Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

psychosomatika
Domů » Kineziologie » Psychosomatické potíže a bolesti

Psychosomatické potíže a bolesti

Jste podle doktora zdraví jako rybičky, ale vy se tak rozhodně necítíte? A zcela reálně vás trápí některé většinou chronické onemocnění či bolesti? Pak jste pravděpodobně již slyšeli termín psychosomatické potíže, popřípadě psychosomatické bolesti.

Tyto psychosomatické potíže / psychosomatické bolesti, kdy psychika ovládá somatické příznaky bez toho, aniž by tělo bylo poškozeno, nám dovoluji si skutečně uvědomit, že naše tělo a psychika jsou velmi úzce propojeny. Nicméně psychosomatika má ve skutečnosti mnohem širší záběr a může tak pomoci i s dalšími typy problémů.

jak na psychosomatické potíže

Psychosomatické potíže

Ve skutečnosti v podstatě při jakémkoliv onemocnění můžeme mluvit o psychosomatice. Když prochladneme díky serii okolností, asi se nedivíme, že pak nastydneme a vnímáme to jako čistě fyzicky (somaticky).

Nicméně asi jste si všimli, že někdy neonemocníme, ani když potkáváme celkem dost nemocných a jindy sotva někdo kýchne už ležíme doma. A když si pak otevřeme výklad toho, co symbolizují různé nemoci, můžeme se dočíst, že například nachlazením nás tělo žádá o odpočinek.

A co teprve, když se nám některé nemoci stále opakují nebo jde o nemoci chronické či autoimunitní, kdy naše vlastní buňky napadají naše tělo.

Na psychosomatické potíže jen skrze psychiku?

Je dobré si uvědomit, že pokud se nemoc projevuje v těle, není od věci léčit i tělo. Stejně jako je jeden extrém tlumit jen příznaky a dopovat se práškami. Druhým extrémem je jít na psychosomatické potíže jen srkze psychiku.

Konec konců slovo psychosomatika obsahuje jak psychiku, tak fyzično. A to je dobré mít na paměti.

Co je důležité, pokud nás psychosomatika zaujme

  1. Především uvědomit si, že se jedná o nás. A tak máme právo se ptát – jak lékařů, terapeutů, tak i sami sebe. A dát si čas na rozmyšlenou, jak se opravdu chceme léčit. A začít vlastnit své volby ohledně zdraví a svého těla.
    Bojíme se? Tak je pro tentokrát v pořádku poslechnou lékaře, to je to nejlepší, co pro sebe v danou chvíli umíme udělat. Máme pochybnosti? Můžeme prozkoumat další možnosti ….
  2. Ať už si vygooglime či přečteme v knížce, co náš problém z hlediska psychosomatiky znamená. Je dobré zůstat u sebe a tuto všeobecnou pravdu vztáhnout na svůj případ. V každém z nás se snoubí spousta faktorů a tak je dobré si najít, co dané onemocnění znamená pro nás. A použít příručky jen jako nápovědu.
  3. A stejně jako bychom to měli dělat u lékařů, kde ovšem občas bývá volba více limitovaná, je dobré najít si i někoho jehož přístup a technika s námi souzní. Konec konců, co jiného než právě psychosomatické potíže či bolesti by nás mělo vracet ke spojení se sebou?
spojení se sebou jako základ psychosomatiky

Upřímnost k sobě

A za 4. být k sobě upřímní a říct si, kde vlastně vůči zdraví jsme – jsme zvyklý spoléhat se na to, co nám o našem těle řekne lékař a bezmezně věřit. Zároveň ale cítíme, že by bylo dobré se otevřít i dalšímu pohledu. Pak je dobré být opatrný a začít postupně.

Zvlášť pokud nás teď postihl větší zdravotní problém, jako je třeba rakovina. A to je ten hlavní důvod, proč nyní zkoumáme psychosmatiku. Uvědomujeme si totiž, co všechno obnáší standardní léčba a že nemusí být úspěšná. A tak se porozhlížíme po alternativách.
V tuto chvíli by pro nás asi by nebylo nejmoudřeší – opustit to, čemu vlastně věříme nejvíce, jen máme obavu, že to nebude stačit. Na druhou stranu nic nám nebrání spojit oba přístupy.

Pokud se naopak jedná o menší problémy – jakým je třeba nachlazení či chřipka, je důležité se postarat o tělo. Nicméně nemusíme spěchat za odborníkem z celostní medicíny, jít za léčitelem nebo se objednat na terapii. Úplně stačí dopřát si čas a uvědomit si, co se v poslední době či dnech dělo. Co mě položilo do postele? A co mi tyto psychosomatické potíže chtějí říct?
A začít se svým tělem trochu komunikovat, poznat se. Uvědomit si, co mi nedělá dobře a naopak, co pro sebe potřebuji.

Naopak u opakujících se, chronických problémů či alergií je sice důležité se o tělo sice postarat. Ale zároveň začít opravdu silně zvažovat, jak vyjít ze začarovaného kruhu a uznat, že na to západní medicína moc odpovědí nedává. (I když je na úlevu od akutních potíží skvělá.)

Psychosomatické bolesti

Stejně jako u psychosomatických potíží i psychosomatické bolesti nám ukazují na to, co se v našem těle děje. Bolest může ukazovat na začínající problém jinde v těle (například u zubu, kde podle některých teorií každý zub souvisí s některým z orgánů). Stejně dobře však může psychosomatická bolest ukazovat na naše psychické trápení, které se zatím neprojevilo formou onemocnění.

psychosomatické bolesti

Pokud jde o psychosomatické bolesti, bude záležet na tom, k jakému odborníkovi se vydáte. Někteří budou podobně jako u nemocí přistupovat k léčbě více čistě skrze psychiku (neboť přece jen kromě ibuprofenu či hřejivé masti není v tomto případě co léčit). Jiní můžou zapojit i informace z meridiánů (čínských energetických drah) či jiný systém energetických center (jako jsou například čakry).

Psychosomatické potíže a kineziologie One Brain

Kineziologie One Brain je jedna z alternativních terapií, která pomáhá řešit psychosomatické potíže a bolesti a to díky propojování vědomí – podvědomí a těla. (více o kineziologii zde).

Během kineziologického sezení je kladen důraz na odhalení příčiny problému a jeho odblokování (o průběhu se dočtete zde) skrze korekce, pochopení a podvědomého přepsání problému. Přičemž klient si sám volí, jaké je řešení jeho vlastního problému.

Více o kineziologii:

Martina Bazgerová - Objev Lehkost

Příklad sezení: psychosomatické potíže

Lukáš přichází s tím, že poslední dva nebo tři roky jakmile přijde podzim je neustále nemocný – chřipka střídá nachlazení. V práci si samozřejmě nemůže dovolit být tolik nemocný a tak často pracuje i přes nemoc a rád by to změnil.

Když se během sezení dostaneme do věku pro nejlepší odblok – dostáváme se do věku 7let. Lukášovi se vybaví vzpomínka na to, že v tu dobu jeho maminka začala pracovat a tak už neměla tolik času na něj a jeho mladšího bratra. Rodiče mu novou situaci nevysvětlili, protože jim připadala normální. A tak se malý Lukáš vlastně trochu bojí, že maminka postupně odejde a zmizí úplně.

Zároveň si Lukáš vzpomene, že mu rodiče vyprávěli, jak býval často nemocný. A že maminka si pak brala na první dny nemoci volno, než se trochu uzdravil a přijela babička. Nyní si Lukáš uvědomuje, že je to jeho cesta z náročných situací – vlastně tehdy byl nemocný vždy, když toho na něj bylo prostě moc.

Výsledek sezení

Po aha momentu a po provedení korekce, je Lukáš schopný se znovu spojit se svojí vnitřní sílou i nahledem. Vidí, že maminka je stále tam, kdykoliv jí bude potřebovat, může se s ní večer pomazlit nebo si popovídat. Toto vědomí ho posilňuje a vnímá i odvahu objevovat nové věci ve škole a s kamarády. Na které se najednou začíná více těšit.

nový pohled na svět

A po návratu z věku si i dospělý Lukáš uvědomuje, že se poslední dobou u něj dělo mnoho změn. A v tuto chvíli je již schopný si je uvědomit a vidět i současnou situaci více z nadhledu.
Ze sezení pak odchází s posilujícím cvičením na doma, aby mu pomohlo ukotvit nové vidění a vnitřní sílu postupně integrovat do života.

Příklad sezení – psychosomatické bolesti

V případě psychosomatických bolestí probíhá kineziologické sezení podobně. Ale s tím rozdílem, že se na závěr vytestuje, zda by bylo užitečné bolest i zmírnit přímo technikami proti bolesti.

Bolest je důležitým indikátorem, a tak nemusí být vždy k užitku jí úplně potlačit. A tak může být užitečnější, pokud po sezení mírná bolest přetrvá, než se téma úplně dořeší. Jindy toto není potřeba a tělu je možné pomoci i touto technikou využívající meridiánové body.

Kineziologie One brain a zdravotní problém

Kineziologie One Brain tak může v případě zdravotního problému pomoci tímto způsobem

  • Snížení stresu z nemoci a jejich následků
    Například v případě závažného onemocnění, kdy se obáváme o to, jak celá věc dopadne – ať už kvůli následkům či našim blízkým. Protože stres jako takový s lečbou zpomaluje a ještě více zatěžuje naše tělo. Tudíž i snížení tohoto stresu nejen, že pomůže s psychickou pohodou, ale má i pozitivní dopad na léčbu.
  • Klasické psychosomatické potíže a psychosomatické bolesti – tedy to co běžně považujeme za psychosomatiku, tak jak bylo popsáno výše.
  • Autoimunitní onemocnění, alergie – z pohledu psychosomatiky. Není důvod přestat léčit tělo a zmírňovat příznaky, ale kineziologie může přinést aspekt psychiky do léčení onemocnění.

Jsem rozhodnutá/ý!
Chci se se
objednat / podívat se, jak vypadá terapeutovna.


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami, ale najít to co dělá dobře nám samotným, může být matoucí. Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.

Neřeknu vám, co máte dělat, ale ráda vás navedu k vám samotným.


Další články

naše strachy a fobie
Jak se zbavit strachu
Znáte to, udělali jste již spoustu kroků, několikrát jste situaci podstoupili. Ale váš strach je stále s vámi. Jak se ho zbavit? A v případě fobií, jak změnu i podpořit.
Pokračovat ve čtení
deprese z chození do práce
Deprese z chození do práce
Na první pohled se to může zdát jako nesmysl. Jak by něco co děláme každý den jako je chození do práce či starost o malé děti mohlo způsobit depresi. Neměli bychom to prostě zvládnout?
Pokračovat ve čtení
skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení

O kineziologii

skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení
pomocná ruka
S čím pomůže kineziologie
Kineziologie One Brain snižuje stres a díky tomu otevírá nejenom možnost vidět nová řešení tam, kde předtím neexistovaly. Navíc může pomoci s širokou škálou problémů od problémů s účením přes zlozvyky po vracející se nemoci či bolesti.
Pokračovat ve čtení
S jakými problémy může kineziologie pomoci
Co je kineziologie
Kineziologie One Brain je práce na sobě, při které se postupně odstraňují staré přesvědčení a vzroce chování a otevírají nové možnosti. Zajímají vás praktické informace? Pak pokračujte ve čtení
Pokračovat ve čtení
,