Je seberozvoj / sebe-rozvoj důležitý? Není to jen rozmar dnešní doby, kdy už nevíme coby? Vždyť naše babičky nic takového nepotřebovaly a řešily mnohem zásadnější věci. Má to tedy vůbec smysl? A pokud ano, tak kdy?
U seberozvoje je to jako se vším. Lépe se ve svém těle budeme cítit, pokud se občas budeme hýbat a budeme mít nějakou fyzičku. Víc toho zvládneme, budeme mít lepší náladu, budeme zdravější. Ale není potřeba, abychom všichni trávili 3hodiny denně v posilovně. A stejně je to i u osobního rozvoje.
Pokud se totiž sami se sebou budeme cítit dobře, nejen že my budeme mít lepší náladu, radovat se ze života. Ale budeme mít větší kapacitu být tu pro druhé, být laskavější, vybudovat zdravější vztahy. A to za to přece stojí.
Pokud je pro vás radost ze života téma, můžete se podívat i na tento článek
Seberozvoj : cesta k sobě samému
Jak slovo seberozvoj (sebe-rozvoj) napovídá o nás samotné jde až na prvním místě. Pak tu teprve můžeme skutečně být pro druhé (nikoliv z povinnosti, přesvědčení, že se to má nebo ze zvyku). A zároveň se jedná o postupnou cestu, rozvíjení sebe sama, svých talentů v závislosti na prostředí, okolnostech a našich přáních.
A jak tedy na to?
1. Stres a krize jako překážka v seberozvoji anebo …
Pokud jsme v existenční krizi, ve které budeme uplně naplno, jen těžko na sobě sa svém seberozvoji můžeme pracovat. Stres je příliš velký a my vlastně bojujeme o přežití, ztrácíme možnost cokoliv změnit. Pokud se rozhodneme, že takto to je. Nedá se nic dělat.
Zároveň si ale můžeme uvědomit, že to tak úplně není. My s tím můžeme něco dělat. Vždy se totiž můžeme rozhodnout, jak se budeme cítit, chovat se k ostatním, co my konkrétně budeme dělat a čemu budeme dávat svou pozornost.
Mnoho stresových situací pro nás tak může být naopak budíčkem k seberozvoji. Ať už si řekneme, že toho sice máme v práci hodně, ale prostě už nechceme být na všechny kolem nepříjemní. A začneme hledat cesty, jak z tohoto našeho chování ven. Vlastně tím přebíráme zpátky svou volbu – jak já se v této situaci zachovám? Co udělám, abych … ?
A stejně je to i v situacích, kdy to na první pohled vypadá, že to okolnosti nás dotlačily tam či tam – ať už se jedná o Covid či problémy v rodině. Konec konců asi není těžké najít naprosto odlišné příklady reakcí našeho okolí na restrikce během covidového období.
Jednou z cest, která pomáhá při stresu i seberozvoji je kineziologie:
Příklady témat, se kterými pomáhá
- Stará přesvědčení a nevědomá traumata
- Nízké sebevědomí
- Onemocnění a psychosomatika, Alergie
- Nová rozhodnutí, Hubnutí
- Stres
- Strachy a fobie
- Deprese
- Pro děti – problémy s učením, chováním, atd.
- a další
2. Poznat sám sebe
Neexistuje ale všeobecné řešení na to, co dělat a jakou cestu seberozvoje zvolit. Každý z nás je jedinečný. A tak je dobré poznat se, zjistit, co právě nám dělá dobře, po čem toužíme a co nás motivuje. I to, co nám jde snadno (naše dary a talenty) a co naopak ne (i když to vypadá, že to by přeci měl umět každý).
I když kvůli sociálním sítím, bydlení ve městě a práci na počítači, právě tento bod může být náročnější než kdy dřív.
3. Rozvinout svůj potenciál
Není těžké si představit, že už první krok – tedy okamžik, kdy snížíme stres a začneme se rozhodovat více vědomě – bude mít pozitivní vliv na naše okolí. Poznávání sebe sama může být pro naše okolí a vztahy naopak zatěžkávací zkouškou. Naštěstí samozřejmě není nutné se ve všech oblastech života rozvíjet najednou nebo příliš zbrkle. Méně je někdy více a u seberozvoje to často platí dvojnásob.
Rozvinutí našeho potenciálu má pak samozřejmě skvělý vliv na celé naše okolí. Konec konců, jak by někdo, kdo naplno dělá to, co ho baví a naplňuje, mohl být na své okolí nepříjemný či nelaskavý?
(Každý z nás má samozřejmě svůj den, činnosti, co ho opravdu vyčerpávají. Nicméně nejdůležitější je stav, do kterého se vracíme nejčastěji)
Jak poznat sám sebe?
Většinu z nás rodiče (a jiní dospělí) učili, co by se mělo a nemělo, co je správné a špatné. Jak by člověk měl nebo neměl žít. Co se nehodí, co se musí. Neříkám, že je to celé špatně. Bohužel často i ty nejlepší a nejryzejší rady ztrácejí svou pravdivost, pokud jsou předávány jen mechanicky, pokud se z nich ztratí jejich esence.
Tak třeba bez práce nejsou koláče. Ať už je naše definice úspěchu jakákoliv, většina úspěšných lidí vám řekne, že i když se na první pohled jejich úspěch zdá rychlý, je za tím hodně práce, vytrvalosti, učení.
My máme možnost se na tuto větu podívat velmi přísně: „Musím makat od rána do večera.“ Můžeme uctívat, že někdo „dře jako mezek“. A nebo to vzít jako konstatování, že je v pořádku, že se náš úspěch nestane přes noc – že i když jsou některé dny horší, pokud něco chceme, je třeba vytrvat, vědět, co je důležité a co pustit. A krůček po krůčku jít za svým snem.
Zcela schválně jsem nepoužila slovo cíl, ale sen. Protože nebyla by škoda, strávit celý rok, deset let nebo i většinu života na cestě za něčím, po čem vlastně netoužíme? Jenom proto, abychom si na konci mohli říct: „Super, dokázal jsem to.“ A proto je druhý krok – poznat sám sebe, tak důležitý na cestě seberozvoje.
Tipy jak poznat sám sebe
Abychom na chvíli odložili, co jsme se naučili, je jednodušší se spojit se svými emocemi – kdy se opravdu cítím štastný/á? Co mě naplňuje? Pokud by vše bylo možné, kam bych chtěl/a dojít? nebo jak bych si představoval/a svůj život?
Napadají vás banality? Nebo víte, že ano tu emoci to ve mně vyvolává – ale já přece nechci trávit celý život na pláži u moře, vždyť bych se tam za chvíli nudil/a atd. Co reprezentuje tento symbol? Možná je pláž symbolem toho, že si chci dopřávat odpočinek nebo trávit více času na sluníčku nebo prostě jen venku.
Netlačte na sebe – pokud jste spolu nějaký čas nemluvili, může to chvíli trvat, vyhraďte si každý den 5min, ideálně ráno. Nicméně denní doba nehraje vliv – měl by to být čas, kdy se budete cítit uvolněně.
A nemusíte být zrovna typ, co rád medituje – klidně se jen dívejte kolem a pozorujte své jednání a pocity. Například:
- komu a co závidím. Závist je skvělá v tom, že nám ukazuje po čem toužíme a co bychom rádi měli.
- kdo a čím mě opravdu štve. To, co nám vztek dává, je energie k akci a jednli-wp-padání
- co si doopravdy užívám, po čem se mi stýská
- co jsem si vždy přál/a
- jaká „každodenní“ činnost mi nikdy nepřijde jako ztráta času – možná je to setkání s přáteli, psaní, výroba, šítí, kutilství.
A posléze si položte otázku: „Co to pro mě opravdu znamená?“
Zavidím někomu nové auto, ale co pro mě to auto znamená? (To že by mě bavilo ho opravovat a zabývat se jím nebo je to symbol svobody. A pokud ano, proč se necítím svobodný/á? Co bych s ním já chtěl/a dělat a kam jet?)
Klidně si jednu a tu samou otázku nebo serii otázek položte i víckrát za sebou, uvidíte, co odpovíte, až se během 5min zeptáte po dvacáté (uvidíte, že je to skvělá technika sebepoznání a seberozvoje. Byť se na první pohled zdá trochu hloupá.). A nebojte se ani nechat odpověď dozrát, možná zítra bude vhodnější den.
Seberozvoj: rozvoj našeho potenciálu
Ve chvíli, kdy víme, co doopravdy chceme, co nás činí šťastnými a radostnými, můžeme mnohem snadněji začít pracovat i na svém potenciálu, darech a talentech. Často stačí jen uvědomění. A postupné zavádění jednotlivých věcí do života. Seberozvoj tak nemusí být náročná či tvrdá cesta. Ať už se jedná o kontakt s lidmi, nabízení naší tvorby ostatním či změny větší jako je přestěhování se na menší město nebo úplnou změnu povolání.
Občas můžeme narazit na překážky v podobě našich přesvědčení a strachů. A nebo se můžeme uzavřít do své vlastní bubliny. Naštěstí dnes není problém vyzkoušet různé techniky – cesty k sobě – díky kterým můžete potkat další lidi, spojit se s nitrem nebo překonat náročnější výzvy.
A jakou techniku zvolit? Je jich opravdu nepřeberně – vyberte si tu, která vás láká nejvíce a posléze zjistíte, že možná kombinace 2 či 3 z nich je pro vás ta pravá.
Na řešení konkrétního problému, vzniklého například z emočních zranění a traumat z dětsví (více o nich zde) můžete vyzkoušet NLP, kineziologii One Brain či rodinné konstelace.
Můžete si ale vybrat i práci s tělem – ať už se jedná o kraniosakrální terapii, vědomou masáž, viscerální terapii nebo zapojení více pohybu skrze jogu nebo biodanzu.
Nebo se můžete ponořit do svého nitra skrze meditaci, mindfulness či aktivní snění.
Jste naopak rozhodnutí a nechcete ztrácet čas?
Přijďte na biodanzu nebo se objednejte na sezení kineziologie? Pokud se před tím se mnou chcete spojit, napiště / zavolejte mi.
Martina Bazgerová
Chcete dostávat občasnou inspiraci a nebo si nechcete nechat ujít pozvánky na workshopy či nově otevřené lekce biodanzi?
Zaregistrujte se k odběru newsletteru.