Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

psychosomatika
Domů » Kineziologie » Psychosomatické potíže a bolesti

Psychosomatické potíže a bolesti

Jste podle doktora zdraví jako rybičky, ale vy se tak rozhodně necítíte? A zcela reálně vás trápí některé většinou chronické onemocnění či bolesti? Pak jste pravděpodobně již slyšeli termín psychosomatické potíže, popřípadě psychosomatické bolesti.

Tyto psychosomatické potíže / psychosomatické bolesti, kdy psychika ovládá somatické příznaky bez toho, aniž by tělo bylo poškozeno, nám dovoluji si skutečně uvědomit, že naše tělo a psychika jsou velmi úzce propojeny. Nicméně psychosomatika má ve skutečnosti mnohem širší záběr a může tak pomoci i s dalšími typy problémů.

jak na psychosomatické potíže

Psychosomatické potíže

Ve skutečnosti v podstatě při jakémkoliv onemocnění můžeme mluvit o psychosomatice / psychosomatických potížích. Když prochladneme díky serii okolností, asi se nedivíme, že pak nastydneme a vnímáme to jako čistě fyzicky (somaticky).

Nicméně asi jste si všimli, že někdy neonemocníme, ani když potkáváme celkem dost nemocných a jindy sotva někdo kýchne už ležíme doma. A když si pak otevřeme výklad toho, co symbolizují různé nemoci, můžeme se dočíst, že například nachlazením nás tělo žádá o odpočinek.

A co teprve, když se nám některé nemoci stále opakují nebo jde o nemoci chronické či autoimunitní, kdy naše vlastní buňky napadají naše tělo?

Psychikou ke zdraví?

Je dobré si uvědomit, že pokud se nemoc projevuje v těle, není od věci léčit i tělo. Stejně jako je jeden extrém tlumit jen příznaky a dopovat se práškami. Druhým extrémem je jít na psychosomatické potíže jen srkze psychiku.

Konec konců slovo psychosomatika obsahuje jak psychiku, tak fyzično. A to je dobré mít na paměti.

Pokud nás psychosomatika zaujme

  1. Především uvědomit si, že se jedná o nás. A tak máme právo se ptát – jak lékařů, terapeutů, tak i sami sebe. A dát si čas na rozmyšlenou, jak se opravdu chceme léčit. A začít vlastnit své volby ohledně zdraví a svého těla.
    Bojíme se? Tak je pro tentokrát v pořádku poslechnou lékaře, to je to nejlepší, co pro sebe v danou chvíli umíme udělat. Máme pochybnosti? Můžeme prozkoumat další možnosti ….
  2. Ať už si vygooglime či přečteme v knížce, co náš problém z hlediska psychosomatiky znamená. Je dobré zůstat u sebe a tuto všeobecnou pravdu vztáhnout na svůj případ. V každém z nás se snoubí spousta faktorů a tak je dobré si najít, co dané onemocnění znamená pro nás. A použít příručky jen jako nápovědu.
  3. A stejně jako bychom to měli dělat u lékařů, kde ovšem občas bývá volba více limitovaná, je dobré najít si i někoho jehož přístup a technika s námi souzní. Konec konců, co jiného než právě psychosomatické potíže či bolesti by nás mělo vracet ke spojení se sebou?
spojení se sebou jako základ řešení psychosomatikých potíží

Upřímnost k sobě

A za 4. být k sobě upřímní a říct si, kde vlastně vůči zdraví jsme – jsme zvyklý spoléhat se na to, co nám o našem těle řekne lékař a bezmezně věřit. Zároveň ale cítíme, že by bylo dobré se otevřít i dalšímu pohledu. Pak je dobré být opatrný a začít postupně.

Zvlášť pokud nás teď postihl větší zdravotní problém, jako je třeba rakovina. A to je ten hlavní důvod, proč nyní zkoumáme psychosmatiku. Uvědomujeme si totiž, co všechno obnáší standardní léčba a že nemusí být úspěšná. A tak se porozhlížíme po alternativách.
V tuto chvíli by pro nás asi by nebylo nejmoudřeší – opustit to, čemu vlastně věříme nejvíce, jen máme obavu, že to nebude stačit. Na druhou stranu nic nám nebrání spojit oba přístupy.

Pokud se naopak jedná o menší problémy – jakým je třeba nachlazení či chřipka, je důležité se postarat o tělo. Nicméně nemusíme spěchat za odborníkem z celostní medicíny, jít za léčitelem nebo se objednat na terapii. Úplně stačí dopřát si čas a uvědomit si, co se v poslední době či dnech dělo. Co mě položilo do postele? A co mi tyto psychosomatické potíže chtějí říct?
A začít se svým tělem trochu komunikovat, poznat se. Uvědomit si, co mi nedělá dobře a naopak, co pro sebe potřebuji.

Naopak u opakujících se, chronických problémů či alergií je sice důležité se o tělo sice postarat. Ale zároveň začít opravdu silně zvažovat, jak vyjít ze začarovaného kruhu a uznat, že na to západní medicína moc odpovědí nedává. (I když je na úlevu od akutních potíží skvělá.)

Psychosomatické bolesti

Stejně jako u psychosomatických potíží i psychosomatické bolesti nám ukazují na to, co se v našem těle děje. Bolest může ukazovat na začínající problém jinde v těle (například u zubu, kde podle některých teorií každý zub souvisí s některým z orgánů). Stejně dobře však může psychosomatická bolest ukazovat na naše psychické trápení, které se zatím neprojevilo formou onemocnění.

psychosomatické bolesti

Pokud jde o psychosomatické bolesti, bude záležet na tom, k jakému odborníkovi se vydáte. Někteří budou podobně jako u nemocí přistupovat k léčbě více čistě skrze psychiku (neboť přece jen kromě ibuprofenu či hřejivé masti není v tomto případě co léčit). Jiní můžou zapojit i informace z meridiánů (čínských energetických drah) či jiný systém energetických center (jako jsou například čakry).

Psychosomatické potíže a kineziologie One Brain

Kineziologie One Brain je jedna z alternativních terapií, která pomáhá řešit psychosomatické potíže a bolesti a to díky propojování vědomí – podvědomí a těla. (více o kineziologii zde).

Během kineziologického sezení je kladen důraz na odhalení příčiny problému a jeho odblokování (o průběhu se dočtete zde) skrze korekce, pochopení a podvědomého přepsání problému. Přičemž klient si sám volí, jaké je řešení jeho vlastního problému.

Více o kineziologii:

Příklad sezení: psychosomatické potíže

Lukáš přichází s tím, že poslední dva nebo tři roky jakmile přijde podzim je neustále nemocný – chřipka střídá nachlazení. V práci si samozřejmě nemůže dovolit být tolik nemocný a tak často pracuje i přes nemoc a rád by to změnil.

Když se během sezení dostaneme do věku pro nejlepší odblok – dostáváme se do věku 7let. Lukášovi se vybaví vzpomínka na to, že v tu dobu jeho maminka začala pracovat a tak už neměla tolik času na něj a jeho mladšího bratra. Rodiče mu novou situaci nevysvětlili, protože jim připadala normální. A tak se malý Lukáš vlastně trochu bojí, že maminka postupně odejde a zmizí úplně.

Zároveň si Lukáš vzpomene, že mu rodiče vyprávěli, jak býval často nemocný. A že maminka si pak brala na první dny nemoci volno, než se trochu uzdravil a přijela babička. Nyní si Lukáš uvědomuje, že je to jeho cesta z náročných situací – vlastně tehdy byl nemocný vždy, když toho na něj bylo prostě moc.

Výsledek sezení

Po aha momentu a po provedení korekce, je Lukáš schopný se znovu spojit se svojí vnitřní sílou i nahledem. Vidí, že maminka je stále tam, kdykoliv jí bude potřebovat, může se s ní večer pomazlit nebo si popovídat. Toto vědomí ho posilňuje a vnímá i odvahu objevovat nové věci ve škole a s kamarády. Na které se najednou začíná více těšit.

nový pohled na svět

A po návratu z věku si i dospělý Lukáš uvědomuje, že se poslední dobou u něj dělo mnoho změn. A v tuto chvíli je již schopný si je uvědomit a vidět i současnou situaci více z nadhledu.
Ze sezení pak odchází s posilujícím cvičením na doma, aby mu pomohlo ukotvit nové vidění a vnitřní sílu postupně integrovat do života.

Příklad sezení – psychosomatické bolesti

V případě psychosomatických bolestí probíhá kineziologické sezení podobně. Ale s tím rozdílem, že se na závěr vytestuje, zda by bylo užitečné bolest i zmírnit přímo technikami proti bolesti.

Bolest je důležitým indikátorem, a tak nemusí být vždy k užitku jí úplně potlačit. A tak může být užitečnější, pokud po sezení mírná bolest přetrvá, než se téma úplně dořeší. Jindy toto není potřeba a tělu je možné pomoci i touto technikou využívající meridiánové body.

Kineziologie One brain a zdravotní problém

Kineziologie One Brain tak může v případě zdravotního problému pomoci tímto způsobem

  • Snížení stresu z nemoci a jejich následků
    Například v případě závažného onemocnění, kdy se obáváme o to, jak celá věc dopadne – ať už kvůli následkům či našim blízkým. Protože stres jako takový s lečbou zpomaluje a ještě více zatěžuje naše tělo. Tudíž i snížení tohoto stresu nejen, že pomůže s psychickou pohodou, ale má i pozitivní dopad na léčbu.
  • Klasické psychosomatické potíže a psychosomatické bolesti – tedy to co běžně považujeme za psychosomatiku, tak jak bylo popsáno výše.
  • Autoimunitní onemocnění, alergie – z pohledu psychosomatiky. Není důvod přestat léčit tělo a zmírňovat příznaky, ale kineziologie může přinést aspekt psychiky do léčení onemocnění.

Chcete se spíše ještě porozhlédnout a ujistit se, jak kineziologie funguje či mě poznat o něco lépe?
Nebo jste naopak rozhodnutí a nechcete ztrácet čas?


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami. Ale najít cestu k sobě a k tomu, co si doopravdy přejeme i k sobě samým, může být náročnější.
Pomůžu vám tuto cestu najít i překonat překážky, které se skrývají ve vašem podvědomí.

Pomůžu vám překonat překážky, které se skrývají ve vašem podvědomí, i najít cestu k tomu, co si přejete.

To o čem píšu také žiji. Chcete dostávat občasnou inspiraci?
Zaregistrujte se k odběru newsletteru.


Další články

naše strachy a fobie
Jak se zbavit strachu
Znáte to, udělali jste již spoustu kroků, několikrát jste situaci podstoupili. Ale váš strach je stále s vámi. Jak se ho zbavit? A v případě fobií, jak změnu i podpořit.
Pokračovat ve čtení
jak mám zhubnout aniž bych téměr nejedl?
Psychika a hubnutí
Přemýšlíte nad tím, že byste zhubli, ale bojíte se, že to (zase) nevyjde. Co když vám v tom brání psychika? Ať už kvůli načasování nebo podvědomému bloku. A co se s tím dá dělat?
Pokračovat ve čtení
deprese z chození do práce - nasazujeme si usměv i když do něj máme daleko
Deprese z chození do práce
Na první pohled se to může zdát jako nesmysl. Jak by něco co děláme každý den jako je chození do práce či starost o malé děti mohlo způsobit depresi. Neměli bychom to prostě zvládnout?
Pokračovat ve čtení
skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti - i čtení může být hra
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení

O kineziologii

skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti - i čtení může být hra
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení
pomocná ruka - s čím pomůže kineziologie
S čím pomůže kineziologie
Kineziologie One Brain snižuje stres a díky tomu otevírá nejenom možnost vidět nová řešení tam, kde předtím neexistovaly. Navíc může pomoci s širokou škálou problémů od problémů s účením přes zlozvyky po vracející se nemoci či bolesti.
Pokračovat ve čtení
co je kineziologie
Co je kineziologie
Kineziologie One Brain je práce na sobě, při které se postupně odstraňují staré přesvědčení a vzroce chování a otevírají nové možnosti. Zajímají vás praktické informace? Pak pokračujte ve čtení
Pokračovat ve čtení
,