Pozor: Stránky se v tuto chvíli aktualizují. Může se stát, že něco nebude fungovat, jak má.

skryté podvědomé příčiny
Domů » Kineziologie » Jak si zvýšit sebevědomí

Jak si zvýšit sebevědomí

Jak si zvýšit sebevědomí a skoncovat s nízkým sebevědomím jednou pro vždy
aneb ukázka kineziologického sezení

Znáte všechny možné tipy, jak si zvýšit sebevědomí a stejně nefungují? Tedy vlastně fungují, jenže jen navenek a nebo jen na chvíli. A tak vypadáte, že jste prototypem zdravého sebevědomí – nejste namachrovaní, ale nebojíte se ozvat, udělat to či ono, atd. Jenže uvnitř cítíte stále stejné nízké sebevědomí.

Tedy stále stejné také není. Ve skutečnosti je to přece jen mnohem lepší v oblastech, kde už se cítíte jistí, např. v práci, kde jste 10let a všechny znáte. Ale když přijde na něco nového. Na něco, na čem vám opravdu záleží, tak jste na začátku?

A vy si jen říkáte, jak je to možné? Co s tím? Proč mě nízké sebevědomí trápí neustále a jak si zvýšit sebevědomí jednou pro vždy?
(Místo sebevědomí si můžete v klidu doplnit váše téma. Tento článek slouží především k demonstraci příběhu odblokování daného tématu. A protože číst všeobecný článek by byla dost nuda, vybrala jsem si téma sebevědomí.)

přehlcenost instrukcemi z knih

Je celkem pravděpodobné, že důvodem jsou podvědomé příčiny, které původně k nízkému sebevědomí, hněvu, strachu, roli oběti či [doplňte dle svého] vedly.

Protože. i když na své vědomé úrovni věci měníte a posouváte, podvědomí jste tak úplně nepřepsali. A proto se v krizovějších situacích vaše ranější otisky postarají o původní scénář.

V tomto článku se podíváme, jak kineziologie One Brain (více o kineziologii, zde) pracuje s podvědomím a původními otisky v našem těle. A to na smyšleném příkladu Petry a jejího nízkého sebevědomí. (Pokud vás však zajímá čistě postup odbloku, více o něm píšu zde.)

Nízké sebevědomí aneb vědomé chování

Petra přichází na kineziologické sezení s tím, že má problém s nízkým sebevědomím. Je to něco, co jí trápí už od dětství, takže s tím umí pracovat. Alespoň v rámci možností.
V práci je spokojená a protože má šéfa, který jí podporuje, cítí se tam dobře. Práce jí zajímá, má pocit, že jí zvládá skvěle a tak se cítí i potřebně. Navíc díky tomu, že si v tomto okruhu vybudovala i určité renomé, tak má se může i rozhodovat, co dál a tyto možnosti a volby i prokonzultovat se svým šéfem. A zjistit tak, co je reálné, podporované, popřípadě jak na to.

Prostě pohádka.

Jenže…. jak si Petra právě uvědomila, to je v práci, kde má podporu a navíc v prostředí, které bezpečně zná.

Kamarád, který však měl pocit, že Petra příliš pracuje, vzal Petru na lezení, aby vyzkoušela něco nového, poznala nové lidí a přišla na nové myšlenky. A Petře se lezení opravdu zalíbilo. Po absolvovaném kurzu, ji kamarád občas začal brát i s jeho lezeckou partou ven. Tam, kde je více cest, a tak si každý může vybrat svou obtížnost.

I přes to, že je celá parta přátelská a nejde o lámání rekordů a Petra to ví. Cítí se vlastně nejistě. Navíc se ke skupině občas připojí i jeden lezec, který se Petře začal líbit. A nejistota a nízké sebevědomí jsou zpět.

A osvojené techniky by sice mohly fungovat. Akorát se Petře nedaří a nechce je aplikovat mezi kamarády. To, co se hodilo do práce, tady prostě nefunguje. Jak si zvýšit sebevědomí natrvalo a nikoliv jen v jedné oblasti?

Jak si zvýšit sebevědomí aneb práce na podvědomých příčinách

Ve věku odbloku (v recesi) se Petra během kineziologického sezení dostává do svých 4 let, tedy do věku kdy se narodila její mladší sestra a navíc v tu dobu začala Petra chodit do školky.

A Petře se vybaví vzpomínka na to, že je ve školce, kde se cítí ztracená a neví, jak se má chovat. Je navíc zmatená, protože nechápe, co se děje. Udělala něco? Proč už nemůže být doma s maminkou?

nízké sebevědomí a jeho podvědomé příčiny (třeba ze školních let)

Co by Petra potřebovala? Cítit se, že je vše v pořádku – chápat, co se děje. Být buď součástí řešení nové situace (třeba tak, že by jí máma dala na výběr, jak by mohla ve školce zůstávat) nebo jí chápat a vědět, proč je právě teď důležité, aby začala chodit do školky. Aby se mohla cítit jako velká holka, která si teď už může hrát i s ostatními dětmi ve školce a nejen být doma s maminkou.

Pozn: Pod vědomým pocitem nízkého sebevědomí je tedy v tomto případě skrytý předpoklad: „nejsem dost dobrá taková, jaká jsem.“ A tak nemám jinou volbu než se přetvařovat, hledat poučky a tipy. Navíc je, zde i skrytá otázka, ke komu se vlastně můžu přiblížit, abych ho neodradila či mě dotyčný nezranil. A to vše je v tomto případě klíčem k tomu, jak si zvýšit sebevědomí (tedy v Petřině případě)

Přepis zážitku způsobující nízké sebevědomí

Jak z toho tedy ven? Jak si zvýšit sebevědomí a jak by mohl vypadat takový přepis podvědomé příčiny? Novému scénáři Petra samozřejmě musí věřit. To kineziologie zajišťuje díky korekcím – těch je k dispozici celá škála od přebarvení obrazu přes práci s textem po odblokování některého z meridiánů.
Nicméně korekce občas ani není potřeba. A jediné, co klient potřebuje, je podpora při tomto procesu – ať už díky nadhledu druhé osoby či otázkám.

Petra chce tedy chápat situaci. Vědět, že do školy nebyla odložena, protože něco udělala špatně. Dnes už je Petra dospělá a rozhodnutí její mámy jí přijde naopak dobré. Zatímco Petra si mohla ve školce hrát, tak máma měla odpoledne dost energie na dvě děti. Kdežto celý den se dvěma dětmi by byl pravděpodobně velmi náročný, nejen pro Petřinu maminku, ale i pro Petru.

A tak se Petra s tímto pochopením spojí. Spojí se s touto 4letou holčičkou v sobě a obejme ji. A vysvětlí jí, protože její úžasná sestřička je zatím miminko, teď chvíli to bude pro maminku náročné. A tak, aby si Petra mohla dál hrát, jak chce a potřebuje, tak je tu školka, kde jí čeká spoustu nových hraček a kamarádů. Může si celý den hrát tak, jak chce, bez toho, aniž by jí maminka okřikovala, že miminko konečně usnulo a že je třeba být potichu.

opečování vnitřního dítěte cesta jak si zvýšit sebevědomí

A každé odpoledne tak můžou být zase spolu. Navíc pak může všech doma vyprávět a vyřáděná s kamarády brát i ohled na miminko. A možná mamince i trochu pomáhat, když bude chtít. A maminka budu moc ráda za takovou pomocnici a společnici, která přijde domu plná nových zážitků.

Do přítomnosti se Petra vrací s pocitem zainteresovanosti a potřebnosti. A to i tehdy, když řešení bude se na chvíli se „odloučit“.

S jakými dalšími tématy může kineziologie pomoci?

Po odbloku: 4 Tipy jak si zvýšit sebevědomí

Po kineziologickém sezení vám můžou být doporučena posilující cvičení na doma, nemusí být třeba vůbec nic. Pokud je téma pro vás opravdu klíčové, je dobré vaší práci poté podpořit. A to již skrze tradiční tipy (výběr toho, co je pro vás to právé, je na vás).

Pro téma nízkého sebevědomí či jak si zvýšit sebevědomí by si tak Petra mohla vybrat něco, co už dělala a těšilo jí, jen zatím neměla výsledky. Nebo se zaměřit na jeden z uvedených tipů (i to lze samozřejmě vytestovat skrze svalový test).

4 Tipy, jak si zvýšit sebevědomí

  • Denní rituály – pokud začnete dodržovat nebo si vytvoříte ranní / večerní rituál, ať už si zacvičíte, protáhnete se, zameditujete si. Budete si cítit stabilnější a zároveň spokojenější sami se sebou pro jeho dodržování.
jak si zvýšít sebevědomí? zkuste ranní ritual
  • Cvičení – ať už se rozhodnete pro posilování, cardio nebo jogu, především posílení středu vede k pocitu větší stability, lepšímu držení těla a tak ovlivňuje i naše sebevědomí.
  • Meditace – ztišení, soustředit se jen na dech a tak nechat odplynout kritiku, pomluvy, negativní myšlenky, může mít velký vliv. Samozřejmě pokud se vám to podaří, zcela jistě si zlepšíte večer i spánek.
    O dost jednodušší je začít s meditací ráno – neboť vaše mysl je po spánku automaticky čistá, a uvidíte, že i když se do klidu ponoříte jen na 5 či 10min, začnete den s jinou energií.
  • Péče o sebe – věnovat si chvíli a dát sami sobě na jevo, že za to stojíte. Vyčleňte si 5min navíc na nanesení krému nebo přichystání oblečení, ve kterém opravdu chcete jít ven. Hned se po ránu či při odchodu budete cítit lépe a sebevědoměji.

Mezi těmito tipy nenajdete ty úplně klasické – ohledně komunikace, sebekritiky apod., protože právě to už často spadá do toho, co děláme podvědomě. A jen těžko si tento zvyk uvědomujeme a můžeme na něm pracovat sami. (to je spíš tematem pro kineziologické sezení)

A co váš příběh? Jak si zvýšit sebevědomí natrvalo?

Příběh každého je jedinečný, stejně tak potřebné řešení. U jednoho způsobilo nízké sebevědomí to, že se narodil mladší sourozenec a často plakal a on se cítil zanedbaně. Jindy je na scéně netrpělivý rodič, který chtěl po dítětí víc než mohlo dítě daného věku zvládnout. U dalšího je to porovnávání se spolužáky či talentovanou kamarádkou/sourozencem.

A právě odhalení příčiny nám pomůže najít dlouhodobé řešení. Nejde tedy o to, abychom se v ní hrabali, ale abychom ošetřili, co se nám stalo.

Pokud vás to zaujalo, ale rádi byste se ještě prostudovali zásady kineziologické práce, můžete se podívat sem.

A jak to, že to funguje?

Mozek nerozlišuje mezi skutečností a naší představou (vzpomeňte si na noční můry). A tak stejně jako, když trváme na své představě, že na něco nemáme, i když nám naše okolí tvrdí opak a čistě racionálně by to tak opravdu mělo být. Tak my víme, že to tak prostě není. A právě o ošetření těchto představ a přesvědčení jde.

Nejde o to, abychom žili v pohádkovém světe, kde je vše růžové. Ale abychom viděli z reality celé spektrum a tak měli skutečnou možnost volby a nebyli omezováni naším limitujícím systémem přesvědčení.

Chcete se spíše ještě porozhlédnout a ujistit se, jak kineziologie funguje či mě poznat o něco lépe?
Nebo jste naopak rozhodnutí a nechcete ztrácet čas?


Martina Bazgerová

Dnes je snadné být přehlecení informacemi a instantními radami. Ale najít cestu k sobě a k tomu, co si doopravdy přejeme i k sobě samým, může být náročnější.
Pomůžu vám tuto cestu najít i překonat překážky, které se skrývají ve vašem podvědomí.

Pomůžu vám překonat překážky, které se skrývají ve vašem podvědomí, i najít cestu k tomu, co si přejete.

To o čem píšu také žiji. Chcete dostávat občasnou inspiraci?
Zaregistrujte se k odběru newsletteru.


Další články

naše strachy a fobie
Jak se zbavit strachu
Znáte to, udělali jste již spoustu kroků, několikrát jste situaci podstoupili. Ale váš strach je stále s vámi. Jak se ho zbavit? A v případě fobií, jak změnu i podpořit.
Pokračovat ve čtení
jak mám zhubnout aniž bych téměr nejedl?
Psychika a hubnutí
Přemýšlíte nad tím, že byste zhubli, ale bojíte se, že to (zase) nevyjde. Co když vám v tom brání psychika? Ať už kvůli načasování nebo podvědomému bloku. A co se s tím dá dělat?
Pokračovat ve čtení
deprese z chození do práce - nasazujeme si usměv i když do něj máme daleko
Deprese z chození do práce
Na první pohled se to může zdát jako nesmysl. Jak by něco co děláme každý den jako je chození do práce či starost o malé děti mohlo způsobit depresi. Neměli bychom to prostě zvládnout?
Pokračovat ve čtení
skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti - i čtení může být hra
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení

O kineziologii

skryté podvědomé příčiny
Jak si zvýšit sebevědomí
Možná se i vám někdy stalo, že i když byste měli mít některou svou obtíž zvládnutou (ať už jde o hněv, strach či sebevědomí). Stejně čas od času nadejde v životě chvíle, kdy se jakoby ocitnete zpět na začátku.
Pokračovat ve čtení
kineziologie deti - i čtení může být hra
Kineziologie pro děti
Pokud má naše dítě problémy – ať už ve škole či s kamarády, chceme udělat maximum, abychom mu pomohli. Kineziologie je jemná a efektivní metoda, která vhodná i pro děti.
Pokračovat ve čtení
pomocná ruka - s čím pomůže kineziologie
S čím pomůže kineziologie
Kineziologie One Brain snižuje stres a díky tomu otevírá nejenom možnost vidět nová řešení tam, kde předtím neexistovaly. Navíc může pomoci s širokou škálou problémů od problémů s účením přes zlozvyky po vracející se nemoci či bolesti.
Pokračovat ve čtení
co je kineziologie
Co je kineziologie
Kineziologie One Brain je práce na sobě, při které se postupně odstraňují staré přesvědčení a vzroce chování a otevírají nové možnosti. Zajímají vás praktické informace? Pak pokračujte ve čtení
Pokračovat ve čtení
, ,