubl, bral to jako něco normálního.
Jenže před nějakou dobou nabral další kila a ty už mu vadí. A navíc se zdá, že nechtějí zmizet – tedy asi by to šlo, ale musel by držet opravdu přísnou dietu, hodně cvičit. To by znamenalo méně času s rodinou. A tak, když se dozvěděl, že psychika a hubnutí můžou být propojené, neváhal.
Na sezení se dostáváme do Pavlových 2let. Pavlovi se nic nevybavuje, ale cítí se ohroženě a zároveň pociťuje i hněv. Po chvíli si uvědomí, že to způsobují jeho rodiče, kteří se neustále hádají o peníze. Pavel z vyprávění ví, že jeho máma často tátovi vyčítala, že nosí domu málo peněz. V dobu navíc dostal nabídnutou jinou pozici, ale protože by to znamenalo často cestovat, nepřijal ji.
Po korekci se Pavel propojuje opět s dvouletým dítětem, obejme ho a vysvětlí mu, že rodiče si sice hádají o peníze. A že peníze navíc by některé věci možná usnadnily, ale že jich mají dostatek i teď. Navíc si Pavel poprvé skutečně uvědomí, kolik času díky tomu se svým otcem trávil.
Výsledek sezení
S těmito novými pocity se Pavel plně vrací do přítomnosti a uvědomuje si, jak moc se bál o to, aby rodinu s druhým dítětem zabezpečil. A že kvůli tomu začal v poslední době v práci brát některé úkoly, do kterých se mu zpočátku nechtělo. Podvědomý strach ho pohtil, a aby mohl všechno ustát, začal se obrňovat i zvnějšku.
Je to velké uvědomění, a tak se Pavel rozhodne, že se nejprve půjde projít do parku a poté si sedne do kavárny a sám pro sebe si sepíše, co by nyní chtěl udělat. Co je pro něj důležité.
Chcete se spíše ještě porozhlédnout a ujistit se, jak kineziologie funguje či mě poznat o něco lépe?
Nebo jste naopak rozhodnutí a nechcete ztrácet čas?
Martina Bazgerová
To o čem píšu také žiji. Chcete dostávat občasnou inspiraci?
Zaregistrujte se k odběru newsletteru.